وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12729
منبع خبر: سیحون

روابط چین با افغانستان، پس از خروج نیروهای خارجی

14 ثور 1400

نیروهای امنیتی افغان در ماه دسمبر سال گذشته یک حلقه ی جاسوسی چینی را که در کابل فعالیت می کرد و سعی در نفوذ به شبکه های تروریستی در این کشور داشت، بازداشت کردند.


اگر چه چین از این گروپ انکار کرد، اما مقامات افغان بعداً به روزنامه نگاران گفتند كه سلول جاسوسی به مدت ۷ سال در این كشور فعالیت داشته و به دنبال كمك از شبكه حقانی برای شکار گروههای اویغور فعال در افغانستان بودند.


نجیب آزاد، سخنگوی پیشین اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که در حال حاضر رهبری جنبش باور ( BAWAR ) را بر عهده دارد، گفته است: “چین از بی ثباتی احتمالی در افغانستان می ترسد که می تواند به امنیت داخلی چین آسیب جدی برساند.” وی می افزاید که کم توجهی چین در قبال افغانستان تغیر نموده و این کشور موضع فعالانه تری اتخاذ خواهد کرد.


بیشتر منافع پکن در افغانستان ایجاد ثبات سیاسی و کاهش خشونت های گسترده در این کشور جنگ زده است، اما عقب نشینی احتمالی آمریکا پیش از ۱۱ سپتمبر هر دو مقصد چین در افغانستان را با خطر روبرو میکند.


چین ۷۶ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و یک رویکرد کم حرف نسبت به همسایۀ ناپایدار خود را ترجیح داده است.


بازداشت این حلقه جاسوسی چین در کابل نشان داد که چین نگران تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه رادیکالهای اویغور و دیگر بنیادگرایانی است که از سیاست های سرکوبگرانه پکن در برابر اقلیت های مسلمان قومی در چین به ویژه در ایالت سین کیانگ شاکی بود و برای راه اندازی یک شورش فرامرزی تلاش میکنند.


به اساس گزارش ها، چین به امید مهار اوضاع نابسامان امنیتی افغانستان، گروهی از افغان ها را در نزدیکی مرز خود آموزش داده و همچنین یک پایگاه نظامی در تاجیکستان ایجاد کرده است تا بتواند اطلاعات مربوط به اویغورهای مستقر در افغانستان را کنترل و جمع آوری کند.


پکن همچنین با میزبانی جلسات رسمی بین طالبان و نمایندگان دولت افغانستان تلاش های دیپلماتیک خود را افزایش داده و از دیدارهای عمومی رهبران ارشد طالبان استقبال کرده است.


هنگامی که وانگ یو، سفیر چین در افغانستان، به خبرنگاران گفت که روند صلح در “یک مرحله حساس” است و پکن متعهد به ایفای نقش سازنده در ایجاد ثبات در این کشور است، حمایت چین از آشتی سیاسی در افغانستان مجدداً تأیید شد.


عایشه صدیقه، یک همکار تحقیقاتی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی لندن میگوید که “مهمترین نگرانی چین در مورد امنیت، به ویژه امنیت خودش است.” “پکن نمی خواهد ایالات متحده برای همیشه در افغانستان بماند، اما واضح است که با بیرون شدن این کشور هرج و مرج زیادی در شرف ظهور است و گزینه های بسیار ناخوشایندی را برای چین به وجود خواهد آورد.”


منافع در حال تکامل


افغانستان در اصل بخشی از برنامه های کمربند و جاده (پروژه زیرساخت جهانی چند میلیارد دلاری پکن) نبود، اما از اینکه سیاست گذاران چینی، اوضاع امنیتی را بیش از حد ناپایدار می دانستند، این برنامه به زودی تغیر کرد.


 پکن قصد کرد افغانستان را از طریق کریدور اقتصادی ۶۲ میلیارد دلاری چین و پاکستان (CPEC) ، مجموعه ای از پروژه های سرمایه گذاری مستقر در پاکستان، به برنامه های گسترده خود برای منطقه متصل کند. زیرا چین خود را برای جلب ثروتهای معدنی افغانستان آماده کرد، شرکت های چینی اعلام کردند سرمایه گذاری های میلیارد دلاری در استخراج مس و اکتشاف نفت انجام خواهند داد.


افغانستان دارای ذخایر گسترده معدنی است، اما از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ این بخش به عنوان ستون فقرات بالقوه اقتصاد پس از جنگ شناخته میشود و هنوز توسط سیاست گذاران در کابل زمزمه میگردد. اما تعداد کمی از شرکت های بزرگ استخراج معادن خطر ورود به کشور جنگ زده را می پذیرند.


شرکت میتالورژی گروپ دولتی چین در سال ۲۰۰۸، مبلغ ۳ میلیارد دلار امتیاز ۳۰ ساله برای استخراج مس عینک همراه با بلوک های نفت و گاز در شمال را تعهد کرد.


اما این پروژه ها به دلیل نگرانی های امنیتی تا حد زیادی در حالت بن بست قرار دارند و گفته می شود این معدن خاموش، منبع تنش بین پکن و کابل است.


آقای فرهادی، تحلیلگر مستقل و مشاور سابق افغانستان در صندوق بین المللی پول و سازمان ملل میگوید که: “این بدان معنا نیست که چین ثروت عظیم زیرزمینی افغانستان را فراموش کرده است، بلکه پکن فقط می داند که این کار به زودی به جایی نخواهد رسید.”


چین در مواجهه با افزایش سرمایه گذاری های خود در افغانستان و محافظت از نگرانی های امنیتی دیرینه که از ناحیه این کشور دارد، خود را برای عزیمت نیروهای آمریکایی از افغانستان آماده می کند، اما راهی دشوار در پیش رو دارد.


رافائلو پانتوچی، همکار ارشد موسسه خدمات رویال یونایتد لندن، می گوید که پکن به دنبال افزایش نفوذ در این کشور است، اما در مورد آمیختگی بیش از حد در هرج و مرج افغانستان، که سیاست گذاران چینی آن را باتلاقی می دانند که بهبود نخواهد یافت، بسیار محتاطانه باقی می ماند.


پنتوچی گفته است که “دیدگاه واضح این است که افغانستان احتمالاً بیش از آنچه ارزش دارد مشکل دارد.” “بنابراین، تا زمانی که اوضاع آرام نشود، پکن به دنبال این است که مشکلات این کشور را دنبال کند.”


پنتوچی هشدار می دهد که چین ممکن است به طور فزاینده ای در آینده افغانستان گرفتار شود، خواه بخواهد نقش مهمی داشته باشد یا نخواهد.


وی گفت: “مشكل این است كه چین موقعیت بسیار متفاوتی نسبت به موقعی كه جنگ در افغانستان آغاز شد، در جهان دارد. “ آنها ممکن است خود را درگیر مشکلات و مسائل ببینند که مجبور گردند وارد عمل شوند.”


حق بیمه در افغانستان جدید


عقب نشینی نیروهای آمریکایی همچنین در را برای سایر قدرتهای منطقوی برای اعمال نفوذ بیشتر در افغانستان، به ویژه پاکستان و ایران باز می کند.


تهران مدتهاست که از خروج نیروهای خارجی از افغانستان استقبال می کند، در حالی که اسلام آباد مدتهاست که نقش اصلی را در شکل دادن به امور همسایگان خود دارد و سرویس های اطلاعاتی این کشور از ارتباطات شدیدی با رهبری طالبان برخوردار هستند.


این امر برای چین فرصت ها و تهدیدها را به همراه دارد. پکن از روابط قوی با ایران و پاکستان برخوردار است، اما همپوشانی منافع در افغانستان این روابط را پیچیده می کند.


اعتقاد بر این است که پاکستان شبکه گسترده ای از جاسوسان و حامیان در افغانستان دارد و علی رغم روابط عمدتاً گرم با چین، اسلام آباد سیاست مستقل خود را انجام می دهد، هم از رهبران طالبان حمایت می کند و هم با ایالات متحده همکاری می کند.


به گفته صدیقه ، تهران بیش از اسلام آباد تمایل به همکاری با همتایان چینی خود در افغانستان دارد. پاکستان همچنان مشکوک است که مقامات چینی ارتباط خود را با شورشیان برقرار نموده و پایگاه قدرت خود را در این کشور توسعه دهد، که این امر باعث می شود پکن با دقت در افغانستان قدم بگذارد.


صدیقه گفت: “ این بدان معناست که چین چندان به پاکستان اطمینان ندارد.” “ ولی با وجود چگونگی توسعه ارتباط با ایران و پاکستان، چین نوک انگشتان خود را در افغانستان نشان خواهد داد.”

طالبان سابق.jpg

طالبان:

تورو لېستونو کې زموږ د مشرانو نومونه د سولې پر وړاندې لوی خنډ جوړوي

15 ثور 1400
افغان طالبانو ویلي، په هېواد کې د سولې پر وړاندې یو لوی خنډ دا دی چې د دوی د یو شمېر مشرانو نومونه لا هم په ‘تورو لېستونو’ او د ‘جایزو په لېستونو’ کې دي.‌ طالبانو له ملګرو ملتونو او نورو اړونده ادارو…
کمک فقر نان خشک زنان.jpeg

برنامه جهانی غذا:

یک سوم نفوس افغانستان امنیت غذایی ندارد

14 ثور 1400
دریک گزارش تازه حکومت، برنامه جهانی غذا و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل آمده است که یک سوم نفوس افغانستان امنیت غذلیی ندارد.
بمبار.jpeg

دفاع وزارت:

هلمند کې 'د هند لپاره د القاعدې شبکې' ۲۲ غړي وژل شوي دي

14 ثور 1400
د افغانستان دفاع وزارت اعلان کړی چې په هلمند کې یې له څو ورځو راهیسې روانې جګړې په ترڅ کې د هند جزيرې لپاره د القاعده شبکې ۲۲ غړي وژلي. یاد وزارت وایي، دا وسلوال د پاکستان د پنجاب ایالت اصلي اوسیدونک…
طالبان جنگ.jpg

د افغانستان دفاع وزارت:

تېر یوه شپه او ورځ کې ۱۸۱ وسله‌وال طالبان ووژل شول

14 ثور 1400
د افغانستان دفاع وزارت وایي، تېر یوه شپه او ورځ ۱۸۱ وسله‌وال طالبان د افغان ځواکونو په عملیاتو کې وژل شوي او ۸۷ نور یې ټپيان دي.
اشرف غنی نمبر یک.jpg

اشرف غني:

طالبان د سولې په پرتله واک رسېدو ته ډېر لیوال دي

14 ثور 1400
د افغانستان ولسمشر محمد اشرف غني له طالبانو سره د سولې، مذاکرې او جګړې د طرحې په اړه یوه مقاله لیکلې چې «Foreign Affairs » خپره کړې ده.
موادمخدر.jpg

نتایج یک سروی:

کشت کوکنار در افغانستان ۳۷ درصد افزایش یافته است

14 ثور 1400
  اداره ملی احصاییه و معلومات و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) در یک اعلامیه مشترک اعلام کرده‌اند که کشت کوکنار در افغانستان ۳۷ درصد افزایش یافته است.

 • خوستوال په خپلو پیسو د ښوونځیو لپاره کتابونه چاپوي

 • 15 ثور 1400
  خوستوالو په یوه بل نادر اقدام کې له مدنیت او پوهې سره خپله مینه ثابته کړه.

 • پاکستان وايي، د افغانستان له لوري په برید کې یې ۴ پوځیان وژل شوي

 • 15 ثور 1400
  پاکستان نن ادعا وکړه چې څلور پوځیان یې په هغه حمله کې  ووژل شول چې د افغانستان له خاورې څخه پرې وشوه.

 • په ۲۰ ولایتونو کې د سختو بارانونو وړاندوینه شوې

 • 15 ثور 1400
  د افغانستان د هوا پېژندنې اداره د هیواد په ۲۰ ولایتونو کې د شدیدو بارانونو او تالندې وړاندوینه کړې ده.

 • به‌دنبال خروج نیروهای خارجی تحولات نظامی در افغانستان سرعت یافته است

 • 15 ثور 1400
  همزمان با تأیید سقوط ولسوالی برکه ولایت بغلان در شمال افغانستان به دست طالبان، مقامهای امنیتی از عقب‌زدن نزدیک به ۹۰ حمله این‌گروه در ولایت جنوبی هلمند خبر داده‌اند.

 • پس از اعلام زمان خروج نیروهای خارجی جوانان در حال ترک کشور استند

 • 15 ثور 1400
  با اعلام زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، شماری از شهروندان کشور، به‌ویژه جوانان تصمیم گرفته‌اند تا افغانستان را ترک بگویند.

 • د افغانستان ۱۵ ولایتونو کې سېلابونو ۴۶ کسان مړه کړي

 • 15 ثور 1400
  طبیعي‌ پېښو ته د رسېدو په چارو کې د دولت وزارت وايي، د تیرې څلورو ورځو راپدېخوا په ۱۵ ولایتونو کې د سېلابونو را وتلو له امله ګڼ ځاني او مالي زیانونه اوښتي دي.

 • د پکتیکا د سروضې ولسوالۍ امنیه قوماندان ماین چاودنه کې وژل شوی

 • 15 ثور 1400
  د پکتيکا پوليس وايي چې د دغه ولايت د سروضې ولسوالۍ امنيه قوماندان د سړک غاړې په يوه بمي چاودنه کې وژل شوی دی.

 • چهار نظامی پاکستانی هنگام حصارکشی در مرز افغانستان کشته شدند

 • 15 ثور 1400
  نظامیان پاکستانی گفته اندکه چهار سرباز آن کشور هنگام حصار کشی در امتداد مرز آن کشور با افغانستان، در کمین تندروان مسلح کشته شدند.

  د لښکرګاه ایمرجنسي روغتون:

 • څلورو ورځو کې تر ۱۰۰ ډېر ټپیان راوړل شوي

 • 15 ثور 1400

  د امریکا استخبارات:

 • افغانې میرمنې ښایي خپل حقونه وبایلي

 • 15 ثور 1400

  غني طالبانو ته:

 • بهرني ځواکونه وځي؛ جګړې ته پلمې مه‌لټوئ، افغانستان مه‌بربادوئ

 • 14 ثور 1400
  د افغانستان جمهور رییس محمد اشرف غني وايي، طالبان دې د بهرنیو ځواکونو له وتلو وروسته د جګړې د دوام پلمې نه لټوي او د پردیو په غوښتنه دې افغانستان نه بربادوي.

  معنوي:

 • یو شمیر پخواني افغان چارواکي د انسان په قاچاق تورن دي

 • 14 ثور 1400
  د افغانستان د عدليې وزیر فضل احمد معنوي وايي چې د افغان حکومت یو شمېر پخواني چارواکي د انسانانو او د کډوالو په قاچاق تورن دي.

  وزیر امور خارجه امریکا:

 • خروج نیروهای امریکایی به معنای ترک کامل افغانستان نیست

 • 14 ثور 1400
  آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا می‌گوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به معنای ترک کامل این کشور نیست.

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

     

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  موادمخدر در افغانستان و بحران آن / بدون تبصره
  مصاحبه با نستوه نادری و سونامی اعتیاد در افغانستان
  میز گرد/ مواد‌مخدر در افغانستان و اسلام
  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا