وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12271
منبع خبر: هشت صبح

توافق روی مبنای فقهی؛ اختلاف‌ها بر تعیین مبنای اصلی پیش‌برد مذاکرات متمرکز شده است

5 میزان 1399

بیش از دو هفته از آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی در دوحه می‌گذرد، هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان اما هنوز نتوانسته‌اند مقدمات گفت‌وگوهای اصلی را فراهم کنند. هرچند منابع طالبان در قطر می‌گویند که «تعیین مبنای فقهی برای پیش‌برد گفت‌وگوها» هنوز مطرح بحث است، اما یک منبع آگاه در دوحه از پیش‌رفت‌ها در این مورد سخن می‌گوید. به گفته این منبع، دو طرف در بحث تعیین مبنای فقهی مذاکرات، به «حل اختلافات بر‌اساس فقه حنفی با حفظ حقوق، احوال شخصیه و اصول مذهب تشیع» توافق کرده‌اند. با این حال، اختلاف‌های گروه تماس دولت و طالبان اکنون بر تعیین مبنا برای پیش‌برد مذاکرات متمرکز شده است. هیأت مذاکره‌کننده طالبان می‌گوید که باید «توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان» به تنهایی مبنای مذاکرات قرار داده شود. هیأت مذاکره‌کننده دولت اما تصریح می‌کند که نیاز است «اعلامیه کابل-واشنگتن برای رسیدن به صلح» نیز ضمیمه شود، زیرا هردو هم‌زمان صادر شده‌اند؛ موضوعی که طالبان با آن مخالف‌اند. دو طرف در حالی بحث‌ها را ادامه می‌دهند که امریکا از عاقبت «پیش‌رفت نکردن مذاکرات» هشدار داده و مذاکرات کنونی را نیز راهکاری برای «اصلاح فرصت‌های از دست رفته» خوانده است.


یک منبع آگاه در دوحه روز جمعه، پنجم میزان، به روزنامه ۸صبح گفت که گفت‌وگوهای گروه تماس دولت و طالبان در قطر در جریان روزهای اخیر به پیش‌رفت‌هایی منجر شده است. به گفته این منبع، دو طرف پس از روزها گفت‌وگو سرانجام در خاکه روی تعیین مبنای فقهی برای پیش‌برد مذاکرات توافق کرده‌اند. بدین ترتیب، فقه حنفی با حفظ حقوق احوال شخصیه و اصول مذهب تشیع، به عنوان مبنای فقهی پیش‌برد مذاکرات در نظر گرفته شده است. پیش از این، طالبان تنها بر فقه حنفی به عنوان مبنای حل چالش‌های فقهی مذاکرات تاکید کرده بودند. این پیش‌رفت‌ها هنوز مقدمات گفت‌وگوهای اصلی مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم نکرده است، زیرا پس از حل اختلاف‌ها روی تعیین منبای فقهی پیش‌برد مذاکرات، اختلاف‌ها اکنون بر تعیین مبنای اصلی پیش‌برد مذاکرات متمرکز است.


طالبان گفته‌اند که باید «توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان» که در دهم حوت سال گذشته در دوحه منعقد شده است، مبنای مذاکرات قرار داده شود. هیأت مذاکره‌کننده دولت اما می‌گوید که باید «اعلامیه مشترک واشنگتن-کابل برای رسیدن به صلح» نیز به این توافق‌نامه ضمیمه شود، زیرا هردو در یک زمان نشر شده‌اند. اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان به سهم‌شان با این مورد مخالفت کرده‌اند و این اختلاف سبب شده است که بحث‌ها میان گروه تماس دو طرف روی این موضوع متمرکز شود. گفتنی است که گفت‌وگوها میان گروه‌ تماس دولت و طالبان هم‌چنان ادامه دارد و قرار است بحث «تعیین مبنای فقهی برای پیش‌برد مذاکرات» و «تعیین مبنای اصلی برای پیش‌برد مذاکرات» هردو یک‌جا حل شود. این در حالی است که به گفته منابع در گروه طالبان، دو طرف هنوز در برخی از موارد تعبیرهای مختلف دارند، اما گفت‌وگوها در فضای امیدوارکننده دنبال می‌شود. احمدالله وثیق، معاون فرهنگی گروه طالبان، گفت که بحث‌های گروه‌های فنی دولت و طالبان ادامه دارد و توقع می‌رود که راه‌حلی برای رفع اختلاف‌های کنونی سنجیده شود.


در همین حال، امریکا می‌گوید که هزینه پیش‌رفت نکردن صلح برای مردم افغانستان بسیار سنگین است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، روز پنج‌شنبه، سوم میزان، در گفت‌وگوی آنلاین انستیتوت صلح ایالات متحده هرچند مذاکرات کنونی را «دشوار» خواند، اما گفت که ادامه خشونت‌ها می‌تواند بی‌اعتمادی میان دو طرف را افزایش دهد و به ناامیدی مردم منتج شود. وی افزود که آگاهی کامل از اهمیت این زمان و شناختن اهمیت تاریخی آن، بسیار مهم است، زیرا به گفته نماینده ویژه امریکا، دو طرف هنوز مسیر طولانی پیش‌رو دارند و باید رو‌ی بسیاری از موارد دشوار مذاکره کنند. به گفته آقای خلیل‌زاد، هزینه حرکت نکردن رو به جلو برای مردم افغانستان سنگین است، زیرا آنان پس از دهه‌ها تحمل خشونت‌ها، آرزوی صلح را در سر می‌پرورانند.


نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در این گفت‌وگو با اشاره به موفق نشدن احزاب سیاسی در استفاده از فرصت‌ها پس از شکست شوروی سابق، گفته است که توافق‌نامه صلح دوحه و مذاکرات بین‌الافغانی «درب را به روی دو طرف که برای اصلاح تاریخ در کنار هم نشسته‌اند»، باز کرده است. وی در ادامه تصریح کرد که فرصت از دست رفته، «امروز بر دوش رهبران افغان سنگینی می‌کند». با این حال، خلیل‌زاد تایید می‌کند که خشونت‌ پس از آغاز مذاکرات به گونه چشم‌گیری افزایش یافته‌ است و کاهش آن با توجه به برقراری آتش‌بس در روزهای عید، «امکان‌پذیر» است. او اما معتقد است که خشونت‌ها را «نقطه اصلی فشار» در مذاکرات می‌دانند و احتمال دارد که در اوایل به کاهش آن موافقت نکنند. این در حالی است که محمداشرف غنی در گفت‌وگوی روز جمعه، پنجم میزان، با نخست‌وزیر پاکستان، بر برقراری آتش‌بس در کشور تاکید کرده است.


گفتنی است که مذاکرات صلح بین‌الافغانی دوحه در بیست‌ودوم سنبله گشایش یافت. هرچند بیست‌وچهارم سنبله زمان احتمالی آغاز مذاکرات خوانده شده بود، اما دو طرف ترجیح دادند که پیش از آغاز بحث‌ها، روی تعیین اجندا، «اصول رفتاری» و «زمان‌بندی» کار کنند. این روند اکنون وارد سومین هفته‌ی خود می‌شود، اما هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان هنوز روی آن به گونه‌ی کُلی توافق نکرده‌اند. پیش از این، بحث تعیین مبنای فقهی برای حل چالش‌های احتمالی مذاکرات، جنجالی شده بود، زیرا گروه طالبان تنها فقه حنفی را مبنای مذاکرات می‌خواند‌، اما هیأت مذاکره‌کننده دولت با آن مخالفت کرده‌ بود‌.


 

طالبان امضاء تفاهمنامه.jpg

طالبان:

امریکايي چارواکو سره د سولې بهیر پر چټکوالي وغږېدو

17 حوت 1399
په قطر کې د طالبانو سیاسي دفتر وايي، طالب مرکچیانو له امریکايي چارواکو سره د سولې د بهیر پر چټکوالي خبرې وکړې.
طالبان سابق.jpg

در آستانۀ فصل تازه طالبان برای ۱۴ ولایت والی معرفی کردند

16 حوت 1399
در آستانۀ فصل تازه که احتمال دارد نبردها شدت بگیرند، کمیسیون نظامی طالبان برای چهار ده ولایت والی و معاون والی، برای هفت ولایت رییس کمیسیون نظامی و برای پنج ولایت دیگر مسؤول قطعه‌های نظامی معرفی کرده…
اشرف غنی نمبر یک.jpg

محمد اشرف غنی:

انتقال قدرت از طریق انتخابات اصل غیرقابل معامله است

16 حوت 1399
محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان تلویحاً با “طرح حکومت مشارکتی” در این کشور مخالفت کرد و گفت که انتقال قدرت از طریق انتخابات “یک اصل غیر قابل معامله است”.
خلیلزاد طالبان کابلی.jpg

زلمي خلیلزاد د ولسمشر بایډن واکمنۍ کې له طالبانو سره خپله لومړۍ ناسته کړې

16 حوت 1399
د افغانستان د سولې پروسې لپاره د امریکا د بهرنیو چارو وزارت ځانګړي استازي زلمي خلیلزاد د کابل تر سفر وروسته دوحه کې د طالبانو له استازو سره کتلي دي.
حکمتیار ۲۴.jpg

حکمتیار:

طالبان در صورت تشکیل حکومت جدید، به آتش‌بس مشروط توافق کنند

16 حوت 1399
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از طالبان می‌خواهد که در صورت استفعای حکومت و تشکیل حکومت جدید، به آتش‌بس مشروط توافق کنند.
غنی و عطا.jpg

عطاء محمد نور:

د امریکا نوې طرحه ښه ارزوم ځکه۲۰ کلنه لاسته راوړنه په کې خوندي ده

16 حوت 1399
د افغان ولسمشر د ټاکنو د دورې متحد او د جمعیت اسلامي ګوند اجرايي مشر عطا محمدنور د زلمي خلیلزاد له خوا وړاندې شوې طرحه ښه ارزوي.

 • افغان ځواکونو کندز کې د طالبانو د شرابو ګدام له منځه وړی

 • 17 حوت 1399
  افغان ځواکونو د کندز ولایت د ښار اړوند “بز قندهاري” سیمه کې د طالبانو په یو مرکز عملیات ترسره کړي، چې په پایله کې ۸ طالبان وژلي، ۴ یې ټپیان کړي او همداشان یې د ګڼ شمېر وسلو او مهماتو تر څنګ د یادې ډل…

 • افغان ځواکونو ۲ ولایتونو کې ۴۱ طالبان ووژل

 • 17 حوت 1399
   افغان ځواکونو د کندهار او فاریاب په یو شمېر سیمو عملیات ترسره کړي، چې په پایله کې یې ۴۱ طالبان وژلي او ۱۶ نور یې ټپیان کړي دي.

 • در حمله طالبان در بلخ 12 نیروی امنیتی جان باختند

 • 17 حوت 1399
  منبع امنیتی خبر دادند که جنگجویان طالبان 12 عضو نیروهای امنیتی را در ولایت شمالی بلخ کشتند.

 • یک پولیس زن در هلمند بر اثر حمله افراد مسلح ناشناس به‌شدت زخمی شد

 • 17 حوت 1399
  مقام‌های محلی در ولایت هلمند تأیید می‌کنند که یک افسر پولیس زن از سوی افراد ناشناسی زخمی شده است.

 • د انعکاس راډیو ټلوېزیون مستعفي کارکوونکي بېرته خپلو کارونو ته ګرځېدلي

 • 17 حوت 1399
  د ننګرهار چارواکي وایي، د انعکاس راډیو ټلوېزیون هغه ۱۰ کارکوونکي بېرته خپلو کارونو ته ګرځېدلي چې پرون‌یې له دندې استعفا کړې وه.

 • پیکر جنرال نبی عظیمی از اوزبیکستان به کابل انتقال داده شد

 • 17 حوت 1399
  پیکر جنرال نبی عظیمی، معاون اسبق وزارت دفاع ملی روز شنبه، شانزدهم حوت از اوزبیکستان به کابل انتقال داده شده است.

 • پرونده‌ی سلطان طلای افغانستان روی میز مقام های قضایی تاجیکستان

 • 17 حوت 1399
  پرونده‌ی قاچاق بسته پانزده‌ میلیون دالر وهشتاد کیلوگرام طلای مربوط به معاون نخست مجلس نمایندگان، پس از بررسی‌های دادستانی تاجیکستان روی میز دادگاه این کشور قرار گرفته است.

  امنیتي سرچینې:

 • کندهارکې ماین چاودنې دوو پولیسو ته مرګ ژوبله اړولې

 • 17 حوت 1399
   په کندهار ولایت کې ماین چاودنې یو پولیس وژلی او یو بل یې ټپي  کړی دی.

  امریکا:

 • افغانستان کې د جګړې د ختمولو لپاره له نویو لارو کار اخلو

 • 17 حوت 1399
  امریکا ویلي دوی د افغان جګړې د ختمولو لپاره بېل انتخابونه ازمايي.

  غني پاکستان ته:

 • خپلواک افغانستان ومنئ

 • 16 حوت 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
   

  1

  2

  3

  4

  5

  6
  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

     

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  عبدالله له مک کري سره د سولې د نوې طرحې په هکله خبرې وکړې
  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری