وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 5262
منبع خبر: فارسی.رو

صالح محمد ریگستانی:

اگر طالبان به‌زور وارد شوند، احتمال وقوع جنگ داخلی وجود دارد

12 سنبله 1398

 صالح محمد ریگستانی، فرمانده پیشین جهادی، از توافق صلح بدون مشارکت جبهۀ مقاومت سابق هشدار می‌دهد. ریگستانی می‌گوید که اکنون رهبران جبهۀ مقاومت پیشین در جریان مذاکرات صلح قرار ندارند. به گفتۀ او، اگر توافق‌نامۀ صلح متضمن پایان جنگ نباشد، احتمال وقوع جنگ داخلی وجود دارد. : 

 شرح مصاحبۀ فارسی.رو با آقای ریگستانی را در زیر می‌خوانید

قلمرو طالبان به شدت در شمال افغانستان در حال گسترش است. چه دلایلی موجب افزایش قلمرو حاکمیت طالبان در شمال شده است؟ 

طالبان می‎خواهند در میز مذاکرات امتیاز بیشتری به دست آورند. دلیل عمدۀ تشدید جنگ‌ها امتیازگیری بر سر میز مذاکرات است. از سوی دیگر، طالبان می‌فهمند که اشرف‌غنی با تشکیل حکومت موقت مخالف است. به این خاطر، می‌خواهند قدرت‌نمایی کنند و به اشرف‌غنی پیام بدهند که اگر با پروسۀ صلح مخالفت کند، از نظر امنیتی و سیاسی برایش قیمت تمام خواهد شد. 

چرا مناطقی‌که سابق مرکز مقاومت علیه طالبان بود، اکنون به میدان مبارزۀ طالبان علیه دولت مبدل شده است؟ 

سران جبهۀ مقاومت پس از ایجاد ادارۀ جدید به رهبری آقای کرزی سلاح‌هایی‌ را که در اختیار داشتند به خاطر نیت خوب و دولت‌سازی به حکومت تسلیم کردند و دست شان خالی ماند. حکومت‌های افغانستان در هژده سال گذشته موفق نشدند که از ساحۀ نفوذ و قلمرو طالبان جلوگیری کنند. به دلیل ضعف رهبری نیروهای امنیتی و از میان رفتن جبهۀ مقاومت، طالبان توانستند ساحۀ قلمرو خود را گسترش دهند. 

جریان مقاومت سابق در کجای مذاکرات صلح قرار دارد؟ 

با تأسف زیاد که حوزۀ مقاومت به دلیل پراکندگی رهبران و توجه بیشترشان به انتخابات و پراکنده‌شدن شان به تکت‌های مختلف در این مقطع حساس، دارای انسجام، وحدت و هماهنگی نیستند. به همین دلیل، در این مذاکرات نقش برجسته و محسوسی ندارند. اگر حوزۀ مقاومت تکان نخورد، از روند مذاکرات بیرون خواهند ماند. 

اگر در نتیجۀ مذاکرات صلح بخش بزرگ قدرت و رهبری سیاسی به طالبان واگذار شود و نقش و جایگاه مجاهدین سابق در نظام نادیده گرفته شود، امکان شکل‌گیری مقاومت تازه علیه طالبان وجود دارد؟ 

ما اساساً با طالبان مشکل نداریم، با نظام طالبی مشکل داریم. اگر طالبان در یک پروسۀ صلح بیایند، هیچ نوع عکس‌‌العملی در حوزۀ مقاومت دیده نخواهد شد. اما اگر طالبان با تهدید به جنگ بخواهند که نظام طالبانی را در افغانستان حاکم کنند، بدون شک حوزۀ مقاومت تکان خواهد خورد و عکس‌المعل نشان خواهد داد. 

بسیاری‌ها بدین باور هستند که دیگر احمدشاه مسعودی وجود ندارد که مقاومت را شکل دهد و جریان‌های ضد طالبانی را مدیریت نماید. به باور شما کسانی هستند که بتوانند نقش فرمانده مسعود را در برابر طالبان ایفا کنند؟ 

البته. راه شهید مسعود ادامه دارد و به زودی (به تاریخ 5 سپتمبر) شاهد مراسم بزرگ در مرکز مقاومت (پنجشیر) خواهید بود که در آن هزاران نفر اشتراک خواهند کرد و فرزند شهید مسعود برای ادامۀ راه پدرش از سوی مردم انتخاب خواهد شد و به حیث رهبر حوزۀ مقاومت عرض اندام خواهد کرد. 

با نزدیک‌شدن به انتخابات، تقریباً دو تیم پیشتاز مشخص شده است. با توجه به ترکیب تیم‌های ثبات و همگرایی و دولت‌ساز، فکر می‌کنید که در نتیجۀ انتخابات، یک حکومت برخاسته از آرای مردم شکل گیرد؟ 

با تأسف ما خاطرۀ بسیار تلخ از دموکراسی در افغانستان داریم. ما این را یک دموکراسی تقلبی می‌دانیم. این‌جا یک دموکراسی مهندسی شده بوده و همیشه از داخل صندوق انتخابات، شخص مورد نظر امریکا را بیرون کرده‌اند. بنابراین، ما به انتخابات پیش‌رو بدگمان هستیم. اگر انتخاباتی هم شود، قطعاً مدعیان دموکراسی و نمایندگان حکومت‌های غربی (اشرف غنی) دست به تقلب گسترده خواهند زد و نتیجۀ انتخابات را تقلب تعیین خواهند کرد. ما فکر می‌کنیم که پروسه صلح اولویت دارد و امکان برگزاری انتخابات بسیار اندک است. 

برخی کشورهای منطقه از جمله روسیه ابراز آمادگی کرده‌اند که توافق صلح میان طالبان و امریکا را ضمانت می‌کنند. به باور شما، کشورهای منطقه به چه دلایلی حاضر هستند که موافقت‌نامۀ صلح را تضمین کنند؟ 

اگر طالبان به یک پروسۀ صلح داخل شوند و وعده بدهند که از سلاح خود باردیگر به خاطر به قدرت رسیدن سیاسی استفاده نمی‌کنند و از مناطق آنها کشورهای جهان تهدید نمی‌شوند، در این صورت کشورهای منطقه علاقه دارند که از روند صلح پشتیبانی کنند. این روند صلح باید منافع آنها را تأمین و تضمین کنند. 

در ماه‌های پسین مشخص گردیده که رهبران اقوام غیرپشتون به مذاکرات صلح خوش‌بین هستند. دلایل خوش‌بینی غیرپشتون‌ها از مذاکرات صلح امریکا و طالبان چیست؟ 

خوش‌بینی تنها به اقوام پشتون خلاصه نمی‌شود. تمام مردم افغانستان خواستار صلح هستند و در پی تأمین صلح در کشورشان می‌باشند. اما تا وقتی‌که چگونگی مذاکرات و گفت‌وگوهای طالبان با جریان‌های سیاسی روشن نشده، من برعکس نظر شما، به این باور هستم که رهبران نگران صلح هستند. 

در روزهای اخیر مقامات امریکایی اظهارات متفاوتی دربارۀ خروج از افغانستان داشته‌اند. به باور شما، در نتیجۀ توافق صلح، امریکایی‌ها پایگاه‌های‌شان را در افغانستان خواهند بست و از این کشور بیرون خواهند شد؟ 

نخیر. از اول، استراتژی امریکا خروج از جنگ بود، نه خروج از افغانستان. طالبان که خود مدعی خروج نیروهای خارجی بودند، پذیرفتند که بعد از مضای توافق صلح، حدود 9000 نیروی واکنش سریع امریکا باقی خواهد ماند. بدین باور هستم که پس از توافق صلح امریکا با طالبان، بخشی از نیروی امریکایی به خاطر مبارزه با تروریزم و کنترل بر ایران، چین و روسیه و حضور در منطقه باقی خواهند ماند. 

با توجه به از بین رفتن اجماع سیاسی در داخل افغانستان، فردای پس از خروج نیروهای امریکایی را چگونه می‌بینید؟ 

با تأسف اگر یک قرارداد و صلحی‌که متضمن پایان جنگ باشد و ضمانت‌های لازم را نداشته باشد، امکان این وجود داردکه طالبان یک باردیگر با نشۀ پیروزی به طرف کابل و شهرها مارش کنند، چنانچه در کندز یورش بردند و در آن صورت ما باردیگر به یک جنگ داخلی مواجه خواهیم شد.

کمیسیون شکایات:

بیش از ۹۰۰ نفر به نهاد های عدلی معرفی شده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی با اعلام پایان بررسی شکایات انتخاباتی می‌گوید که از مجموع ۴۵۲۸ شکایت، به ۴۳۶۲ مورد آن رسیدگی شده است.​

آگاهان اقتصادی:

حکومت دستاورد قابل ملاحظه‌ای در امر مبارزه با فساد اداری ندارد

شماری از آگاهان امور سیاسی می‌گویند که افغانستان هنوز هم فاسدترین کشور جهان است و حکومت وحدت ملی دستاورد قابل ملاحظه‌ای در امر مبارزه با فساد اداری نداشته است.

اعتراض به افزایش سرقت‌های مسلحانه از موبایل‌فروشی‌های هرات

بیش از صد تن از موبایل‌فروشان هرات در مقابل ساختمان قوماندانی پولیس این ولایت در واکنش به افزایش سرقت‌های مسلحانه بر دکان‌های‌شان امروز دست به تجمع اعتراضی زدند.

د افغانستان د غالیو صادرات د تېر کال په پرتله ۳۰ سلنه کم شوي

د افغانستان د غالیو او فرشونو مرکز وايي، تېر کال ته په کتو په روان کې بهر ته ددغه هېواد د غالیو په صادراتو کې ۳۰ سلنه کموالی راغلی دی.

ولسمشر له افغانستانه د جلغوزې، پستې او زعفرانو قاچاق منع اعلان کړ

ولسمشر غني د یو حکم په صادرولو سره له افغانستان څخه د جلغوزې، پستې او زعفرانو قاچاق منع اعلان کړ.

"امریکا د افغانستان پر ټاکنیزو کمیسیونونو د هرډول سیاسي فشار مخالفه ده"

یوې لوړپوړې امریکايي ډیپلوماتې الیس وېلز ویلي چې امریکا په افغانستان کې پر انتخاباتي کمیسیونونو د هر ډول سیاسي فشار او لاسوهنې مخالفه ده.

یک منبع آگاه:

توافقنامۀ صلح آمادۀ امضای شدن است

یک منبع طالبان به رادیو آزادی گفت: “توافقنامه صلح میان این گروه و ایالات متحده نهایی شده و تنها امضای آن باقی مانده است.”

فرنتکس:

مهاجرین افغان به اروپا امسال بیش از سوری ها است

ادارۀ سرحدات اتحادیۀ اروپا یا ‘فرنتکس’ می‌گوید در ٩ ماه اول سال ۲۰۱۹، رقم افغان‌های که برای پناهجویی وارد کشورهای عضو این اتحادیه شده اند، بیش از پناهجویان سوریه بوده است.

ارګ:

سیګار د فساد پر ضد د افغان حکومت په مبارزې خوښ دی

د امریکا د متحدو ایالتونو سرمتفش جان ساپکو له ولسمشر غني سره لیدلي او د فساد پر ضد یې د افغان حکومت د مبارزې په اړه خبرې کړي دي.

د ټاکنو کمیسیون مرکزي سرور ته د بیومټریک معلوماتو انتقال لا هم نه دی بشپړ شوی

د افغانستان د ټاکنو خپلواک کميسيون وايي له بيومټريک دستګاوو، د مرکزي زېرمتون سيسټم ته د رايو د لېږد بهير لا هم نه دى بشپړ شوى.

دخالت ستره محکمه در انتخابات، خیانت ملی است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که مداخله ستره محکمه در امور انتخابات، خیانت ملی است و تیم حاکم تلاش دارد با این حربه، آرای بدون بایومتریک‌ را محاسبه کند.

د ولسمشر د طرحې له مخې پر کاردان پوهنتون د مرکزي سيلو د لسګونه جريبه ځمکې پلور

داسې اسنادونه موندلي چې په کې ښيي د ماليې او ښار جوړولو وزارت او همداراز کابل ښاروالۍ د مرکزي سيلو ۴۰ جريبه ځمکه کاردان خصوصي پوهنتون ته ورکړي.

روغتیا وزارت:

هر کال سلګونه ماشومان د اسهال ناروغیو له امله مړه کېږي

د عامې روغتیا وزارت وایي، افغانستان لا هم د هغو هیوادنو په نوملړ کې قرار لري، چې له پنځو کلونو څخه د ټیټ عمر ماشومان پکې ډیر مړه کیږي.

یوناما:

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۸۵ نفر کشته و ۳۷۳ تن زخمی شده‌اند

دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل، یوناما، ۱۷ روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم میزان گزارش ویژه‌ی خود درباره پی‌آمد‌های خشونت‌های مرتبط به انتخابات بر غیرنظامیان را نشر کرد.

 • میس عینک لوبډله د شپږیزې پایلوبې ته ووتله

 • میس عینک لوبډله د شپږیزې پایلوبې ته ووتله

 • کشته‌شدن 7 عضو یک خانواده در حملۀ هوایی نیروهای آمریکایی در وردک

 • کشته‌شدن 7 عضو یک خانواده در حملۀ هوایی نیروهای آمریکایی در وردک

 • برای نخستین‌بار یک مهاجر افغان در ایران کافه ایجاد کرده‌است

 • برای نخستین‌بار یک مهاجر افغان در ایران کافه ایجاد کرده‌است

 • جاپان د لویانو سواد زده کړې لپاره څه باندې ۷ میلیون ډالر مرسته وکړه

 • جاپان د لویانو سواد زده کړې لپاره څه باندې ۷ میلیون ډالر مرسته وکړه

 • شکایتونو کمېسیون د ۱۸۱۷ محلونو رایو د بیا شمېرلو فیصله کړې

 • شکایتونو کمېسیون د ۱۸۱۷ محلونو رایو د بیا شمېرلو فیصله کړې

 • د غزني په دوو ولسوالیو کې هوايي بریدونو پنځه طالبان وژلي

 • د غزني په دوو ولسوالیو کې هوايي بریدونو پنځه طالبان وژلي

 • شورای نامزدان غنی و عبدالله را به تقلب‌های گُسترده متهم می‌سازد

 • شورای نامزدان غنی و عبدالله را به تقلب‌های گُسترده متهم می‌سازد

 • د لغمان په علیشنګ ولسوالۍ کې موټربم برید شوی

 • د لغمان په علیشنګ ولسوالۍ کې موټربم برید شوی

 • ''د افغانستان نژدې نیمايي نفوس د خوړو خوندیتوب نه لري''

 • ‘‘د افغانستان نژدې نیمايي نفوس د خوړو خوندیتوب نه لري’‘

 • 70 تن ازنیروهای امنیتی درولسوالی گیزاب ولایت ارزگان محاصره شده اند

 • 70 تن ازنیروهای امنیتی درولسوالی گیزاب ولایت ارزگان محاصره شده اند

  وزارت امور داخله

 • حمل سلاح و تردد موترهای شیشه سیاه باید قانونی شود

 • وزارت امور داخله تاکید دارد که حمل سلاح و تردد موترهای شیشه سیاه و مقام های عالی رتبه باید در چارچوب برنامه مبارزه با جرایم در کابل، قانونی شود.

  د پاکستان د پارلمان مشر :

 • د افغانستان د ولسي جرګې د غړو ظرفیت لوړونه کې مرستې ته تیار یو

 • د پاکستان د پارلمان مشر وايي، دوی چمتوو دي چې د پاکستان د پارلماني خدمتونو د موسسې لخوا د افغانستان د ولسي جرګې د غړو په ظرفیت لوړونه کې مرسته وکړي.

  د بګرام ولسوال:

 • پروان کې د سړک غاړې ماین چاودنې پنځه کسان ټپيان کړل

 • د پروان د بګرام ولسوالۍ په قلعه خواجه سیمه کې د سړک غاړې ماین چاودنې پنځه کسان ټپیان کړي دي.

  صنعت‌گران هرات:

 • دامپینگ ایران، ده‌ها کارخانه‌ صنعتی را در افغانستان تعطیل کرده‌است

 • دامپینگ یا قیمت‌شکنی از سوی کشور ایران باعث مسدودشدن ده‌ها کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی ولایت هرات شده‌است. آمارهای اتاق صنایع و معادن هرات نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۰۰ کارخانه تولیدی در این شهرک از فعالیت بازمانده‌اند.
  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    123

  4

  5
  6789101112
  13141516

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

    
  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    123

  4

  5
  6789101112
  13141516

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

    

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  زخمی شدن سطحی امرالله صالح
  د امرالله صالح په دفتر برید
  حمله بر دفتر کمپاین امرالله صالح
  حمله امروزی طالبان در کابل
  په کابل کې په یوه بس نننۍ چاودنه
  انفجار کابل بر کارمندان وزارت معادن
  اعتراضات امروزی کابل
  معترضې کاندیدانې
  کاندیدان معترض

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری