وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 5643
منبع خبر: هشت صبح

رد پای «جنرالان پاکستانی» حامی طالبان در بالامرغاب بادغیس

27 سنبله 1398

 مقام‌های محلی در ولایت بادغیس از رفت‌و‌آمد و حضور فعال جنرالان پاکستانی در حمایت از طالبان در ولسوالی بالامرغاب این ولایت خبر می‌دهند.

آن‌طور که گزارش داده شده است، علاوه بر طالبان، برخی از اتباع سایر کشورها که هنوز هویت‌شان مشخص نیست، در این ولایت زنده‌گی می‌کنند و با نگهداری سلاح خط ناامنی در این ولایت را تیره کرده‌اند. به گفته‌ی والی بادغیس، طالبان هم اکنون در ولسوالی بالا‌مرغاب و جنگل پسته لیق، آموزشگاه و رزمگاه نظامی دارند و از جوانان منطقه به نفع خودشان یارگیری می‌کنند.

 بالامرغاب، لانه‌ی جنرالان پاکستانی

 وضعیت امنیتی در روزهای اخیر در ولایت بادغیس به وخامت گراییده است. با آن‌که طی روزهای اخیر چندین رشته عملیات نظامی علیه مواضع طالبان در این ولایت روی دست گرفته شد، اما والی این ولایت صریحاً اعلام کرده است که جنرالان پاکستانی به ولسوالی بالامرغاب بادغیس رفت‌و‌آمد دارند.

 عبدالغفور ملکزی، والی بادغیس، به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که سندهای قوی و عکس‌های زیادی از حضور جنرالان پاکستانی در ولسوالی بالامرغاب بادغیس وجود دارد. آقای ملکزی بر پایه‌ی اطلاعات رسیده به اداره‌ی محلی بادغیس می‌گوید که جیش محمد، از فرماندهان کلیدی طالبان پاکستانی، به همراه دو فرمانده‌ی جنگ‌جوی دیگر طالبان پاکستانی در بالامرغاب دیده شده‌اند. والی بادغیس می‌افزاید که در کنار حضور فرماندهان طالبان، در بالامرغاب بادغیس اتباع کشور پاکستان دیده شده‌اند. او تأکید می‌کند که این افراد با پوشش محلی از مسیرهای دشوار‌گذر و ناامن خود را به بالامرغاب و جنگل پسته می‌رسانند.

 به گفته‌ی آقای ملکزی، روستاهای اطراف و مناطق مختلف جنگل پسته لیق بادغیس با رابط‌هایی از بین طالبان محلی منطقه برای طالبان پاکستانی خرید و فروش می‌شوند. او تأکید می‌کند که سرمایه‌ی جنگل پسته لیق بادغیس جمع‌آوری شده و در نهایت به فرماندهان طالبان در کشور پاکستان می‌رسد.

 اقتصاد ولایت بادغیس به پسته گره خورده است و به گفته‌ی والی این ولایت، طالبان با غارت جنگل‌های پسته لیق که سرمایه‌ی عامه است، به بودجه‌ی نظامی خود می‌افزایند. او تأکید می‌کند که جنگ بادغیس از کشورهای همسایه مدیریت می‌شود و کشورهای همسایه حتا نمی‌خواهند مردم بادغیس «اکسیجن آزاد» را رایگان استشمام کنند. وی هشدار می‌دهد که در صورت تداوم جنگ در بادغیس و خراب شدن اوضاع امنیتی، امنیت هرات هم با تهدیدات جدی روبه‌رو می‌شود.

 اهمیت استراتژیک پسته لیق

 بادغیس در غرب افغانستان با داشتن بیش‌تر از ۹۰ هزار هکتار جنگل پسته، یکی از ولایت‌های پسته‌زار افغانستان به شمار می‌رود، اما گذر زمان و کم‌توجهی دولت و مردم سبب شده که تقریباً نیمی از آن از بین برود. علاوه بر کم‌توجهی دولت، جنگل‌های پسته در ولایت بادغیس توسط افراد با‌نفوذ منطقه، فرماندهان مسلح غیر‌مسوول و مخالفان مسلح دولت تصاحب شده و همه‌ساله این افراد به صورت انحصاری برداشت پسته را در اختیار دارند. دفتر والی و شورای ولایتی بادغیس هم می‌گویند که طالبان در خرید و فروش پسته دست دارند و پول آن مشخصاً صرف تأمین مصارف جنگی این گروه می‌شود.

 اتباع بیگانه‌ و مسلح

 اوایل سال جاری میلادی بود که طالبان با حملات کم‌پیشینه در بالامرغاب ولایت بادغیس، این ولسوالی را به تصرف خود در‌آوردند. شواهد نشان می‌دهد که هم اکنون ساختمان ولسوالی و فرماندهی پولیس این ولسوالی زیر کنترل طالبان قرار دارد. بر پایه‌ی گزارش‌ها، بازار ولسوالی بالامرغاب خالی از سکنه شده و مردم برای در امان ماندن به روستاهای دور و نزدیک گریخته‌اند.

 هرچند دولت برای بازپس‌گیری بالامرغاب چندین عملیات را انجام داد، اما طالبان با چندین بار عقب‌نشینی، دوباره برای تصرف بالامرغاب سلاح برداشتند. در نهایت اما برنده‌ی میدان، جنگ‌جویان طالب بودند.

 شورای ولایتی بادغیس علاوه بر حضور فرماندهان پاکستانی و رفت‌و‌آمد افراد این گروه، از حضور اتباع بیگانه در برخی دیگر از مناطق بادغیس هشدار می‌دهد.

 عبدالناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس، به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که دست‌کم ۶۰ خانواده از شورشیان بیگانه در اطراف ولسوالی‌های غورماچ و بالامرغاب مسلح هستند و با مردم محل از طریق ترجمان با زبان پشتو صحبت می‌کنند. آقای نظری می‌گوید که این افراد از یک سال به این طرف با استفاده از تاریکی شب به این مناطق آمده‌اند. وی احتمال می‌دهد که آنان اتباع کشورهای اوزبیکستان و چچن باشند.

 به گفته‌ی آقای نظری، این افراد با گروه طالبان پیمان دارند و فرمانده‌شان کسی به اسم جمعه‌بای است. او می‌افزاید که آنان عملاً در ترورهای مسلحانه دست دارند و صفوف نیروهای جنگ‌جوی طالبان را تقویت می‌کنند.

 از بالامرغاب تا کویته

 در همین حال عبدالله افضلی، معاون شورای ولایتی بادغیس، با تأیید خبر رفت‌و‌آمد نماینده‌های فرماندهان پاکستانی طالبان به این ولایت می‌گوید که آنان در وقت‌های نامشخص به پایگاه‌های طالبان سر می‌زنند و برنامه‌های آموزشی جوانانی را که تازه به گروه طالبان پیوسته‌اند، بررسی می‌کنند.

 آقای افضلی می‌افزاید که آنان در همکاری با طالبان محلی، از مردم عشر و زکات جمع‌آوری می‌کنند. به گفته‌ی وی آنان نه تنها عشر و زکات را جمع‌آوری می‌کنند، بلکه از هر پروژه‌ی انکشافی ۱۰ درصد سهم دریافت می‌کنند.

 معاون شورای ولایتی بادغیس علاوه می‌کند که آنان با دریافت پول از درک خرید و فروش پسته و سایر منابع مالی، به کشور پاکستان رفته و مجموع پول‌ها را به شورای کویته تسلیم می‌دهند.

 با تمام این‌ها گفتنی است که ناامنی در بادغیس سبب شده که مردم به حقوق عادی خود دسترسی نداشته باشند. جنگ در بسیاری از مناطق دلیل محکمی بر دور‌ماندن دانش‌آموزان و دانشجویان از مراکز آموزشی شده است. سایه‌ی پر‌رنگ جنگ هم‌چنان سبب شده که عرضه‌ی خدمات صحی در بسیاری از مناطق بادغیس به صفر تقرب کند.

 صحبت از حضور رهبران پاکستانی طالبان در بالامرغاب بادغیس زمانی مطرح شده است که والیان ولایت‌های غربی کشور از راه‌اندازی عملیات گسترده جهت عقب زدن طالبان از مواضع‌شان خبر داده‌اند.

 

 

 

کمیسیون شکایات:

بیش از ۹۰۰ نفر به نهاد های عدلی معرفی شده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی با اعلام پایان بررسی شکایات انتخاباتی می‌گوید که از مجموع ۴۵۲۸ شکایت، به ۴۳۶۲ مورد آن رسیدگی شده است.​

آگاهان اقتصادی:

حکومت دستاورد قابل ملاحظه‌ای در امر مبارزه با فساد اداری ندارد

شماری از آگاهان امور سیاسی می‌گویند که افغانستان هنوز هم فاسدترین کشور جهان است و حکومت وحدت ملی دستاورد قابل ملاحظه‌ای در امر مبارزه با فساد اداری نداشته است.

اعتراض به افزایش سرقت‌های مسلحانه از موبایل‌فروشی‌های هرات

بیش از صد تن از موبایل‌فروشان هرات در مقابل ساختمان قوماندانی پولیس این ولایت در واکنش به افزایش سرقت‌های مسلحانه بر دکان‌های‌شان امروز دست به تجمع اعتراضی زدند.

د افغانستان د غالیو صادرات د تېر کال په پرتله ۳۰ سلنه کم شوي

د افغانستان د غالیو او فرشونو مرکز وايي، تېر کال ته په کتو په روان کې بهر ته ددغه هېواد د غالیو په صادراتو کې ۳۰ سلنه کموالی راغلی دی.

ولسمشر له افغانستانه د جلغوزې، پستې او زعفرانو قاچاق منع اعلان کړ

ولسمشر غني د یو حکم په صادرولو سره له افغانستان څخه د جلغوزې، پستې او زعفرانو قاچاق منع اعلان کړ.

"امریکا د افغانستان پر ټاکنیزو کمیسیونونو د هرډول سیاسي فشار مخالفه ده"

یوې لوړپوړې امریکايي ډیپلوماتې الیس وېلز ویلي چې امریکا په افغانستان کې پر انتخاباتي کمیسیونونو د هر ډول سیاسي فشار او لاسوهنې مخالفه ده.

یک منبع آگاه:

توافقنامۀ صلح آمادۀ امضای شدن است

یک منبع طالبان به رادیو آزادی گفت: “توافقنامه صلح میان این گروه و ایالات متحده نهایی شده و تنها امضای آن باقی مانده است.”

فرنتکس:

مهاجرین افغان به اروپا امسال بیش از سوری ها است

ادارۀ سرحدات اتحادیۀ اروپا یا ‘فرنتکس’ می‌گوید در ٩ ماه اول سال ۲۰۱۹، رقم افغان‌های که برای پناهجویی وارد کشورهای عضو این اتحادیه شده اند، بیش از پناهجویان سوریه بوده است.

ارګ:

سیګار د فساد پر ضد د افغان حکومت په مبارزې خوښ دی

د امریکا د متحدو ایالتونو سرمتفش جان ساپکو له ولسمشر غني سره لیدلي او د فساد پر ضد یې د افغان حکومت د مبارزې په اړه خبرې کړي دي.

د ټاکنو کمیسیون مرکزي سرور ته د بیومټریک معلوماتو انتقال لا هم نه دی بشپړ شوی

د افغانستان د ټاکنو خپلواک کميسيون وايي له بيومټريک دستګاوو، د مرکزي زېرمتون سيسټم ته د رايو د لېږد بهير لا هم نه دى بشپړ شوى.

دخالت ستره محکمه در انتخابات، خیانت ملی است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که مداخله ستره محکمه در امور انتخابات، خیانت ملی است و تیم حاکم تلاش دارد با این حربه، آرای بدون بایومتریک‌ را محاسبه کند.

د ولسمشر د طرحې له مخې پر کاردان پوهنتون د مرکزي سيلو د لسګونه جريبه ځمکې پلور

داسې اسنادونه موندلي چې په کې ښيي د ماليې او ښار جوړولو وزارت او همداراز کابل ښاروالۍ د مرکزي سيلو ۴۰ جريبه ځمکه کاردان خصوصي پوهنتون ته ورکړي.

روغتیا وزارت:

هر کال سلګونه ماشومان د اسهال ناروغیو له امله مړه کېږي

د عامې روغتیا وزارت وایي، افغانستان لا هم د هغو هیوادنو په نوملړ کې قرار لري، چې له پنځو کلونو څخه د ټیټ عمر ماشومان پکې ډیر مړه کیږي.

یوناما:

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۸۵ نفر کشته و ۳۷۳ تن زخمی شده‌اند

دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل، یوناما، ۱۷ روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم میزان گزارش ویژه‌ی خود درباره پی‌آمد‌های خشونت‌های مرتبط به انتخابات بر غیرنظامیان را نشر کرد.

 • میس عینک لوبډله د شپږیزې پایلوبې ته ووتله

 • میس عینک لوبډله د شپږیزې پایلوبې ته ووتله

 • کشته‌شدن 7 عضو یک خانواده در حملۀ هوایی نیروهای آمریکایی در وردک

 • کشته‌شدن 7 عضو یک خانواده در حملۀ هوایی نیروهای آمریکایی در وردک

 • برای نخستین‌بار یک مهاجر افغان در ایران کافه ایجاد کرده‌است

 • برای نخستین‌بار یک مهاجر افغان در ایران کافه ایجاد کرده‌است

 • جاپان د لویانو سواد زده کړې لپاره څه باندې ۷ میلیون ډالر مرسته وکړه

 • جاپان د لویانو سواد زده کړې لپاره څه باندې ۷ میلیون ډالر مرسته وکړه

 • شکایتونو کمېسیون د ۱۸۱۷ محلونو رایو د بیا شمېرلو فیصله کړې

 • شکایتونو کمېسیون د ۱۸۱۷ محلونو رایو د بیا شمېرلو فیصله کړې

 • د غزني په دوو ولسوالیو کې هوايي بریدونو پنځه طالبان وژلي

 • د غزني په دوو ولسوالیو کې هوايي بریدونو پنځه طالبان وژلي

 • شورای نامزدان غنی و عبدالله را به تقلب‌های گُسترده متهم می‌سازد

 • شورای نامزدان غنی و عبدالله را به تقلب‌های گُسترده متهم می‌سازد

 • د لغمان په علیشنګ ولسوالۍ کې موټربم برید شوی

 • د لغمان په علیشنګ ولسوالۍ کې موټربم برید شوی

 • ''د افغانستان نژدې نیمايي نفوس د خوړو خوندیتوب نه لري''

 • ‘‘د افغانستان نژدې نیمايي نفوس د خوړو خوندیتوب نه لري’‘

 • 70 تن ازنیروهای امنیتی درولسوالی گیزاب ولایت ارزگان محاصره شده اند

 • 70 تن ازنیروهای امنیتی درولسوالی گیزاب ولایت ارزگان محاصره شده اند

  وزارت امور داخله

 • حمل سلاح و تردد موترهای شیشه سیاه باید قانونی شود

 • وزارت امور داخله تاکید دارد که حمل سلاح و تردد موترهای شیشه سیاه و مقام های عالی رتبه باید در چارچوب برنامه مبارزه با جرایم در کابل، قانونی شود.

  د پاکستان د پارلمان مشر :

 • د افغانستان د ولسي جرګې د غړو ظرفیت لوړونه کې مرستې ته تیار یو

 • د پاکستان د پارلمان مشر وايي، دوی چمتوو دي چې د پاکستان د پارلماني خدمتونو د موسسې لخوا د افغانستان د ولسي جرګې د غړو په ظرفیت لوړونه کې مرسته وکړي.

  د بګرام ولسوال:

 • پروان کې د سړک غاړې ماین چاودنې پنځه کسان ټپيان کړل

 • د پروان د بګرام ولسوالۍ په قلعه خواجه سیمه کې د سړک غاړې ماین چاودنې پنځه کسان ټپیان کړي دي.

  صنعت‌گران هرات:

 • دامپینگ ایران، ده‌ها کارخانه‌ صنعتی را در افغانستان تعطیل کرده‌است

 • دامپینگ یا قیمت‌شکنی از سوی کشور ایران باعث مسدودشدن ده‌ها کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی ولایت هرات شده‌است. آمارهای اتاق صنایع و معادن هرات نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۰۰ کارخانه تولیدی در این شهرک از فعالیت بازمانده‌اند.
  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    123

  4

  5
  6789101112
  13141516

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

    
  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    123

  4

  5
  6789101112
  13141516

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

    

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  زخمی شدن سطحی امرالله صالح
  د امرالله صالح په دفتر برید
  حمله بر دفتر کمپاین امرالله صالح
  حمله امروزی طالبان در کابل
  په کابل کې په یوه بس نننۍ چاودنه
  انفجار کابل بر کارمندان وزارت معادن
  اعتراضات امروزی کابل
  معترضې کاندیدانې
  کاندیدان معترض

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری