وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12198
منبع خبر: اطلاعات روز

مقامات اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست افغانستان:

فاضلاب سفارت امریکا و مقر ناتو به رودخانه کابل می‌ریزد

30 سنبله 1399

سفارت امریکا۲۲.png

مقامات اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست افغانستان که از تصفیه‌خانه مکروریان بازدید کردند، تأیید می‌کنند که فاضلاب تصفیه‌نشده به رودخانه کابل می‌ریزد.


عزت‌الله صدیقی، معاون رییس عمومی این اداره می‌گوید که این فاضلاب به منابع آب زیرزمینی که مردم محل از آن به‌‌عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌‌کنند، نفوذ می‌کند و «کاملا واضح است که باعث مشکلات صحی می‌شود.»


فاضلاب خام شهری، از جمله فاضلاب سفارت ایالات متحده و مراکز نظامی حمایت قاطع، هر روز به آب‌های متعفن رودخانه کابل می‌ریزد.


مقامات افغان می‌گویند که تنها تصفیه‌خانه دولتی در کابل تقریبا دو سال است که به‌دلیل عدم حفظ و مراقبت، غیرفعال است و این باعث شده که فاضلاب تصفیه‌نشده در رودخانه کابل ریخته شود و سلامتی هزاران خانواده به خطر بیفتد.


ماهانه دست‌کم ۲۱ هزار گالن فاضلاب خام از توالت‌های سیار سفارت امریکا در تصفیه‌خانه مکروریان خالی می‌شود و سپس به گفته مقامات افغانستان و نماینده شرکت پیمان‌کار «اوریکس-افغانستان»، که فاضلاب و زباله سفارت امریکا را تخلیه می‌کند، تصفیه‌خانه مکروریان فاضلاب تصفیه‌نشده را به رودخانه پمپ می‌کند.


به گفته شرکت «ملکه و رفا» یا (Malika and Refa Environmental Solutions) که برای دفاتر ناتو در شهر کابل و میدان هوایی بگرام خدمات ارائه می‌کند، هر ماه حدود ۱۲ هزار گالون فاضلاب از نیروهای امریکایی و نیروهای ائتلاف نیز به این رودخانه ریخته می‌شود.


مقامات افغان می‌گویند که این رقم درصدی اندکی از فاضلاب تصفیه‌نشده را تشکیل می‌دهد که از منازل و کارخانه‌های سراسر شهر به تصفیه‌خانه مکروریان می‌آید. این تصفیه‌خانه تنها تسهیلات دولتی قانونی تخلیه فاضلاب در کابل است.


محمداسحاق یادگاری، معاون رییس این تصفیه‌خانه که در نزدیکی میدان هوایی کابل و در دهه ۱۹۷۰ توسط مهندسان شوروی ساخته شده است، می‌گوید که این مرکز در اثر سیلاب در ماه مارچ ۲۰۱۹ به شدت آسیب دیده است.


ما در بازدید از این تصفیه‌خانه، ماشین‌آلات را خاموش و لوله‌ها و کانال‌های مورداستفاده برای انتقال فاضلاب را به‌شدت آسیب‌دیده یافتیم.


یادگاری می‌گوید: «از آن‌جایی که تصفیه‌خانه فاضلاب کار نمی‌کند و کانال‌های آن آسیب دیده است، فاضلاب تصفیه‌خانه مکروریان مستقیما به رودخانه کابل می‌ریزد.»


در بیانیه سفارت امریکا آمده است که بیش‌تر فاضلاب این سفارت‌خانه به جز «مقدار کمی از فاضلاب توالت‌های سیار ما» که پیمان‌کاران محلی به آن رسیدگی می‌کنند، بقیه در جا تصفیه می‌شود.


شفیق‌الله سیفی، مدیر عملیاتی شرکت اوریکس-افغانستان، که قراردادش با سفارت را به استارز اند استرایپس نشان داد، می‌گوید که هرماه ۱۲ هزار گالن فاضلاب از سفارت امریکا خارج می‌شود.


فاضلاب نیروهای امریکایی و ائتلاف در یک تصفیه‌خانه خصوصی که توسط شرکت پیمان‌کار ملکه و رفا در حدود ۱۰ مایلی کابل ساخته شده است، تصفیه می‌شود.


با این‌حال، نماینده این شرکت می‌گوید که هنوزهم درصدی کمی از فاضلاب مراکز ناتو و حمایت قاطع در مرکز شهر کابل، به رودخانه می‌ریزد.


امید سادات، مدیر پروژه تصفیه‌خانه ملکه و رفا، می‌گوید که ماهانه حدود سه لاری این شرکت که هرکدام حامل حدود ۴ هزار گالون فاضلاب است، به خاطر راه‌بندان کابل، باید در تصفیه‌خانه مکروریان خالی شود.


مقامات اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست افغانستان که از تصفیه‌خانه مکروریان بازدید کردند، تأیید می‌کنند که فاضلاب تصفیه‌نشده به رودخانه کابل می‌ریزد. عزت‌الله صدیقی، معاون رییس عمومی این اداره می‌گوید که این فاضلاب به منابع آب زیرزمینی که مردم محل از آن به‌‌عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌‌کنند، نفوذ می‌کند و «کاملا واضح است که باعث مشکلات صحی می‌شود.»


حدود ۳ هزار خانواده در اطراف مکروریان زندگی می‌کنند و برخی از آن‌ها به ما گفتند که از مشکلات مداوم دستگاه گوارشی رنج می‌برند.


کمال، پسر ۷ ساله‌ای که با پدر و برادرش در کنار رودخانه بازی می‌کرد، گفت که او اغلب اسهال دارد. او گفت که آب «معده‌ام را آزار می‌دهد.»


قیام‌الدین ۲۸ ساله می‌گوید که اخیرا به بیماری حصبه مبتلا شده است که از آب آشامیدنی آلوده ناشی می‌شود. او می‌گوید که سه نفر از اعضای خانواده‌اش نیز بیمار هستند.


شرکت (DynCorp International in McLean, Va) خدمات فاضلاب سفارت امریکا را با شرکت اوریکس و یک شرکت دیگر به نام (ACCL International) به‌‌عنوان پیمان‌کاران فرعی، قرارداد کرده است. شرکت DynCorp در بیانیه‌ای گفته که هردو شرکت پیمان‌کار طبق به قوانین و مقررات افغانستان عمل می‌کنند.


شرکت اورکس، ملکه و رفا و سفارت ایالات متحده نیز بیانیه‌های مشابهی صادر کردند. دفتر مطبوعاتی حمایت قاطع به پرسش‌های ما پاسخ رسمی نداد.


سلیمان خیل، نماینده اوریکس در ایمیلی گفت که «تصفیه‌خانه مکروریان تنها گزینه ارائه‌شده توسط حکومت افغانستان است که به پیمان‌کاران امکان می‌دهد فاضلاب خود را در آن خالی کنند. آنچه پس از آن اتفاق می‌افتد در کنترل ما نیست.»


او گفت که شرکتش از غیرفعال‌بودن کارخانه مکروریان بی‌اطلاع است و او از حکومت، که هربار که پیمان‌کاران فاضلاب را در این کارخانه غیرفعال خالی می‌کنند پول می‌گیرد، می‌خواهد که مطمئن شود سیستم فعال است.


شرکت آب و فاضلاب شهری افغانستان برای درازمدت در حال تهیه طرحی برای ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سراسر کابل است. اما سید نوید سعیدی، سخن‌گوی این شرکت می‌گوید که این تلاش‌ها سال‌ها طول می‌کشد تا نتیجه دهد.


آقای یادگاری می‌گوید که بازسازی تصفیه‌خانه مکروریان به دلیل اختلافات بر سر زمین و مشکل در تعویض قطعات بسیار قدیمی ماشین‌آلات این کارخانه، به تأخیر افتاده است.


یادگاری می‌گوید که طرح‌هایی برای بازسازی این تصفیه‌خانه در نظر گرفته شده است که هزینه آن حدود ۵ میلیون دالر است، اما جدول زمانی آن مشخص نشده است. او علاوه می‌کند که «تا ساخت مرکز تصفیه جدید، تمام فاضلاب‌ها به رودخانه کابل می‌ریزد.»


برخی از پیمان‌کاران گزینه‌های بدیل برای تصفیه‌خانه‌ مکروریان یافته‌اند. مقامات اداره محیط‌زیست می‌گویند که تعدادی از این شرکت‌ها زباله‌ها را مستقیما به رودخانه می‌ریزند. الکس مومند، یکی از بنیان‌گذاران شرکت ملکه و رفا می‌گوید که این شرکت تصفیه‌خانه خود را به‌‌عنوان بخشی از تلاش‌های این شرکت برای برآورده‌کردن شرایط جواز اداره محیط‌زیست، چهار سال پیش با هزینه حدود ۱۵۰ هزار دالر ساخته است.


شاه‌زمان میوندی، رییس عمومی اداره محیط‌زیست می‌گوید با این‌که تنها جامعه بین‌المللی مسئول فاضلابی که به رودخانه کابل می‌ریزد، نیست، اما آن‌ها باید پیمان‌کاران خود را ملزم به رعایت استانداردهای بالاتر کنند و از آن‌ها بخواهند که تصفیه‌خانه‌های خود را بسازند.


میوندی گفت: «ما از این شرکت‌ها می‌خواهیم که خودشان تصفیه‌خانه بسازند و فاضلاب و زباله‌ها را به صورت مناسب آن مدیریت کنند.»


 

امریکایی ۷۷.jpg

امریکا په افغانستان کې خپلې ۱۰ اډې خالي کړي

8 قوس 1399
افغان او امریکايي چارواکي وايي چې د فبرورۍ په ۲۹ نېټه په قطر کې د امریکا او طالبانو د موافقې له لاسلیکه وروسته امریکا په افغانستان کې خپلې ۱۰ اډې بندې کړي دي.
موتر مقامات.jpg

مالیې وزارت:

تراوسه ۱۲۵۰۰ بې اسناده ګاډي ثبت او محصول شوي دي

8 قوس 1399
د افغانستان مالیې وزارت وايې، د بې اسنادو موټرو د محصول بهیر د چټکولو په موخه یې د دې هېواد په ګومرکونو کې د کار کوونکو شمېر زیات کړی او کاري شيفټونه یې دوه برابره کړي دي.
بیرغ اتحادیه اروپا.jpg

د ملي مصالحې عالي شورا پر فعالېدو د اروپايي ټولنې ټینګار

8 قوس 1399
په افغانستان کې د اروپايي ټولنې غړو هیوادونو سفیرانو د ملي مصالحې عالي شورا د تشکیلاتو پوره کېدو او د یادې شورا د فعالیت پیلېدو غوښته کړې ده.
خشونت جنگ انفجار.jpg

انستیتوت اقتصاد و صلح:

افغانستان در رده‌بندی کشورهای قربانی تروریسم برای دومین سال جایگاه نخست را حفظ کرد

6 قوس 1399
 در تازه‌ترین رده‌بندی که از سوی انستیتوت اقتصاد و صلح صورت گرفته است، افغانستان با ۴۱ درصد کل مرگ‌های ناشی از رویدادهای هراس‌افگنی در جهان، برای دوم سال متوالی در جایگاه نخست قرار گرفته است.
عطاء محمد نور.jpg

عطامحمد نور:

معاونان رییس جمهور در تلاش تخریب روند صلح استند

6 قوس 1399
 عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی می‌گوید که یک حلقه‌ی خاص به شمول معاونان رییس جمهور غنی در تلاش تخریب روند صلح اند.
قطر هوتل.jpg

معاون دوم شورای عالی مصالحه ملی:

هیئت‌ها در دوحه برای دستیابی به راه حل سیاسی تمایل ندارند

6 قوس 1399
شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که هیئت‌های مذاکره کننده در دوحه، دربارۀ نهایی سازی یک متن برای رسیدن به یک توافق در آغاز مذاکرات صلح پیشرفت‌هایی داشته‌اند، اما این متن در مرکزهای قدرت دو طرف، پذیرفته…

 • طالبان وایي؛ امريکایي ځواکونو د هوکړې خلاف هلمند کې د دوی یو مرکز بمبار کړی

 • 15 قوس 1399
  طالبان وایي امریکایي ځواکونو د دوحې توافقنامې خلاف، په هلمند ولایت کې د دوی پر یوه مرکز او ملکي سیمو هوایي بریدونه کړي دي.

  سخنگوی پولیس پکتیکا:

 • موسس پولیس محلی در ولایت پکتیکا در جنگ با طالبان کشته شد

 • 15 قوس 1399
  پولیس پکتیکا تأیید کرده است که عیدمحمد از فرماندهان پولیس محلی این ولایت که به «مملی» مشهور بود، در درگیری با گروه طالبان کشته شده است.

  د کندهار د پوليسو وياند:

 • کندهار کې د پولیسو پر یوه مرکز موټر بم برید شوی

 • 15 قوس 1399
  د کندهار ولایت په ارغستان ولسوالۍ کې د پولیسو پر یوه مرکز ځانمرګی موټر بم برید شوی دی.

  با ظرفیت ۳ ملیارد پکسل

 • بزرگترین کمرۀ جهان برای تصویربرداری از کاینات آماده می‌شود

 • 11 قوس 1399
  به زودی پروژه ساخت بزرگترین فلم در تاریخ جهان در یکی از کو‌ه‌های کشور چلی آغاز خواهد شدو سوژۀ آن، چیز دیگری جز تصاویر تمام‌ بخش‌های قابل دید کاینات نخواهد بود.

  مقام‌ها:

 • تمام مسافرین ربوده‌شدۀ میدان وردک رها شدند

 • 11 قوس 1399
  مقام‌های محلی میدان وردک می‌گویند که شب گذشته تمامی غیرنظامیان ربوده شده در درۀ جلریز این ولایت رها شده و به خانواده‌های شان تحویل داده شدند.

 • د غیرقانوني کډوالو په اړه د ایران نوې طرحې افغانستان کې جدي غبرګونونه پارولي

 • 8 قوس 1399
  په ایران کې یو شمېر مېشت افغان کډوال وايي، که د دغه هېواد د اسلامي شورا مجلس د پارلمان نوې طرحه تصویب کړي، نو دغلته زیات شمېر مېشت افغان کډوال به له یو لوی ناورین سره مخ شي.

  د بهرنیو چارو وزارت لخوا خپره شوې اعلامیه

 • پاکستان افغانستان کې د تاوتریخوالي کمېدو غوښتنه کړې

 • 8 قوس 1399
  د پاکستان د بهرنیو چارو وزیر شاه محمود قریشي په افغانستان کې د تاوتریخوالي د کچې ټیټېدو غوښتنه کړې ده.

  رییس حوزه‌ی دریایی هریرود:

 • «مشکلات تخنیکی مانع ذخیره‌سازی بخشی از آب در بند سلمای هرات شده است»

 • 6 قوس 1399
   مسئولان در حوزه‌ی فرعی دریایی هریرود در ولایت هرات می‌گویند که به‌دلیل مشکلات تخنیکی طی دو سال اخیر، ظرفیت ذخیره‌ی آب بند سلما در این ولایت تکمیل نشده است.

  د افغانستان د کډوالو او بېرته راستنېدونکو وزارت:

 • افغانستان کې روان کال جګړو ۴۵ زره کورنۍ په کور د ننه بې ځایه کړې دي

 • 6 قوس 1399

  د ملي امنیت لوی ریاست سرپرست:

 • طالبان افغانستان کې د شلو ترهګرو ډلو ملاتړ کوي

 • 4 قوس 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11121314

  15

  161718

  19

  2021

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

       

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری