وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 4925
منبع خبر: هشت صبح

خطرناک‌ترین سناریو

30 اسد 1398

 دیر یا زود ایالات متحده با طالبان موافقت‌نامه‌ی پایان جنگ را امضا می‌کند.

در این موافقت‌نامه دو طرف به هم‌دیگر تعهداتی می‌دهند و جنگ‌شان به پایان می‌رسد.

پس از امضای این توافق‌نامه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی/میان‌افغانی در اسلو پایتخت ناروی باید آغاز شود. در این گفت‌وگوها، ‌نماینده‌گان حکومت، احزاب سیاسی و جامعه‌‌ی مدنی با نماینده‌گان گروه طالبان روی آینده‌‌ی سیاسی کشور گفت‌وگو خواهند کرد. پس از امضای موافقت‌نامه‌ی طالبان و امریکا، ایالات متحده بدل به میان‌جی می‌شود.

در حال حاضر ایالات متحده بر مبنای اسناد حقوقی‌ای که در زمان اوباما امضا شده است، ‌متحد دولت افغانستان است،

ولی پس از اعلام توافقات طالبان و واشنگتن، ‌امریکا به صورت خودکار بدل به میان‌جی می‌شود و نقش آن کشور به عنوان متحد افغانستان کاهش می‌یابد. به بیان دیگر فصل حضور نظامی امریکا در افغانستان به پایان می‌رسد و آن زمان نیروهای سیاسی،‌ حکومت، فعالان رسانه‌ای و جامعه‌ی مدنی افغانستان ناگزیر اند که در شرایط جدید کار کنند. روشن است که انتظار همه این بود که امریکا باید به عنوان متحد راهبردی در کنار افغانستان در هرصورتی باقی می‌ماند و هرنوع دشواری را تحمل می‌کرد، ولی واقعیت این است که واشنگتن در افغانستان منافع امنیتی داشت/دارد و به دلیل همین منافع امنیتی این‌جا بود، نه دفاع از ارزش‌های جمهوری.

 دفاع از ارزش‌های جمهوری و تلاش برای تحقق آن، در درجه‌ی دوم اهمیت قرار داشت.

در سال‌های اول پس از سقوط طالبان موضع اعلامی ایالات متحده دفاع از ارزش‌های جهان‌شمول،‌ تحقق ارزش‌های جمهوری و توان‌مندسازی زنان بود؛ اما حکومت ترمپ به صراحت می‌گوید که دیگر امریکای مد نظر او به عنوان مدافع ارزش‌های جهانی عمل نخواهد کرد. بنا بر این هیچ نوع توهمی باید وجود نداشته باشد.

ایالات متحده با طالبان به توافق رسیده است و فصل جدیدی از روابط امریکا و افغانستان آغاز می‌شود. دیگر ایالات متحده به صورت قاطع و جدی در نقش متحد افغانستان عمل نخواهد کرد، بلکه نقش یک میان‌جی را خواهد گرفت. سفیر خلیل‌زاد به صراحت می‌گوید که ماموریت او تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی/میان‌افغانی است تا نیروهای سیاسی و فعالان جامعه‌ی مدنی افغانستان خودشان به یک توافق جامع در مورد آینده‌ی سیاسی کشورشان برسند.

چنین می‌نماید که گروه طالبان به ایالات متحده تضمین داده است که از صف جهادیسم جهانی خارج می‌شود و با القاعده می‌جنگد. این‌که طالبان چقدر به تعهدی که به امریکا داده‌اند وفادار می‌مانند و تا چه حد امریکایی‌ها به طالبان باور می‌کنند،‌ بحثی جدا است، ولی در آینده‌ی نزدیک امریکا نقش میان‌جی را اختیار خواهد کرد و فصل حضور نظامی این کشور در افغانستان به پایان خواهد رسید.

 ایالات متحده، نیروهای سیاسی، مقام‌های حکومتی، ‌نماینده‌گان طالبان و فعالان جامعه‌ی مدنی را دور میز مذاکره در ناروی می‌آورد و از آنان می‌خواهد تا روی آینده‌ی سیاسی افغانستان مذاکره کنند. سازش و جور‌آمد در اسلو و جاهای دیگر مربوط افغان‌ها می‌شود؛ ‌امریکایی‌ها در آخر روز خواهند گفت که آنان دیالوگ بین‌الافغانی/میان‌افغانی را تسهیل کردند و حال مربوط افغان‌ها است که با هم جور می‌آیند یا نمی‌آیند.

قراین نشان می‌دهد که اداره‌ی ترمپ به این باور است که اگر طالبان بتوانند منافع امنیتی این کشور را در افغانستان تامین کنند، دیگر به حضور نظامی ایالات متحده نیازی نیست و اگر افغان‌ها باهم جور نیامدند، ‌مشکل خودشان است. این واقعیت‌های جدید است که همه باید به آن متوجه باشند. ایالات متحده پرونده‌ی افغانستان را برای خودش بسته است.

در چنین وضعیتی عقلانیت سیاسی ایجاب می‌کند که افغانستان برای خطرناک‌ترین سناریو هم آماده باشد.

سناریوهای پیش‌رو را نگارنده در یک یادداشت دیگر توضیح داده است. خطرناک‌ترین سناریوها برگشت به سال ۱۹۹۲ و شکست احتمالی یک توافق صلح است. برگشت آنی به سال ۱۹۹۲ بعید است،‌ ولی سناریوی شکست توافق صلح دور از ذهن نمی‌نماید.

 بر مبنای این سناریو، طالبان به آتش‌بس و آغاز روند حل سیاسی راضی می‌شوند،‌ با این روند همکاری می‌کنند و با تکمیل روند خروج نیروهای امریکایی دوباره همه‌چیز را خراب می‌کنند و به جبهه‌ی جنگ برای نابودی دیگر نیروهای سیاسی و اشغال سراسر کشور بر می‌گردند. باور عموم این است که وقتی نیروهای نظامی امریکایی به صورت کامل خارج شدند،

‌حتا در صورت شکست توافق صلح هم دوباره بر‌نمی‌گردند. فرض دیگر این است که نیروهای سیاسی افغانستان با آغاز روند حل سیاسی مدتی با هم جور می‌آیند، ولی در نهایت با هم به تفاهم نمی‌رسند و طالبان به میدان نبرد برمی‌گردند. در سال ۱۹۹۲ هم سیر حوادث به همین شکل بود.

رهبران تنظیم‌ها در پشاور روی یک نقشه‌ی راه توافق کردند، ولی اختلاف‎های جدی سبب شد که آن نقشه‌ی راه تطبیق نشود و کابل شاهد جنگ‌های ویران‌گر باشد. در حال حاضر هم نیروهای سیاسی افغانستان با هم‌دیگر اختلاف دارند.

نیروهای سیاسی داخلی حتا موضع واحد در مورد آینده‌ی سیاسی کشور ندارند. انتظار این بود که همه‌ی نیروهای سیاسی در هم‌آهنگی با حکومت از موضع واحد وارد مذاکره شوند، ‌ولی چنین می‌نماید که الیت سیاسی کابل، بسیار متفرق و پراکنده است. فصل انتخابات هم پراکنده‌گی را بیش‌تر کرده است. شماری از نیروهای سیاسی برای بدترین سناریو هم آماده‌گی دارند، ولی برخی دیگر خوش‌بین به نظر می‌رسند. به اشتراک‌گذاری/تشریک قدرت با طالبان، چیزی است که هیچ کشور و نیرویی با آن مخالف ندارد، ‌اما پراکنده‌گی نیروهای سیاسی خطرناک است. الیت سیاسی کابل روی پلاتفورم واحد برای مذاکره و حل سیاسی به توافق نرسیده‌اند. به همین دلیل است که تحقق خطرناک‌ترین سناریو، متصور است.

 طالبان افکار سیاسی‌شان را تغییر نداده‌اند. آنان خواستار یک حکومت غیرانتخابی امارتی هستند که برای دیگر نیروهای سیاسی قابل قبول نیست. چنین حکومتی افغانستان را به عقب می‌برد. برخی از رهبران طالبان می‌خواهند تصویری از گروه نشان دهند که گویا آنان تغییر کرده‌اند و می‌خواهند در آینده شریک حکومت مشارکتی و نظم جمهوری باشند،

‌اما همیشه فاصله‌ای عمیق بین روابط عمومی طالبان و تصامیم استراتژیک آنان وجود داشته است. طالبان در یک مرحله می‌گفتند که خواستار برگشت ظاهر شاه به کشور اند و حتا پس از تسخیر کابل،‌ اقدام به تأسیس حکومت سرپرست کردند؛ اما پس از مدتی اعلام کردند که برگشت ظاهر شاه در کار نیست و ملا محمدعمر تا زنده است،‌ حکومت خواهد کرد. حال هم هیچ تضمینی وجود ندارد که طالبان پس از حذف امریکا از میدان جنگ به هر توافقی پشت پا بزنند و به میدان نبرد برگردند.

در چنین وضعیتی، ایجاب می‌کند که رهبران حکومت و نیروهای سیاسی برای خطرناک‌ترین سناریو آماده باشند.

کمیسیون شکایات:

بیش از ۹۰۰ نفر به نهاد های عدلی معرفی شده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی با اعلام پایان بررسی شکایات انتخاباتی می‌گوید که از مجموع ۴۵۲۸ شکایت، به ۴۳۶۲ مورد آن رسیدگی شده است.​

آگاهان اقتصادی:

حکومت دستاورد قابل ملاحظه‌ای در امر مبارزه با فساد اداری ندارد

شماری از آگاهان امور سیاسی می‌گویند که افغانستان هنوز هم فاسدترین کشور جهان است و حکومت وحدت ملی دستاورد قابل ملاحظه‌ای در امر مبارزه با فساد اداری نداشته است.

اعتراض به افزایش سرقت‌های مسلحانه از موبایل‌فروشی‌های هرات

بیش از صد تن از موبایل‌فروشان هرات در مقابل ساختمان قوماندانی پولیس این ولایت در واکنش به افزایش سرقت‌های مسلحانه بر دکان‌های‌شان امروز دست به تجمع اعتراضی زدند.

د افغانستان د غالیو صادرات د تېر کال په پرتله ۳۰ سلنه کم شوي

د افغانستان د غالیو او فرشونو مرکز وايي، تېر کال ته په کتو په روان کې بهر ته ددغه هېواد د غالیو په صادراتو کې ۳۰ سلنه کموالی راغلی دی.

ولسمشر له افغانستانه د جلغوزې، پستې او زعفرانو قاچاق منع اعلان کړ

ولسمشر غني د یو حکم په صادرولو سره له افغانستان څخه د جلغوزې، پستې او زعفرانو قاچاق منع اعلان کړ.

"امریکا د افغانستان پر ټاکنیزو کمیسیونونو د هرډول سیاسي فشار مخالفه ده"

یوې لوړپوړې امریکايي ډیپلوماتې الیس وېلز ویلي چې امریکا په افغانستان کې پر انتخاباتي کمیسیونونو د هر ډول سیاسي فشار او لاسوهنې مخالفه ده.

یک منبع آگاه:

توافقنامۀ صلح آمادۀ امضای شدن است

یک منبع طالبان به رادیو آزادی گفت: “توافقنامه صلح میان این گروه و ایالات متحده نهایی شده و تنها امضای آن باقی مانده است.”

فرنتکس:

مهاجرین افغان به اروپا امسال بیش از سوری ها است

ادارۀ سرحدات اتحادیۀ اروپا یا ‘فرنتکس’ می‌گوید در ٩ ماه اول سال ۲۰۱۹، رقم افغان‌های که برای پناهجویی وارد کشورهای عضو این اتحادیه شده اند، بیش از پناهجویان سوریه بوده است.

ارګ:

سیګار د فساد پر ضد د افغان حکومت په مبارزې خوښ دی

د امریکا د متحدو ایالتونو سرمتفش جان ساپکو له ولسمشر غني سره لیدلي او د فساد پر ضد یې د افغان حکومت د مبارزې په اړه خبرې کړي دي.

د ټاکنو کمیسیون مرکزي سرور ته د بیومټریک معلوماتو انتقال لا هم نه دی بشپړ شوی

د افغانستان د ټاکنو خپلواک کميسيون وايي له بيومټريک دستګاوو، د مرکزي زېرمتون سيسټم ته د رايو د لېږد بهير لا هم نه دى بشپړ شوى.

دخالت ستره محکمه در انتخابات، خیانت ملی است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که مداخله ستره محکمه در امور انتخابات، خیانت ملی است و تیم حاکم تلاش دارد با این حربه، آرای بدون بایومتریک‌ را محاسبه کند.

د ولسمشر د طرحې له مخې پر کاردان پوهنتون د مرکزي سيلو د لسګونه جريبه ځمکې پلور

داسې اسنادونه موندلي چې په کې ښيي د ماليې او ښار جوړولو وزارت او همداراز کابل ښاروالۍ د مرکزي سيلو ۴۰ جريبه ځمکه کاردان خصوصي پوهنتون ته ورکړي.

روغتیا وزارت:

هر کال سلګونه ماشومان د اسهال ناروغیو له امله مړه کېږي

د عامې روغتیا وزارت وایي، افغانستان لا هم د هغو هیوادنو په نوملړ کې قرار لري، چې له پنځو کلونو څخه د ټیټ عمر ماشومان پکې ډیر مړه کیږي.

یوناما:

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۸۵ نفر کشته و ۳۷۳ تن زخمی شده‌اند

دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل، یوناما، ۱۷ روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم میزان گزارش ویژه‌ی خود درباره پی‌آمد‌های خشونت‌های مرتبط به انتخابات بر غیرنظامیان را نشر کرد.

 • میس عینک لوبډله د شپږیزې پایلوبې ته ووتله

 • میس عینک لوبډله د شپږیزې پایلوبې ته ووتله

 • کشته‌شدن 7 عضو یک خانواده در حملۀ هوایی نیروهای آمریکایی در وردک

 • کشته‌شدن 7 عضو یک خانواده در حملۀ هوایی نیروهای آمریکایی در وردک

 • برای نخستین‌بار یک مهاجر افغان در ایران کافه ایجاد کرده‌است

 • برای نخستین‌بار یک مهاجر افغان در ایران کافه ایجاد کرده‌است

 • جاپان د لویانو سواد زده کړې لپاره څه باندې ۷ میلیون ډالر مرسته وکړه

 • جاپان د لویانو سواد زده کړې لپاره څه باندې ۷ میلیون ډالر مرسته وکړه

 • شکایتونو کمېسیون د ۱۸۱۷ محلونو رایو د بیا شمېرلو فیصله کړې

 • شکایتونو کمېسیون د ۱۸۱۷ محلونو رایو د بیا شمېرلو فیصله کړې

 • د غزني په دوو ولسوالیو کې هوايي بریدونو پنځه طالبان وژلي

 • د غزني په دوو ولسوالیو کې هوايي بریدونو پنځه طالبان وژلي

 • شورای نامزدان غنی و عبدالله را به تقلب‌های گُسترده متهم می‌سازد

 • شورای نامزدان غنی و عبدالله را به تقلب‌های گُسترده متهم می‌سازد

 • د لغمان په علیشنګ ولسوالۍ کې موټربم برید شوی

 • د لغمان په علیشنګ ولسوالۍ کې موټربم برید شوی

 • ''د افغانستان نژدې نیمايي نفوس د خوړو خوندیتوب نه لري''

 • ‘‘د افغانستان نژدې نیمايي نفوس د خوړو خوندیتوب نه لري’‘

 • 70 تن ازنیروهای امنیتی درولسوالی گیزاب ولایت ارزگان محاصره شده اند

 • 70 تن ازنیروهای امنیتی درولسوالی گیزاب ولایت ارزگان محاصره شده اند

  وزارت امور داخله

 • حمل سلاح و تردد موترهای شیشه سیاه باید قانونی شود

 • وزارت امور داخله تاکید دارد که حمل سلاح و تردد موترهای شیشه سیاه و مقام های عالی رتبه باید در چارچوب برنامه مبارزه با جرایم در کابل، قانونی شود.

  د پاکستان د پارلمان مشر :

 • د افغانستان د ولسي جرګې د غړو ظرفیت لوړونه کې مرستې ته تیار یو

 • د پاکستان د پارلمان مشر وايي، دوی چمتوو دي چې د پاکستان د پارلماني خدمتونو د موسسې لخوا د افغانستان د ولسي جرګې د غړو په ظرفیت لوړونه کې مرسته وکړي.

  د بګرام ولسوال:

 • پروان کې د سړک غاړې ماین چاودنې پنځه کسان ټپيان کړل

 • د پروان د بګرام ولسوالۍ په قلعه خواجه سیمه کې د سړک غاړې ماین چاودنې پنځه کسان ټپیان کړي دي.

  صنعت‌گران هرات:

 • دامپینگ ایران، ده‌ها کارخانه‌ صنعتی را در افغانستان تعطیل کرده‌است

 • دامپینگ یا قیمت‌شکنی از سوی کشور ایران باعث مسدودشدن ده‌ها کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی ولایت هرات شده‌است. آمارهای اتاق صنایع و معادن هرات نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۰۰ کارخانه تولیدی در این شهرک از فعالیت بازمانده‌اند.
  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    123

  4

  5
  6789101112
  13141516

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

    
  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    123

  4

  5
  6789101112
  13141516

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

    

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  زخمی شدن سطحی امرالله صالح
  د امرالله صالح په دفتر برید
  حمله بر دفتر کمپاین امرالله صالح
  حمله امروزی طالبان در کابل
  په کابل کې په یوه بس نننۍ چاودنه
  انفجار کابل بر کارمندان وزارت معادن
  اعتراضات امروزی کابل
  معترضې کاندیدانې
  کاندیدان معترض

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری