وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12271
منبع خبر: هشت صبح

توافق روی مبنای فقهی؛ اختلاف‌ها بر تعیین مبنای اصلی پیش‌برد مذاکرات متمرکز شده است

5 میزان 1399

بیش از دو هفته از آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی در دوحه می‌گذرد، هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان اما هنوز نتوانسته‌اند مقدمات گفت‌وگوهای اصلی را فراهم کنند. هرچند منابع طالبان در قطر می‌گویند که «تعیین مبنای فقهی برای پیش‌برد گفت‌وگوها» هنوز مطرح بحث است، اما یک منبع آگاه در دوحه از پیش‌رفت‌ها در این مورد سخن می‌گوید. به گفته این منبع، دو طرف در بحث تعیین مبنای فقهی مذاکرات، به «حل اختلافات بر‌اساس فقه حنفی با حفظ حقوق، احوال شخصیه و اصول مذهب تشیع» توافق کرده‌اند. با این حال، اختلاف‌های گروه تماس دولت و طالبان اکنون بر تعیین مبنا برای پیش‌برد مذاکرات متمرکز شده است. هیأت مذاکره‌کننده طالبان می‌گوید که باید «توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان» به تنهایی مبنای مذاکرات قرار داده شود. هیأت مذاکره‌کننده دولت اما تصریح می‌کند که نیاز است «اعلامیه کابل-واشنگتن برای رسیدن به صلح» نیز ضمیمه شود، زیرا هردو هم‌زمان صادر شده‌اند؛ موضوعی که طالبان با آن مخالف‌اند. دو طرف در حالی بحث‌ها را ادامه می‌دهند که امریکا از عاقبت «پیش‌رفت نکردن مذاکرات» هشدار داده و مذاکرات کنونی را نیز راهکاری برای «اصلاح فرصت‌های از دست رفته» خوانده است.


یک منبع آگاه در دوحه روز جمعه، پنجم میزان، به روزنامه ۸صبح گفت که گفت‌وگوهای گروه تماس دولت و طالبان در قطر در جریان روزهای اخیر به پیش‌رفت‌هایی منجر شده است. به گفته این منبع، دو طرف پس از روزها گفت‌وگو سرانجام در خاکه روی تعیین مبنای فقهی برای پیش‌برد مذاکرات توافق کرده‌اند. بدین ترتیب، فقه حنفی با حفظ حقوق احوال شخصیه و اصول مذهب تشیع، به عنوان مبنای فقهی پیش‌برد مذاکرات در نظر گرفته شده است. پیش از این، طالبان تنها بر فقه حنفی به عنوان مبنای حل چالش‌های فقهی مذاکرات تاکید کرده بودند. این پیش‌رفت‌ها هنوز مقدمات گفت‌وگوهای اصلی مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم نکرده است، زیرا پس از حل اختلاف‌ها روی تعیین منبای فقهی پیش‌برد مذاکرات، اختلاف‌ها اکنون بر تعیین مبنای اصلی پیش‌برد مذاکرات متمرکز است.


طالبان گفته‌اند که باید «توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان» که در دهم حوت سال گذشته در دوحه منعقد شده است، مبنای مذاکرات قرار داده شود. هیأت مذاکره‌کننده دولت اما می‌گوید که باید «اعلامیه مشترک واشنگتن-کابل برای رسیدن به صلح» نیز به این توافق‌نامه ضمیمه شود، زیرا هردو در یک زمان نشر شده‌اند. اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان به سهم‌شان با این مورد مخالفت کرده‌اند و این اختلاف سبب شده است که بحث‌ها میان گروه تماس دو طرف روی این موضوع متمرکز شود. گفتنی است که گفت‌وگوها میان گروه‌ تماس دولت و طالبان هم‌چنان ادامه دارد و قرار است بحث «تعیین مبنای فقهی برای پیش‌برد مذاکرات» و «تعیین مبنای اصلی برای پیش‌برد مذاکرات» هردو یک‌جا حل شود. این در حالی است که به گفته منابع در گروه طالبان، دو طرف هنوز در برخی از موارد تعبیرهای مختلف دارند، اما گفت‌وگوها در فضای امیدوارکننده دنبال می‌شود. احمدالله وثیق، معاون فرهنگی گروه طالبان، گفت که بحث‌های گروه‌های فنی دولت و طالبان ادامه دارد و توقع می‌رود که راه‌حلی برای رفع اختلاف‌های کنونی سنجیده شود.


در همین حال، امریکا می‌گوید که هزینه پیش‌رفت نکردن صلح برای مردم افغانستان بسیار سنگین است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، روز پنج‌شنبه، سوم میزان، در گفت‌وگوی آنلاین انستیتوت صلح ایالات متحده هرچند مذاکرات کنونی را «دشوار» خواند، اما گفت که ادامه خشونت‌ها می‌تواند بی‌اعتمادی میان دو طرف را افزایش دهد و به ناامیدی مردم منتج شود. وی افزود که آگاهی کامل از اهمیت این زمان و شناختن اهمیت تاریخی آن، بسیار مهم است، زیرا به گفته نماینده ویژه امریکا، دو طرف هنوز مسیر طولانی پیش‌رو دارند و باید رو‌ی بسیاری از موارد دشوار مذاکره کنند. به گفته آقای خلیل‌زاد، هزینه حرکت نکردن رو به جلو برای مردم افغانستان سنگین است، زیرا آنان پس از دهه‌ها تحمل خشونت‌ها، آرزوی صلح را در سر می‌پرورانند.


نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در این گفت‌وگو با اشاره به موفق نشدن احزاب سیاسی در استفاده از فرصت‌ها پس از شکست شوروی سابق، گفته است که توافق‌نامه صلح دوحه و مذاکرات بین‌الافغانی «درب را به روی دو طرف که برای اصلاح تاریخ در کنار هم نشسته‌اند»، باز کرده است. وی در ادامه تصریح کرد که فرصت از دست رفته، «امروز بر دوش رهبران افغان سنگینی می‌کند». با این حال، خلیل‌زاد تایید می‌کند که خشونت‌ پس از آغاز مذاکرات به گونه چشم‌گیری افزایش یافته‌ است و کاهش آن با توجه به برقراری آتش‌بس در روزهای عید، «امکان‌پذیر» است. او اما معتقد است که خشونت‌ها را «نقطه اصلی فشار» در مذاکرات می‌دانند و احتمال دارد که در اوایل به کاهش آن موافقت نکنند. این در حالی است که محمداشرف غنی در گفت‌وگوی روز جمعه، پنجم میزان، با نخست‌وزیر پاکستان، بر برقراری آتش‌بس در کشور تاکید کرده است.


گفتنی است که مذاکرات صلح بین‌الافغانی دوحه در بیست‌ودوم سنبله گشایش یافت. هرچند بیست‌وچهارم سنبله زمان احتمالی آغاز مذاکرات خوانده شده بود، اما دو طرف ترجیح دادند که پیش از آغاز بحث‌ها، روی تعیین اجندا، «اصول رفتاری» و «زمان‌بندی» کار کنند. این روند اکنون وارد سومین هفته‌ی خود می‌شود، اما هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان هنوز روی آن به گونه‌ی کُلی توافق نکرده‌اند. پیش از این، بحث تعیین مبنای فقهی برای حل چالش‌های احتمالی مذاکرات، جنجالی شده بود، زیرا گروه طالبان تنها فقه حنفی را مبنای مذاکرات می‌خواند‌، اما هیأت مذاکره‌کننده دولت با آن مخالفت کرده‌ بود‌.


 

هلمند.jpg

هلمند کې د جګړې ۶مه ورځ؛ طالبان وایي پر لښکرګاه مو برید نه‌دی کړی

24 میزان 1399
طالبان وایي پر لښکرګاه مو برید نه‌دی کړی او د هلمند والي وایي چې افغان ځواکونو د طالبانو د لښکرګاه د نیولو مخه ونیوله.
ترمپ و طالبان.jpg

طالبان:

هیله لرو ټرمپ ټاکنې وګټي؛ ټرمپ: ستاسو ملاتړ ته اړتیا نه لرم

20 میزان 1399
طالبانو ویلي، د ډونالډ ټرمپ صحي وضعیت ته اندېښمن دي او هیله لري چې د ژر روغېدو تر څنګ راتلونکې ټاکنې هم وګټي؛ خو د سپینې ماڼۍ یو ویاند د طالبانو دې څرګندونو ته غبرګون کې ویلي، ټرمپ د طالبانو ملاتړ ته…
مسجدی سخنگوی وزارت مالیه.jpg

سخنگوی وزارت مالیه افغانستان در مصاحبه با افغانستان مانیتور:

سرنوشت موترهای یک کلید دست افغانستان در شورای امنیت تا یک هفته دیگر مشخص خواهد شد.

20 میزان 1399
 وزارت مالیه  افغانستان اعلام کرد که غالبا تا یک هفته  دیگر موضوع صدور یا عدم صدور اسناد به موترهای یک کلید دست  افغانستان در شورای امنیت حل خواهد شد.
انفجار در جلال آباد.jpg

سخنگوی والی ننگرهار:

انفجار موتر بم‌گذاری ‌شده در ننگرهار؛ ۱۵ کشته و ۴۰ زخمی

12 میزان 1399
مقام‌ها در ولایت ننگرهار می‌گویند که در نتیجۀ انفجار موتر بم‌گذاری شده در ولسوالی غنی‌خیل، ۱۵نفر کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شده اند.
بیرق وطالبان.jpg

ملا خیرخواه:

داسې ښکاري چې مقابل لوری قصداً بین الافغاني مذاکراتو کې خنډونه رامنځته کوي

6 میزان 1399
په دوحه کې د بین الافغاني‌ مذاکراتو لپاره د طالبانو د مرکچي پلاوي غړی ملا خیرالله خیرخواه وایي،‌ داسې ښکاري چې مقابل لوری (د افغان دولت پلاوی) قصداً په دې خبرو کې خنډونه رامنځته کوي او غواړي چې دا پر…

 • کندز کې امنیتي سرچینه: طالبانو بریدونو کې ۸ سرتېرو ژوند بایللی

 • 27 میزان 1399
  کندز ولایت کې امنیتي سرچینه د ۸ سرتېرو چې په کې سیمه ییز پاڅون کوونکي او سیمه ییز پولیس شامل دي، له ژوند بایللو خبر ورکوي.

 • گلبدین حکمتیار به پاکستان می‌رود

 • 27 میزان 1399
  مقام‌های پاکستان از سفر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان به این کشور خبر داده‌اند.

 • د هلمند جګړې اوومه ورځ؛ د نښتو له سیمو ۱۰ زره کورنۍ بې ځایه شوې

 • 27 میزان 1399
  افغان حکومت او امنیتي چارواکي وايي، د جګړې پر اوومه ورځ هم د هلمند نادعلي او ناوه ولسوالیو کې او لښکرګاه د لویې اکمالاتي لارې په اوږدو کې جګړه روانه ده.

 • د افغان دولت او طالب پلاوو له یوې میاشتې وروسته دوهمه عمومي ناسته وکړه

 • 24 میزان 1399
  د قطر په پلازمېنه دوحه کې د افغانستان د دولت او طالبانو د مرکچي پلاوو ټول غړي د نږدې یوې میاشتې په ترڅ کې د دوهم ځل لپاره غونډې ته سره کېناستل.

  نبیل:

 • طالبان قطر می‌دانند حمله به هلمند توسط طالبانی نزدیک به ایران انجام شده است

 • 24 میزان 1399
  درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان چهارشنبه 14 اکتبر در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان وارد پنجمین روز شد، اما رحمت‌الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی این کشور می‌گوید، طالبان قط…

  پولیس پکتیکا:

 • یک عضو مهم شورای کویته در کمین پولیس کشته شد

 • 24 میزان 1399
  پولیس پکتیکا اعلام کرده است که یک عضو مهم شورای کویته در پی کمین پولیس در ولسوالی جانی‌خیل این ولایت کشته شده است.

  سخنگوی پولیس بدخشان:

 • در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ تابوت نیروهای امنیتی به بدخشان منتقل شده است

 • 24 میزان 1399
  پولیس بدخشان می‌گوید که ۱۳ تابوت متعلق به نیروهای امنیتی در ۲۴ ساعت گذشته به ولایت بدخشان انتقال داده شده است.

 • پولیس کابل در دو شبانه روز بیش از ۵۰۰ تن را بازداشت کرده

 • 24 میزان 1399
  پولیس کابل گفته که در دو شبانه روز بیش از ۵۰۰ تن را در اقدامی پیشگیرانه مرتبط با جرایم جنایی بازداشت کرده، اما شماری از آنان با گرفتن ضمانت رها کرده است.

  یک مقام سازمان ملل:

 • ایمن الظواهری هنوز با طالبان روابط نزدیک دارد

 • 27 میزان 1399

  د افغانستان ټولګټو وزارت:

 • طالبانو د ۱ میلیارد افغانۍ عامه تأسیسات له‌منځه وړي

 • 24 میزان 1399

  اندرابي پولیسو ته:

 • که مجرم مقاومت وکړ، په سر يې وولئ

 • 20 میزان 1399

  حکومت افغانستان:

 • طالبان در دو هفته ۶۵۰ حمله انجام داده اند

 • 12 میزان 1399

  عبدالله عبدالله در گفت‌وگوی ویژه با ۸صبح:

 • از حوزه‌ی جمهوریت باید صدای واحد بلند شود

 • 5 میزان 1399

  فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان:

 • حملات طالبان شدت یافته، خشونت‌ها باید کاهش یابد

 • 3 میزان 1399

  وزارت اطلاعات و فرهنگ:

 • جایگاه رسانه‌ها در مذاکرات دوحه روشن نیست

 • 2 میزان 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
      

  1

  2

  3
  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری