وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12641
منبع خبر:

علماء دینی کشور در یک میزگرد با افغانستان مانیتور:

نیروهای خارجی در رشد و تجارت موادمخدر افغانستان دست دارند / افغانستان به علت موادمخدر به فاجعه نزدیک شده است

17 حوت 1399

 تعدادی از علماء دینی کشور ادعاء دارند که کشورها و نیروهای خارجی در افغانستان در رشد ،تجارت و کاربار موادمخدر دخیل هستند و حتی این مواد در جنوب و شمال افغانستان توسط بالگردها نیروهای خارجی جابجا می شود و جنگ جاری، ناامنی و عدم اگاهی از عوامل زمینه ساز برای این تجارت غیرمشروع و ملیارد دلاری در افغانستان شده است.


این علماء دینی به این باور هستند که اگر دولت افغانستان ، علماء دینی و رسانه ها برای این سونامی خاموشی اقدام جدی نکنند افغانستان در آینده نزدیک به علت موادمخدر به یک فاجعه روبرو خواهد شد و بستر اصلی برای این فاجعه به شکل سستیماتیک از سوی مداخلات بیرونی و عدم آگاهی یا جهل جامعه مساعد کرده است.


بر اساس گفته های این علماء دینی در حال حاضر بر اساس آمار رسمی حدود ده درصد افغان ها معتاد به موادمخدر هستند که آمار غیررسمی بیشتر از این نشان می دهند .


مولوی “سیدلطف الله هاشمی امام و خطیب مسجد امام اعظم ابوحنیفه در غرب کابل و از دعوتگران مطرح کشور و استاد “نذیر احمد رحمانی” از کارشناسان علوم اسلامی و دعوتگر مسایل اسلامی در این میز گرد با خبرگزاری افغانستان مانیتور ضمن اعلام این مطلب در مورد ابعاد مختلف موادمخدر در افغانستان صحبت کردند.


مولوی “سیدلطف الله هاشمی” مدعی شد که کشورهای خارجی افغانستان را به سوی ناامنی می برند و دست همین عوامل و  کشورهای خارجی در موادمخدر افغانستان دخیل می باشد.


وی گفت که هیچ خارجی برای آبادی و ساختن افغانستان به این کشور نیامده بلکه باید خود حکومت و ملت دست به کار شوند تا از فاجعه موادمخدر افغانستان جلوگیری کنند.


به گفته این عالم دین مردم افغانستان در غربت و فقر نگهداری می شوند و آنان هم به علت بیچارگی و مجبوریت به  سوی کشت ، قاچاق و استعمال موادمخدر سوق می شوند.


وی افزود که دولت افغانستان ، علماء دینی کشور و رسانه ها هم با آنکه امکاناتی در دست داردند مبارزه مناسبی را با موادمخدر نکرده است و این مبارزه فقط نمایشی بود.


استاد نذیراحمد رحمانی از اشتراک کنندگان دیگر این میز گرد هم مدعی شد که حتی نیروهای خارجی در ولایت های هملند،فراه ،هرات و قندوز در جنوب ،غرب و شمال افغانستان موادمخدر را توسط بالگردها جابجا و انتقال می دهند.


وی افزود که کشورهای غربی برای منافع خود به افغانستان آمده اند و از یک سوء با کمک های ظاهری خود ، ملت ما را احسامند و قرضدار خود ساختند و از سوی هم آنان از مدرک موادمخدر و معادن ما نفع می برند.


وی همچنین گفت که جنگ و ناامنی از عوامل اصلی افزایش و ترویج موادمخدر در افغانستان است و نبود حاکمیت سرتاسری دولت بر اراضی کشور از عوامل دیگر این بدبختی و بدنامی افغانستان می باشد.


وی هشدار داد که اگر دولت افغانستان به این معضله موادمخدر در کشور توجه و مبارزه جدی نکند تا ده سال دیگر افغانستان به یک فاز دیگر بدبختی وارد خواهد شد.


آقای رحمانی در مورد اینکه افغان ها خود را مسلمانان ناب معرفی می کنند ولی باز هم اصول و دستورات و اوامر اسلامی در حرمت موادمخدر جدی نمی گیرند گفت: مردم افغانستان به اسلام به حیث یک ضروت نگاه می کنند و زمان رفع ضرورت دوباره اوامر اسلامی را نادیده می گیرند.


وی گفت که حرمت موادمخدر در اسلام بر اساس دستورات قرانی ، احادیث نبوی و فتوای علماء جهان اسلام ثابت شده است و جای برای گفتن در حرمت آن نه مانده است.


وی نظریات برخی از مردم افغانستان در مورد اینکه گویا اکثریت موادمخدر افغانستان به مارکیت های کشورهای غربی می روند و توسط این موادمخدر با کفار یا غربی ها مبارزه می شود ، این استدلال و منطق را غلط خواند و گفت که پیامبر اسلام رحمت برای بشریت خوانده است و گفت که هر هدف مقدس به وسایل مقدس نیاز دارد.


وی جهل ، نادانی و بسته ماندن دروازه های مکاتب ، مدارس و مراکز علمی را از عوامل دیگر افزایش موادمخدر در افغانستان خواند.


آقای رحمانی اظهار داشت که هفتاد درصد جامعه افغان جوان هست و حتی صفوف نیروهای امنیتی از همین جوانان تشکیل شده است که اعتیاد و موادمخدر پایه های این نیروها را هم به لرزه خواهند آورد.


چندی قبل  اتحادیه اروپا هشدار داد که افغانستان در حال تبدیل شدن به تولید کننده عمده مخدر ‘شیشه’ است.


نهاد نظارت بر مواد مخدر اتحادیه اروپا در تازه‌ترین گزارش خود نوشته است که بر اساس یافته‌های آنها فقط در یکی از ولسوالی‌ها در غرب افغانستان بیش از ۳۰۰ کارگاه تولید “مت آمفتامین” شناسایی شده است. این ماده به شدت اعتیادآور به نام شیشه یا کریستال معروف است.


این نهاد هشدار داده است که افغانستان در حال تبدیل شدن به یک کشور عمده تولید “شیشه” است. نهاد نظارت بر مواد مخدر اتحادیه اروپا می‌گوید که دلیل افزایش چشمگیر در تولید این ماده مخدر استفاده از یک گیاه وحشی و محلی به نام “افدرا” است که مهمترین ترکیب کریستال یا شیشه، یعنی ماده “افدرین” از آن گرفته می‌شود.


به گزارش این نهاد اروپایی در ماه های اخیر مقادیر زیادی از این مواد به ارزش ده‌ها میلیون‌ دلار در مسیر دریای عرب در شمال اقیانوس هند کشف و ضبط شده است.


براساس این گزارش‌ها افغان‌های کم درآمد در مناطق روستایی در آزمایشگاه‌ها با وسائل و تجهیزات ساده و ارزان این مواد را تولید کرده، تصفیه می‌کنند وسپس به شیشه تبدیل می‌کنند.


یک تیم تحقیق نهاد نظارت بر مواد مخدر اتحادیه اروپا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای افزایش تعداد آزمایشگاه‌های افدرین را دنبال می‌کنند به طوری که فقط در یک منطقه در غرب افغانستان بیش از ۳۰۰ آزمایشگاه را شناسایی کرده‌اند.


کشف اینکه چطور می‌شود از یک گیاه وحشی در کوه‌ها ماده مخدر شیشه درست کرد، صحنه بازی را عوض کرده و تولید‌کنندگان مواد مخدر به جای استفاده از داروهای گران قیمت وارداتی به استفاده از یک ماده ارزان که در طبیعت رشد می‌کند و ساختار شیمیایی ساده ای هم دارد، روی آورده‌اند.


افزایش اعتیاد به متامفتامین یا “شیشه” به اندازه ای زیاد شده که مسئولان زنگ خطر را به صدا درآورده اند. در حال حاضر بیشترین شمار مراکز ترک اعتیاد و توانبخشی در افغانستان را معتادان به شیشه تشکیل می دهند.


از سوی دیگر سازمان ملل متحد نیز در گزارش سالانۀ مواد مخدر خود از افزایش تولید و استفاده از مادۀ مخدرۀ نوع شیشه در افغانستان هشدار می‌دهد.


گزارش سازمان ملل متحد در رابطه به وضعیت مواد مخدر در سال ۲۰۲۰ میلادی که بر بنیاد سروی در شفاخانه‌ها، زندان‌ها و بررسی گزارش‌های ضبط قاچاق مواد مخدر در جهان تهیه شده، نشان می‌دهد که میزان تولید و استفاده مواد مخدر نوع شیشه در افغانستان در حال افزایش است.


یافته‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که از زمان آغاز تولید شیشه در سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان، با گذشت هر سال تولید آن افزایش یافته و بیشترین شیشه تولید شده در افغانستان از مسیر بالکان، به ویژه ایران به بازارهای اروپا قاچاق می‌شود.


خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر گفت: “قضایای ارسال شده به این مرکز نشان می‌دهند که میزان قاچاق شیشه در داخل افغانستان در حال افزایش است.”


او افزود: “از آغاز سال ۱۳۹۹ شمسی تا پایان ماه چهارم سال بطور مجموعی از شانزده ولایت به تعداد ۶۸ قضیه به مرکز عدلی و قضایی ارسال شده که از مجموع مواد مخدر ضبط شده هنگام رخداد این قضایا، تنها بیش از ۲۲۳ کیلوگرام آن شیشه بوده است. قضایا و مقدار کشف و ضبط شیشه در مقایسه به سال‌های قبل سیر صعودی دارد.”


بررسی‌های ملل متحد در رابطه به ضبط مواد مخدر نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۴ در افغانستان ۹ کیلوگرام شیشه، در سال ۲۰۱۷ ۱۲۷ کیلوگرام و تنها در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی ۶۵۷ کیلوگرام شیشه ضبط شده بود.


در گزارش سازمان ملل به نقل از بورد بین‌المللی کنترول مواد مخدر آمده است که قاچاق مواد کیمیاوی سیودوافیدرین از کشورهای همسایه، زمینه افزایش تولید شیشه را فراهم ساخته است.


عبدالشکور حیدری معاون ریاست کاهش تقاضا به مواد مخدر وزارت صحت عامه می‌گوید، شیشه سومین نوع مواد مخدر است که از آن در افغانستان بیشتر استفاده صورت می‌گیرد و قاچاقبران در حال ترویج بیشتر آن استند.


او می‌افزاید: “استفاده از مواد مخدر کیمیاوی که یکی از آن شیشه متامفتامین است، در افغانستان در حال افزایش است و امروز پس از تریاک و هیرویین، در قدم سوم بیشترین استفاده از شیشه صورت می‌گیرد. دلیل افزایش آن معتادین جدید نیست، بلکه استراتیژی قاچاقبران این مواد است که مواد مخدر قوی و جدید مانند شیشه را جایگزین مواد مخدر قبلی می‌سازند تا معتادین لذت بیشتر ببرند.”


وزارت صحت عامه افغانستان هنگام بررسی عوامل اعتیاد در میان معتادان داخل بستر در شفاخانه‌ها دریافته است که روی هم رفته، معتادان سعی می‌کنند تا مواد مخدر کیمیاوی را به عوض مواد مخدر نباتی جهت نشه و لذت بیشتر استفاده کنند.


از میان مواد مخدر کیمیاوی، تابلیت‌های نشه‌آور از خارج به افغانستان قاچاق می‌شود، ولی شیشۀ مورد نیاز آنان در افغانستان تولید می‌گردد.


تفصیل و بخش تصویری یا فلم این گفت و گو یا میزگرد را لینک ذیل دنبال کنید


https://fb.watch/44d3JkqN9N/

دانش ۷.jpg

سرور دانش:

بر حفاظت قانون اساسی تاکید داریم، اما تعدیل آن ضرورت است

15 حمل 1400
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با تاکید بر حفاظت و تداوم قانون اساسی می‌گوید که تعدیل این یک ضرورت است.
صلح شورای عالی مصالحه.jpg

د افغانستان د ملي مصالحې عالي شورا ویاند:

د افغان سولې په تړاو د یوې واحدې طرحې د جوړېدو لپاره با صلاحیته کمېټه جوړه شوه

15 حمل 1400
افغان حکومت د سولې اړوند بېلابېلو طرحو د راټولولو او یوځای کولو په هدف د پخوانیو او اوسنیو حکومتي چارواکو یوه کمېټه جوړه کړې.
طالبان جنگ.jpg

پغمان کې چاودنې امنیتي کسانو ته مرګژوبله اړولې

افغان پوځ وایي "تر سلو ډېر" طالب وسله وال یې وژلي

15 حمل 1400
د افغان پلازمېنې کابل پولیسو چارواکي وایي، یکشنبه مازدیګر مهال د دې ولایت پغمان ولسوالۍ کې د یوې موټربم چاودنې پایله کې لږ تر لږه درې امنیتي کسان وژل شوي او ۱۲ تنه نور ټپیان دي.
صلح نشست مسکو.jpg

ملګرو ملتونو، ترکیې او امریکا د افغان سولې په تړاو د ترکیې غونډې پیل پر نېټه 'هوکړه کړې'

14 حمل 1400
یوې معتبرې سرچینې بي بي سي ته ویلي، ترکیه، امریکا متحده ایالتونه او د ملګرو ملتونو سازمان سلا شوي چې د ترکیې په استانبول کې د افغان سولې په تړاو ‘برخلیک ټاکنونکې غونډه ‘ د روانې اپریل میاشتې پر ۱۶ مه…
خط آهن افغانستان.jpg

اسیا زړه - استانبول بهیر غونډه پای ته ورسېده؛ د ټاکنو له لارې د واک پر لېږد د غني ټینګار

10 حمل 1400
د تاجکستان پلازمېنه دوشنبه کې د اسیا زړه – استانبول بهیر نهم پړاو غونډه د یوې اعلامیې په خپرېدو سره پای ته ورسېده. په اعلامیه کې د سولې پر ټینګښت، په سوله ییز ډول د افغانستان کړکېچ پر پای ته رسېدو او…
محب.jpg

محب:

خروج شتابزدۀ قوای خارجی سبب جنگ داخلی خواهد شد

8 حمل 1400
همزمان با هشدار ادارات استخباراتی امریکا از پیامد خروج شتابزده نیروهای خارجی از افغانستان حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی این کشور می‌گوید که با بیرون شدن این نیروها، بار دیگر افغانستان به جنگ‌های…

 • ترکيې د افغان سولې لپاره يو بل قدم هم اوچت کړ

 • 21 حمل 1400
  وروسته له هغه چې په ترکيه کې د يوې لویې بين الافغاني غونډې د جوړېدو خبر ورکړل شو اوس ددې هېواد د ديانت وزرات هم اعلان کړي دی چې د اعلان ترڅنګ دوی پلان لري چې د افغان او ترک علماوو ترمنځ يوه ګډه غونډه…

 • تادین خان د کندهار له امنیه قومندانۍ استعفا وکړه

 • 21 حمل 1400
  د کندهار امنیه قومندان تورنجنرال تادین خان اڅکزي له نژدې دوه نیم کلن ماموریت وروسته استعفا کړې او پر ځای یې ډګروال سید شریف ‘سرتیپ ‘ نوی امنیه قومندان معرفي شوی دی.

 • ملي امنیت وايي کابل کې یې د داعش یو مهم مسؤل نیولی

 • 21 حمل 1400
  د افغانستان د ملي امنیت عمومي ریاست په کابل ښار کې د داعش ډلې د یوه مهم مسؤل د نیول کېدو خبر ورکړ.

 • اشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد روی آمادگی‌های نشست ترکیه گفت‌وگو کردند

 • 21 حمل 1400
  زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای گفتگو با مقام‌های افغان به کابل سفر کرده است.

  دفاع وزارت:

 • بدخشان کې ۲۱ طالبان وژل شوي

 • 21 حمل 1400
  د افغانستان دفاع وزارت وايي چې د بدخشان ولایت د وردوج ولسوالۍ لپاره د طالبانو له خوا نومول شوی ولسوال تر شلو له زیاتو وسله والو سره یو ځای د هوايي ځواک په حملو کې وژل شوی دی.

 • انفجار ماین در سال گذشته یک هزار و ۵۸۰ «کشته و زخمی» برجای گذاشته است

 • 15 حمل 1400
  مسوولان در وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث به مناسبت روز بین‌المللی «آگاهی از خطرات ماین» اعلام کرده‌اند که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی یک هزار و ۵۸۰ تن در اثر انفجار ماین‌ها «کشته و زخمی» شده‌اند.…

 • ذبیح‌الله کلیم به‌حیث سرپرست لوی سارنوالی معرفی شد

 • 15 حمل 1400
  ذبیح‌الله کلیم، امروز یک‌شنبه، به‌حیث سرپرست لوی سارنوالی کشور معرفی شد.

 • سراسر ولسوالی ارغنداب از طالبان پس گرفته شد

 • 15 حمل 1400
  مقام‌های محلی در کندهار می‌گویند که نیروهای امنیتی در جریان عملیات نظامی، سراسر ولسوالی ارغنداب را از طالبان پس گرفته‌اند.

  طالبانو سره د پاکستان ناځواني:

 • امریکا دي سرتیري نه باسي

 • 21 حمل 1400

  د خبریالانو نړیوال فدراسیون:

 • وروستیو کې شاوخوا ۳۰۰ ښځینه خبریالانو دندې پرېښي

 • 21 حوت 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
      

  1

  2

  3
  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

   

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  میز گرد/ مواد‌مخدر در افغانستان و اسلام
  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری