وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12198
منبع خبر: اطلاعات روز

مقامات اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست افغانستان:

فاضلاب سفارت امریکا و مقر ناتو به رودخانه کابل می‌ریزد

30 سنبله 1399

سفارت امریکا۲۲.png

مقامات اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست افغانستان که از تصفیه‌خانه مکروریان بازدید کردند، تأیید می‌کنند که فاضلاب تصفیه‌نشده به رودخانه کابل می‌ریزد.


عزت‌الله صدیقی، معاون رییس عمومی این اداره می‌گوید که این فاضلاب به منابع آب زیرزمینی که مردم محل از آن به‌‌عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌‌کنند، نفوذ می‌کند و «کاملا واضح است که باعث مشکلات صحی می‌شود.»


فاضلاب خام شهری، از جمله فاضلاب سفارت ایالات متحده و مراکز نظامی حمایت قاطع، هر روز به آب‌های متعفن رودخانه کابل می‌ریزد.


مقامات افغان می‌گویند که تنها تصفیه‌خانه دولتی در کابل تقریبا دو سال است که به‌دلیل عدم حفظ و مراقبت، غیرفعال است و این باعث شده که فاضلاب تصفیه‌نشده در رودخانه کابل ریخته شود و سلامتی هزاران خانواده به خطر بیفتد.


ماهانه دست‌کم ۲۱ هزار گالن فاضلاب خام از توالت‌های سیار سفارت امریکا در تصفیه‌خانه مکروریان خالی می‌شود و سپس به گفته مقامات افغانستان و نماینده شرکت پیمان‌کار «اوریکس-افغانستان»، که فاضلاب و زباله سفارت امریکا را تخلیه می‌کند، تصفیه‌خانه مکروریان فاضلاب تصفیه‌نشده را به رودخانه پمپ می‌کند.


به گفته شرکت «ملکه و رفا» یا (Malika and Refa Environmental Solutions) که برای دفاتر ناتو در شهر کابل و میدان هوایی بگرام خدمات ارائه می‌کند، هر ماه حدود ۱۲ هزار گالون فاضلاب از نیروهای امریکایی و نیروهای ائتلاف نیز به این رودخانه ریخته می‌شود.


مقامات افغان می‌گویند که این رقم درصدی اندکی از فاضلاب تصفیه‌نشده را تشکیل می‌دهد که از منازل و کارخانه‌های سراسر شهر به تصفیه‌خانه مکروریان می‌آید. این تصفیه‌خانه تنها تسهیلات دولتی قانونی تخلیه فاضلاب در کابل است.


محمداسحاق یادگاری، معاون رییس این تصفیه‌خانه که در نزدیکی میدان هوایی کابل و در دهه ۱۹۷۰ توسط مهندسان شوروی ساخته شده است، می‌گوید که این مرکز در اثر سیلاب در ماه مارچ ۲۰۱۹ به شدت آسیب دیده است.


ما در بازدید از این تصفیه‌خانه، ماشین‌آلات را خاموش و لوله‌ها و کانال‌های مورداستفاده برای انتقال فاضلاب را به‌شدت آسیب‌دیده یافتیم.


یادگاری می‌گوید: «از آن‌جایی که تصفیه‌خانه فاضلاب کار نمی‌کند و کانال‌های آن آسیب دیده است، فاضلاب تصفیه‌خانه مکروریان مستقیما به رودخانه کابل می‌ریزد.»


در بیانیه سفارت امریکا آمده است که بیش‌تر فاضلاب این سفارت‌خانه به جز «مقدار کمی از فاضلاب توالت‌های سیار ما» که پیمان‌کاران محلی به آن رسیدگی می‌کنند، بقیه در جا تصفیه می‌شود.


شفیق‌الله سیفی، مدیر عملیاتی شرکت اوریکس-افغانستان، که قراردادش با سفارت را به استارز اند استرایپس نشان داد، می‌گوید که هرماه ۱۲ هزار گالن فاضلاب از سفارت امریکا خارج می‌شود.


فاضلاب نیروهای امریکایی و ائتلاف در یک تصفیه‌خانه خصوصی که توسط شرکت پیمان‌کار ملکه و رفا در حدود ۱۰ مایلی کابل ساخته شده است، تصفیه می‌شود.


با این‌حال، نماینده این شرکت می‌گوید که هنوزهم درصدی کمی از فاضلاب مراکز ناتو و حمایت قاطع در مرکز شهر کابل، به رودخانه می‌ریزد.


امید سادات، مدیر پروژه تصفیه‌خانه ملکه و رفا، می‌گوید که ماهانه حدود سه لاری این شرکت که هرکدام حامل حدود ۴ هزار گالون فاضلاب است، به خاطر راه‌بندان کابل، باید در تصفیه‌خانه مکروریان خالی شود.


مقامات اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست افغانستان که از تصفیه‌خانه مکروریان بازدید کردند، تأیید می‌کنند که فاضلاب تصفیه‌نشده به رودخانه کابل می‌ریزد. عزت‌الله صدیقی، معاون رییس عمومی این اداره می‌گوید که این فاضلاب به منابع آب زیرزمینی که مردم محل از آن به‌‌عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌‌کنند، نفوذ می‌کند و «کاملا واضح است که باعث مشکلات صحی می‌شود.»


حدود ۳ هزار خانواده در اطراف مکروریان زندگی می‌کنند و برخی از آن‌ها به ما گفتند که از مشکلات مداوم دستگاه گوارشی رنج می‌برند.


کمال، پسر ۷ ساله‌ای که با پدر و برادرش در کنار رودخانه بازی می‌کرد، گفت که او اغلب اسهال دارد. او گفت که آب «معده‌ام را آزار می‌دهد.»


قیام‌الدین ۲۸ ساله می‌گوید که اخیرا به بیماری حصبه مبتلا شده است که از آب آشامیدنی آلوده ناشی می‌شود. او می‌گوید که سه نفر از اعضای خانواده‌اش نیز بیمار هستند.


شرکت (DynCorp International in McLean, Va) خدمات فاضلاب سفارت امریکا را با شرکت اوریکس و یک شرکت دیگر به نام (ACCL International) به‌‌عنوان پیمان‌کاران فرعی، قرارداد کرده است. شرکت DynCorp در بیانیه‌ای گفته که هردو شرکت پیمان‌کار طبق به قوانین و مقررات افغانستان عمل می‌کنند.


شرکت اورکس، ملکه و رفا و سفارت ایالات متحده نیز بیانیه‌های مشابهی صادر کردند. دفتر مطبوعاتی حمایت قاطع به پرسش‌های ما پاسخ رسمی نداد.


سلیمان خیل، نماینده اوریکس در ایمیلی گفت که «تصفیه‌خانه مکروریان تنها گزینه ارائه‌شده توسط حکومت افغانستان است که به پیمان‌کاران امکان می‌دهد فاضلاب خود را در آن خالی کنند. آنچه پس از آن اتفاق می‌افتد در کنترل ما نیست.»


او گفت که شرکتش از غیرفعال‌بودن کارخانه مکروریان بی‌اطلاع است و او از حکومت، که هربار که پیمان‌کاران فاضلاب را در این کارخانه غیرفعال خالی می‌کنند پول می‌گیرد، می‌خواهد که مطمئن شود سیستم فعال است.


شرکت آب و فاضلاب شهری افغانستان برای درازمدت در حال تهیه طرحی برای ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سراسر کابل است. اما سید نوید سعیدی، سخن‌گوی این شرکت می‌گوید که این تلاش‌ها سال‌ها طول می‌کشد تا نتیجه دهد.


آقای یادگاری می‌گوید که بازسازی تصفیه‌خانه مکروریان به دلیل اختلافات بر سر زمین و مشکل در تعویض قطعات بسیار قدیمی ماشین‌آلات این کارخانه، به تأخیر افتاده است.


یادگاری می‌گوید که طرح‌هایی برای بازسازی این تصفیه‌خانه در نظر گرفته شده است که هزینه آن حدود ۵ میلیون دالر است، اما جدول زمانی آن مشخص نشده است. او علاوه می‌کند که «تا ساخت مرکز تصفیه جدید، تمام فاضلاب‌ها به رودخانه کابل می‌ریزد.»


برخی از پیمان‌کاران گزینه‌های بدیل برای تصفیه‌خانه‌ مکروریان یافته‌اند. مقامات اداره محیط‌زیست می‌گویند که تعدادی از این شرکت‌ها زباله‌ها را مستقیما به رودخانه می‌ریزند. الکس مومند، یکی از بنیان‌گذاران شرکت ملکه و رفا می‌گوید که این شرکت تصفیه‌خانه خود را به‌‌عنوان بخشی از تلاش‌های این شرکت برای برآورده‌کردن شرایط جواز اداره محیط‌زیست، چهار سال پیش با هزینه حدود ۱۵۰ هزار دالر ساخته است.


شاه‌زمان میوندی، رییس عمومی اداره محیط‌زیست می‌گوید با این‌که تنها جامعه بین‌المللی مسئول فاضلابی که به رودخانه کابل می‌ریزد، نیست، اما آن‌ها باید پیمان‌کاران خود را ملزم به رعایت استانداردهای بالاتر کنند و از آن‌ها بخواهند که تصفیه‌خانه‌های خود را بسازند.


میوندی گفت: «ما از این شرکت‌ها می‌خواهیم که خودشان تصفیه‌خانه بسازند و فاضلاب و زباله‌ها را به صورت مناسب آن مدیریت کنند.»


 

هلمند.jpg

هلمند کې د جګړې ۶مه ورځ؛ طالبان وایي پر لښکرګاه مو برید نه‌دی کړی

24 میزان 1399
طالبان وایي پر لښکرګاه مو برید نه‌دی کړی او د هلمند والي وایي چې افغان ځواکونو د طالبانو د لښکرګاه د نیولو مخه ونیوله.
ترمپ و طالبان.jpg

طالبان:

هیله لرو ټرمپ ټاکنې وګټي؛ ټرمپ: ستاسو ملاتړ ته اړتیا نه لرم

20 میزان 1399
طالبانو ویلي، د ډونالډ ټرمپ صحي وضعیت ته اندېښمن دي او هیله لري چې د ژر روغېدو تر څنګ راتلونکې ټاکنې هم وګټي؛ خو د سپینې ماڼۍ یو ویاند د طالبانو دې څرګندونو ته غبرګون کې ویلي، ټرمپ د طالبانو ملاتړ ته…
مسجدی سخنگوی وزارت مالیه.jpg

سخنگوی وزارت مالیه افغانستان در مصاحبه با افغانستان مانیتور:

سرنوشت موترهای یک کلید دست افغانستان در شورای امنیت تا یک هفته دیگر مشخص خواهد شد.

20 میزان 1399
 وزارت مالیه  افغانستان اعلام کرد که غالبا تا یک هفته  دیگر موضوع صدور یا عدم صدور اسناد به موترهای یک کلید دست  افغانستان در شورای امنیت حل خواهد شد.
انفجار در جلال آباد.jpg

سخنگوی والی ننگرهار:

انفجار موتر بم‌گذاری ‌شده در ننگرهار؛ ۱۵ کشته و ۴۰ زخمی

12 میزان 1399
مقام‌ها در ولایت ننگرهار می‌گویند که در نتیجۀ انفجار موتر بم‌گذاری شده در ولسوالی غنی‌خیل، ۱۵نفر کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شده اند.
بیرق وطالبان.jpg

ملا خیرخواه:

داسې ښکاري چې مقابل لوری قصداً بین الافغاني مذاکراتو کې خنډونه رامنځته کوي

6 میزان 1399
په دوحه کې د بین الافغاني‌ مذاکراتو لپاره د طالبانو د مرکچي پلاوي غړی ملا خیرالله خیرخواه وایي،‌ داسې ښکاري چې مقابل لوری (د افغان دولت پلاوی) قصداً په دې خبرو کې خنډونه رامنځته کوي او غواړي چې دا پر…

 • کندز کې امنیتي سرچینه: طالبانو بریدونو کې ۸ سرتېرو ژوند بایللی

 • 27 میزان 1399
  کندز ولایت کې امنیتي سرچینه د ۸ سرتېرو چې په کې سیمه ییز پاڅون کوونکي او سیمه ییز پولیس شامل دي، له ژوند بایللو خبر ورکوي.

 • گلبدین حکمتیار به پاکستان می‌رود

 • 27 میزان 1399
  مقام‌های پاکستان از سفر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان به این کشور خبر داده‌اند.

 • د هلمند جګړې اوومه ورځ؛ د نښتو له سیمو ۱۰ زره کورنۍ بې ځایه شوې

 • 27 میزان 1399
  افغان حکومت او امنیتي چارواکي وايي، د جګړې پر اوومه ورځ هم د هلمند نادعلي او ناوه ولسوالیو کې او لښکرګاه د لویې اکمالاتي لارې په اوږدو کې جګړه روانه ده.

 • د افغان دولت او طالب پلاوو له یوې میاشتې وروسته دوهمه عمومي ناسته وکړه

 • 24 میزان 1399
  د قطر په پلازمېنه دوحه کې د افغانستان د دولت او طالبانو د مرکچي پلاوو ټول غړي د نږدې یوې میاشتې په ترڅ کې د دوهم ځل لپاره غونډې ته سره کېناستل.

  نبیل:

 • طالبان قطر می‌دانند حمله به هلمند توسط طالبانی نزدیک به ایران انجام شده است

 • 24 میزان 1399
  درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان چهارشنبه 14 اکتبر در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان وارد پنجمین روز شد، اما رحمت‌الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی این کشور می‌گوید، طالبان قط…

  پولیس پکتیکا:

 • یک عضو مهم شورای کویته در کمین پولیس کشته شد

 • 24 میزان 1399
  پولیس پکتیکا اعلام کرده است که یک عضو مهم شورای کویته در پی کمین پولیس در ولسوالی جانی‌خیل این ولایت کشته شده است.

  سخنگوی پولیس بدخشان:

 • در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ تابوت نیروهای امنیتی به بدخشان منتقل شده است

 • 24 میزان 1399
  پولیس بدخشان می‌گوید که ۱۳ تابوت متعلق به نیروهای امنیتی در ۲۴ ساعت گذشته به ولایت بدخشان انتقال داده شده است.

 • پولیس کابل در دو شبانه روز بیش از ۵۰۰ تن را بازداشت کرده

 • 24 میزان 1399
  پولیس کابل گفته که در دو شبانه روز بیش از ۵۰۰ تن را در اقدامی پیشگیرانه مرتبط با جرایم جنایی بازداشت کرده، اما شماری از آنان با گرفتن ضمانت رها کرده است.

  یک مقام سازمان ملل:

 • ایمن الظواهری هنوز با طالبان روابط نزدیک دارد

 • 27 میزان 1399

  د افغانستان ټولګټو وزارت:

 • طالبانو د ۱ میلیارد افغانۍ عامه تأسیسات له‌منځه وړي

 • 24 میزان 1399

  اندرابي پولیسو ته:

 • که مجرم مقاومت وکړ، په سر يې وولئ

 • 20 میزان 1399

  حکومت افغانستان:

 • طالبان در دو هفته ۶۵۰ حمله انجام داده اند

 • 12 میزان 1399

  عبدالله عبدالله در گفت‌وگوی ویژه با ۸صبح:

 • از حوزه‌ی جمهوریت باید صدای واحد بلند شود

 • 5 میزان 1399

  فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان:

 • حملات طالبان شدت یافته، خشونت‌ها باید کاهش یابد

 • 3 میزان 1399

  وزارت اطلاعات و فرهنگ:

 • جایگاه رسانه‌ها در مذاکرات دوحه روشن نیست

 • 2 میزان 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
      

  1

  2

  3
  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری