وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12626
منبع خبر: هشت صبح

چراغ سبز به انتخابات زودهنگام؛ غنی با طرح دولت انتقالی صلح مخالف است

17 حوت 1399

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در مراسم «افتتاح سال سوم دوره‌ هفدهم تقنینی شورای ملی» مخالفتش با طرح «حکومت انتقالی صلح» را اعلام کرد. به گفته او، هر نهادی می‌تواند «خیال و خوابی» را در کاغذ بنویسد و برای بحران کنونی افغانستان راه‌حل توصیه کند.


آقای غنی معتقد است که وثیقه افغانستان قانون اساسی است و به هیچ وثیقه دیگری نیاز نیست. به باور او، برای رسیدن به صلحی که قانون اساسی، نظام و دست‌آوردهای کشور حفظ شود، حاضر به هر نوع «قربانی» است،‌ اما این قربانی و فداکاری به مفهوم شانه خالی کردن از مسوولیتش نیست. با این حال آقای غنی انتقال قدرت از طریق انتخابات را یک اصل معامله‌نشدنی می‌داند و تصریح می‌کند که آماده است در مورد برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و سراسری با مدیریت جامعه جهانی بحث کند. پیش‌تر امریکا طرح دولت انتقالی صلح را با حکومت و سیاسیون در میان گذاشته است. آگاهان سیاسی اما تصریح کرده‌اند که با توجه به خلاهای موجود در این طرح، احتمال می‌رود گروه طالبان نیز با آن مخالفت کند.


پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن و بن‌بست مذاکرات صلح، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، دور جدید سفرهایش را آغاز کرد و در نخستین فرصت به کابل آمد. آقای خلیل‌زاد در این سفر با شماری از چهر‌ه‌های بانفوذ و تاثیرگذار کشور دیدار کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که او در این سفر به کابل، طرح «دولت انتقالی صلح» را با محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور و دیگر سیاسیون در میان گذاشته است. در این طرح، نقشه راه ایجاد یک حکومت انتقالی پیش‌بینی شده است. این طرح چندین سناریوی احتمالی را برای ایجاد دولتی زیر نام «دولت انتقالی صلح» پیش‌بینی می‌کند. براساس این طرح، قرار است یک ساختار جدید سیاسی به نام «دولت انتقالی صلح افغانستان» به میان آید که دارای «سه قوه مستقل و مساوی اجرایی، شورای ملی و مقننه که دارای دادگاه عالی و دادگاه ملی» است، خواهد بود. براساس این سند، یک شورای عالی فقه اسلامی و یک کمیسیون تعدیل قانون اساسی نیز ایجاد خواهد شد و به این ترتیب زمینه برای حل‌وفصل مشکلات سیاسی و رسیدن به آتش‌بس دایمی در افغانستان فراهم خواهد آمد. طبق معلومات، اگر طرف‌ها روی این طرح توافق کنند، نشستی شبیه بن اول در ترکیه دایر می‌شود و در آن نماینده‌گان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نیز حضور خواهند داشت.


اکنون این طرح با مخالفت حکومت افغانستان روبه‌رو شده است. محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، روز شنبه، شانزدهم حوت، در مراسم «افتتاح سال سوم دوره‌ هفدهم تقنینی شورای ملی» به گونه تلویحی این طرح را تطبیق‌نشدنی دانست و گفت تنها قانون اساسی افغانستان است که راه تعدیل را باز گذاشته است. او گفت هرنهادی می‌تواند «خیال و خوابی» را در کاغذی بنویسد و برای حل مشکلات افغانستان راه حل توصیه کند. به گفته او، این کاغذها هم در گذشته، هم در حال و هم در آینده نوشته خواهد شد. آقای غنی اما تصریح کرد که افغانستان «وثیقه ملی» که همانا قانون اساسی است را دارد و دیگر به هیچ وثیقه و طرحی نیاز نیست. رییس جمهور تأکید کرد که هیچ فردی نمی‌تواند در مورد انحلال نهادهایی که موجودیت‌شان در قانون اساسی تسجیل شده است، تصمیم بگیرد. او افزود که شورای ملی، قانونی اساسی و سایر نهادهای ملی به جای خود باقی خواهند ماند، اما تنها قانون اساسی است که راه تعدیلش باز گذاشته شده و یگانه راه تعدیل قانون اساسی، مجرایی است که خود قانون اساسی پیش‌بینی کرده است.


با این حال رییس جمهور گفت که رسیدن به صلح پایدار برای دولت و ملت افغانستان یک خواست و آرمان نه، بلکه یک «هدف مقدس» است. او افزود که مردم افغانستان در طول ۴۲ سال گذشته از اساسی‌ترین حق جمعی خود که همانا زنده‌گی صلح‌آمیز است، محروم بوده‌اند. اکنون به گفته او مردم خواهان صلح و ختم جنگ‌اند. به باور آقای غنی فرصتی که امروز برای یک صلح واقعی و پایدار به وجود آمده، در ۴۲ سال گذشته نظیر نداشته است. او این فرصت صلح را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت که این مهم نتیجه شش سال کار شبانه‌روزی همه ملت است که این هدف را قابل حصول ساخته‌اند. او گفت: «من خوشحالم که اولویت و استعجالیت را که از اولین روز کاری‌ام به عنوان رییس جمهور برای رساندن مردم افغانستان به یک صلح پایدار مطرح کردم، همان استعجالیت امروز در سطح افغانستان و جهان مطرح است. مردم و دولت افغانستان بیش‌تر از هر کسی دیگر این استعجالیت را درک و احساس می‌کنند. زمانی به صلح پایدار می‌رسیم که مردم خود را در صلح سهیم ببینند و مالکیت آن را داشته باشند.» او وعده داد که هیچ تصمیمی در مورد سرنوشت افغانستان بدون مشورت متداوم با مردم نخواهد گرفت.


رییس جمهور غنی بار دیگر تصریح کرد که برای تحقق یک صلح واقعی و پایدار که در آن استقلال، وحدت ملی و حق تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان متصور باشد، حاضر به هر نوع فداکاری است. او اما واضح ساخت که منظور از فداکاری این نیست که از مسوولیتش، که رساندن مردم به «هدف مقدس» است، شانه خالی کند. آقای غنی تأکید کرد که از قانون اساسی عدول نمی‌کند. وی خاطر‌نشان کرد که به عنوان زعیم و رییس جمهور این کشور، مسوولیت دارد تا نگذارد خون، اشک و عرقی که مردم طی بیست سال گذشته برای تحکیم مردم‌سالاری، صیانت از نظام، حفظ و تقویت آزادی و ارزش‌های‌شان ریخته‌اند، به هدر برود.


«از طریق انتخابات قدرت را به دست آورید»


رییس جمهور بار دیگر مخالفتش را با حکومت موقت اعلام کرد و یگانه راه انتقال قدر را برگزاری انتخابات دانست. به گفته رییس جمهور، انتقال قدرت از راه انتخابات برای او یک اصل معامله‌نشدنی است. آقای غنی گفت که آماده است در مورد برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و سراسری تحت مدیریت جامعه جهانی بحث کند. او افزود: «در مورد تاریخ برگزاری انتخابات هم می‌توانیم صحت کنیم و به نتیجه برسیم.»رییس جمهور که ظاهراً مخاطبش گروه طالبان بود، گفت به کسانی که برای قدرت به این «دروازه و آن دروازه» می‌روند، برادرانه توصیه می‌کند که اقتدار سیاسی در افغانستان یک دروازه دارد و کلید آن رای مردم افغانستان است. او افزود که این دروازه را تنها مردم افغانستان می‌توانند از طریق رای خود به روی‌شان باز کنند. وی به گروه طالبان خطاب کرد و گفت که به جمهوریت و قانون اساسی افغانستان متعهد باشند. این گفته‌های غنی در حالی ابراز می‌شود که رهبران گروه طالبان در چند ماه اخیر به کشورهای ایران، پاکستان، روسیه و اوزبیکستان سفرهایی داشته‌اند. گفته‌ می‌شود که هدف از این سفرها جلب حمایت این کشورها از موضع گروه طالبان در مذاکرات صلح بوده است.


از سوی دیگر رییس جمهور غنی از افزایش خشونت از سوی گروه طالبان انتقاد کرد و گفت که در این اواخر میزان حملات هدف‌مند بر غیرنظامیان از جمله علما، خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و زنان فعال افزایش یافته است. غنی افزود که این حملات هدف‌مند در حقیقت ترور افراد نیست، بلکه حمله بر حال و آینده این ملت است. به گفته رییس جمهور، افغان‌ها دیگر از جنگ خسته‌ شده‌اند، اما صلح را در قبرستان نمی‌خواهند. او از گروه طالبان خواست که خشونت‌ها را متوقف کند و به همین ترتیب از شعار فراتر رود و در عمل ثابت کند که قصد صلح واقعی را دارد. غنی به طالبان خطاب کرد و گفت که به قول خود پای‌بند باشند و به «سرعت» به میز مذاکره برگردند تا هر دو جانب به یک نتیجه مثبت برسند. رییس جمهور به برقراری آتش‌بس دو سال پیش اشاره کرد و گفت به طالبان ثابت شده که افغان‌ها آغوش گسترده دارند. به گفته او، دامنه جمهوری‌خواهان بسیار گسترده است، از این رو او به طالبان پیشنهاد داد که ملت را مال خود بدانند و به رای ملت رجوع کنند. غنی تأکید کرد که شعور جمعی این ملت می‌تواند طرف‌های درگیر جنگ را به صلح سوق دهد.


آقای غنی هم‌چنان در این مراسم به اجماع ملی و بین‌المللی اشاره کرد و گفت که در حال حاضر در سطح ملی، بین‌المللی و منطقه‌ای برای صلح پایدار که محصول آن یک افغانستان واحد، مستقل و مردم‌سالار است، اجماع به وجود آمده است. او افزود که برای برقراری و تطبیق صلح، تضمین منطقه و جهان ضرور است، از این رو افزود که حکومت افغانستان در تلاش است تا تقویت این اجماع و کسب تضمین منطقه‌ای برای صلح پایدار را به دست آورد. در عین حال او از پاکستان خواست که به صلح واقعی حاضر شود و راه مثبت را در پیش بگیرد تا هر دو کشور به عنوان دو ملت و دولت مستقل به رسمیت شناخته شوند. غنی افزود که وضعیت پیش‌آمده بزرگ‌ترین فرصت برای تغییر سیاست‌های دهه‌های گذشته پاکستان است و این کشور باید افغانستان مستقل و با‌عزت را به رسمت بشناسد. رییس جمهور خاطر‌نشان کرد که دو کشور به صورت مشترک قادر به انجام کارهای بزرگ خواهند بود و دروازه‌ تمام آسیای میانه می‌تواند به روی پاکستان باز شود.


هشدار از خطرهای پساصلح


رییس جمهور غنی در این مراسم به خطرات و چگونه‌گی انتقال قدرت پس از صلح نیز اشاره کرد. او گفت که اگر این روند با تدبیر به پیش برده نشود، هر آن احتمال فروپاشی وجود دارد. رییس جمهور گفت: «من به عنوان رییس جمهور و سرقوماندان اعلای قوای مسلح کشور می‌خواهم شما را از آن آگاه بسازم. تحلیل این خطرات و مدیریت آن می‌تواند ما را به رسیدن به صلح مثبت نزدیک‌تر کند و اغماض و چشم‌پوشی از این خطرات می‌تواند عواقب فاجعه‌باری در پی داشته باشد.» وی افزود که به دلیل وجود پرسش‌هایی، تأکید می‌کند که استعجالیت و نیت مثبت نباید با شتاب‌زده‌گی بی‌برنامه اشتباه گرفته شود. رییس جمهور گفت که کلان‌ترین عامل شکست پیمان‌های صلح، جنجال‌های ناشی از چگونه‌گی ساختار قدرت و مشارکت در آن است. او افزود که تاکید رهبران حکومت بر حفظ نظام، قانون اساسی و اصل انتخابات کدام سلیقه شخصی نیست، بلکه برای جلوگیری از همین خطرات پس از صلح است.


در همین حال میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، نیز بر حفظ دست‌آوردها و جمهوریت تأکید کرد. او گفت که نماینده‌گان ملت با قاطعیت از نظام و جمهوریت پشتی‌بانی می‌کنند.


رییس مجلس در این مراسم از افزایش خشونت‌ها و حملات گروه طالبان انتقاد کرد و از این گروه خواست که خشونت‌ها را کاهش دهد و دست از جنگ بکشد. رحمانی افزود که ادامه خشونت و جنگ جز بربادی و ویرانی، چیزی دیگر به بار نمی‌آورد. او از گروه طالبان خواست که در گفت‌وگوهای صلح انعطاف نشان دهد و از مطرح کردن اجنداهایی که در شرایط کنونی جنبه عملی ندارد، پرهیز کند.


گفتنی است که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، در جریان روز شنبه، شانزدهم حوت‌، با هیأت مذاکره‌کننده طالبان نیز دیدار کرده است. پیش‌تر منابع گفته بودند که طرح دولت انتقالی صلح با گروه طالبان نیز در میان گذاشته می‌شود و در صورت توافق آنان، یک نشست شبیه بن اول در ترکیه برگزار خواهد شد. ارگ ریاست جمهوری پیش از این نیز با پیشنهاد حکومت موقت مخالفت کرده و آن را به زیان کشور دانسته بود.

دانش ۷.jpg

سرور دانش:

بر حفاظت قانون اساسی تاکید داریم، اما تعدیل آن ضرورت است

15 حمل 1400
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با تاکید بر حفاظت و تداوم قانون اساسی می‌گوید که تعدیل این یک ضرورت است.
صلح شورای عالی مصالحه.jpg

د افغانستان د ملي مصالحې عالي شورا ویاند:

د افغان سولې په تړاو د یوې واحدې طرحې د جوړېدو لپاره با صلاحیته کمېټه جوړه شوه

15 حمل 1400
افغان حکومت د سولې اړوند بېلابېلو طرحو د راټولولو او یوځای کولو په هدف د پخوانیو او اوسنیو حکومتي چارواکو یوه کمېټه جوړه کړې.
طالبان جنگ.jpg

پغمان کې چاودنې امنیتي کسانو ته مرګژوبله اړولې

افغان پوځ وایي "تر سلو ډېر" طالب وسله وال یې وژلي

15 حمل 1400
د افغان پلازمېنې کابل پولیسو چارواکي وایي، یکشنبه مازدیګر مهال د دې ولایت پغمان ولسوالۍ کې د یوې موټربم چاودنې پایله کې لږ تر لږه درې امنیتي کسان وژل شوي او ۱۲ تنه نور ټپیان دي.
صلح نشست مسکو.jpg

ملګرو ملتونو، ترکیې او امریکا د افغان سولې په تړاو د ترکیې غونډې پیل پر نېټه 'هوکړه کړې'

14 حمل 1400
یوې معتبرې سرچینې بي بي سي ته ویلي، ترکیه، امریکا متحده ایالتونه او د ملګرو ملتونو سازمان سلا شوي چې د ترکیې په استانبول کې د افغان سولې په تړاو ‘برخلیک ټاکنونکې غونډه ‘ د روانې اپریل میاشتې پر ۱۶ مه…
خط آهن افغانستان.jpg

اسیا زړه - استانبول بهیر غونډه پای ته ورسېده؛ د ټاکنو له لارې د واک پر لېږد د غني ټینګار

10 حمل 1400
د تاجکستان پلازمېنه دوشنبه کې د اسیا زړه – استانبول بهیر نهم پړاو غونډه د یوې اعلامیې په خپرېدو سره پای ته ورسېده. په اعلامیه کې د سولې پر ټینګښت، په سوله ییز ډول د افغانستان کړکېچ پر پای ته رسېدو او…
محب.jpg

محب:

خروج شتابزدۀ قوای خارجی سبب جنگ داخلی خواهد شد

8 حمل 1400
همزمان با هشدار ادارات استخباراتی امریکا از پیامد خروج شتابزده نیروهای خارجی از افغانستان حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی این کشور می‌گوید که با بیرون شدن این نیروها، بار دیگر افغانستان به جنگ‌های…

 • ترکيې د افغان سولې لپاره يو بل قدم هم اوچت کړ

 • 21 حمل 1400
  وروسته له هغه چې په ترکيه کې د يوې لویې بين الافغاني غونډې د جوړېدو خبر ورکړل شو اوس ددې هېواد د ديانت وزرات هم اعلان کړي دی چې د اعلان ترڅنګ دوی پلان لري چې د افغان او ترک علماوو ترمنځ يوه ګډه غونډه…

 • تادین خان د کندهار له امنیه قومندانۍ استعفا وکړه

 • 21 حمل 1400
  د کندهار امنیه قومندان تورنجنرال تادین خان اڅکزي له نژدې دوه نیم کلن ماموریت وروسته استعفا کړې او پر ځای یې ډګروال سید شریف ‘سرتیپ ‘ نوی امنیه قومندان معرفي شوی دی.

 • ملي امنیت وايي کابل کې یې د داعش یو مهم مسؤل نیولی

 • 21 حمل 1400
  د افغانستان د ملي امنیت عمومي ریاست په کابل ښار کې د داعش ډلې د یوه مهم مسؤل د نیول کېدو خبر ورکړ.

 • اشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد روی آمادگی‌های نشست ترکیه گفت‌وگو کردند

 • 21 حمل 1400
  زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای گفتگو با مقام‌های افغان به کابل سفر کرده است.

  دفاع وزارت:

 • بدخشان کې ۲۱ طالبان وژل شوي

 • 21 حمل 1400
  د افغانستان دفاع وزارت وايي چې د بدخشان ولایت د وردوج ولسوالۍ لپاره د طالبانو له خوا نومول شوی ولسوال تر شلو له زیاتو وسله والو سره یو ځای د هوايي ځواک په حملو کې وژل شوی دی.

 • انفجار ماین در سال گذشته یک هزار و ۵۸۰ «کشته و زخمی» برجای گذاشته است

 • 15 حمل 1400
  مسوولان در وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث به مناسبت روز بین‌المللی «آگاهی از خطرات ماین» اعلام کرده‌اند که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی یک هزار و ۵۸۰ تن در اثر انفجار ماین‌ها «کشته و زخمی» شده‌اند.…

 • ذبیح‌الله کلیم به‌حیث سرپرست لوی سارنوالی معرفی شد

 • 15 حمل 1400
  ذبیح‌الله کلیم، امروز یک‌شنبه، به‌حیث سرپرست لوی سارنوالی کشور معرفی شد.

 • سراسر ولسوالی ارغنداب از طالبان پس گرفته شد

 • 15 حمل 1400
  مقام‌های محلی در کندهار می‌گویند که نیروهای امنیتی در جریان عملیات نظامی، سراسر ولسوالی ارغنداب را از طالبان پس گرفته‌اند.

  طالبانو سره د پاکستان ناځواني:

 • امریکا دي سرتیري نه باسي

 • 21 حمل 1400

  د خبریالانو نړیوال فدراسیون:

 • وروستیو کې شاوخوا ۳۰۰ ښځینه خبریالانو دندې پرېښي

 • 21 حوت 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
      

  1

  2

  3
  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

   

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  میز گرد/ مواد‌مخدر در افغانستان و اسلام
  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری