وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12063
منبع خبر: هشت صبح

ایران پس از خروج نظامیان امریکایی در افغانستان به دنبال چیست؟

5 اسد 1399

 دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، بارها گفته است که سربازان کشورش در افغانستان مثل پولیس عمل می‌کنند، نه مثل نیروی جنگی. او افزوده است که پس از ۱۹ سال زمانش رسیده که این سربازان، پولیس کشور خود‌شان باشند.


او نوشته است که سربازان امریکایی به کشور خود برگردند، اما از آن‌چه در افغانستان می‌گذرد، نظارت دقیق شود و افزود که «اگر لازم بود مثل رعد و برق که نظیرش را کسی ندیده، دوباره حمله خواهیم کرد».


نیویورک تایمز و شماری دیگر از رسانه‌های معتبر امریکایی گزارش داده بودند که دونالد ترمپ به فرماندهان ارشد نظامیان امریکایی بارها ابراز تمایل کرده که نیروهای امریکایی زودتر از موعد ذکر شده در توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان افغانستان را ترک کنند. براساس این توافق‌نامه، امریکا متعهد شده که تمام نیروهای خود و نیروهای ائتلاف از جمله کارمندان غیرنظامی و غیردیپلماتیک، پیمان‌کاران نظامی، آموزگاران، مشاوران و نیروهای حمایتی خود را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج کند. حال که قرار است نظامیان امریکایی سال آینده در چارچوب یک قرارداد صلح با طالبان خاک افغانستان را ترک کنند، رقیبان واشنگتن در این روند فرصتی می‌بینند تا وارد گفت‌وگو شده و جای پای خود را در افغانستان باز کنند. در نبود یک قرارداد صلح، بیرون رفتن نظامیان امریکایی می‌تواند وضعیتی را به وجود آورد که قدرت‌های منطقه‌ای هرکدام برای دست‌یافتن به بخشی از منافع خویش، وارد صحنه رقابت در افغانستان شوند. جمهوری اسلامی ایران من‌حیث یکی از قدرت‌های تاثیر‌گذار منطقه‌ای، احتمالاً نفوذ خویش را بعد از خروج نظامیان امریکایی در افغانستان توسعه دهد. علاوه بر آن، خروج نظامیان امریکایی این فرصت را برای ایران به وجود می‌آورد تا تعاملات خود را با قدرت‌های ذی‌نفع در افغانستان مانند هند و روسیه توسعه دهد. نفوذ ایران در افغانستان باعث می‌شود تا تهران فشار‌های سیاسی و اقتصادی ناشی از برنامه‌های سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خویش را تا حدی کاهش دهد.


مذاکرات حکومت افغانستان و طالبان آهسته‌آهسته با موجی از خشونت‌ مواجه شده است. طالبان و داعش بعضاً حملات شدیدی را در مقابل نیرو‌های امنیتی و غیر‌نظامیان راه‌اندازی می‌کنند. داعش پیوسته تجمعات اهل تشیع در افغانستان را آماج قرار داده و هر روز از مردم بی‌گناه و افراد ملکی قربانی می‌گیرد. دونالد ترمپ، رییس ‌جمهور امریکا، خواستار پایان هر‌چه سریع‌تر این جنگ پرهزینه و کم‌‌طرف‌دار است. وی در نظر دارد تا خروج نیروهای امریکایی را شتاب بخشیده و این امر را تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر امریکا به انجام برساند.


ایران هم در جمع کشورهایی که خواهان اشتراک در مذاکرات صلح افغانستان و طالبان است، برای بار نخست در ماه جولای پذیرفت که با یک هیات طالبان در تهران دیدار و گفت‌وگو کرده است. هرچند پیش از این در سال ۲۰۱۶ زمانی که ملا منصور، رهبر پیشین طالبان، در یک حمله هوایی نیروهای امریکایی در پاکستان کشته شد، مقامات پاکستان ادعای به دست آوردن اسنادی را کرده بودند که بر‌اساس آن ملا منصور در مسیر برگشت از ایران به پاکستان کشته شده بود، اما این اولین باری است که ایران آشکارا به گفت‌وگو با طالبان و میزبانی از هیات این گروه در تهران اعتراف می‌کند.


بی‌ثباتی در افغانستان همیشه مایه نگرانی تهران بوده و  سال‌ها جنگ در کشور باعث ورود سیلی از مهاجران افغان به ایران شده و تا به حال ایران فعالیت‌هایی را که در سوریه، عراق و یمن به وسیله جنگ نیابتی به پیش می‌برد در افغانستان عملی نکرده است. اکنون ایران تمایل بیش‌تری به مداخله در امور افغانستان به منظور حفظ منافع ملی و تضعیف نقش ایالات متحده در افغانستان و منطقه دارد. ایران، روند مذاکرات میان امریکا و طالبان برای پایان دادن به عملیات امریکا در افغانستان را به دقت تحت نظر دارد. اکنون، در صورتی که خروج نظامیان امریکایی باعث بی‌ثباتی در کشور شود، ایران تا چه حد قادر خواهد بود که در همسایه شرقی خود نفوذ کند؟


قرابت جغرافیایی و روابط تاریخی، فرهنگی و مذهبی موجب شده تا هیچ کشور دیگری نتواند نقش مهم‌تر از ایران در جامعه افغانستان ایفا کند. ایران سعی کرده تا از طریق سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی و توسعه زیرساخت‌های مرتبط با ارتباطات و حمل‌ونقل، قدرت نرم خود را در افغانستان افزایش دهد. این کشور هم‌چنین سال‌ها با افراد کلیدی، گروه‌های قومی، فرهنگی و مذهبی متمایل به ایران در افغانستان به شمول طالبان ارتباط وسیع ایجاد کرده است.


تهران اما نتوانسته به آن میزان از نفوذ سیاسی در افغانستان دست یابد که بر همسایه‌گان غربی خود مانند لبنان، عراق و سوریه اعمال کرده است. به عبارت دیگر، نفوذ ایران بر امور نظامی و سیاسی افغانستان هیچ وقت به حد دلخواهش نرسیده است؛ امری که تهران علاقه‌مند بهبود آن است.


ایران با اعلام این‌که با هیات طالبان دیدار کرده است، ظاهراً تلاش کرد نفوذ نسبی‌اش بر گروه طالبان را بر رخ واشنگتن و کابل بکشد. به نظر کارشناسان این حرکت نمایان‌گر تغییر در سیاست ایران در قبال افغانستان است. بحث‌ها روی موضوع صلح افغانستان هیچ زمانی این‌قدر داغ نبوده است. ایالات متحده امریکا از چند ماه بدین‌سو به طور آشکار با طالبان گفت‌وگو‌ی مستقیم می‌کند و در عین حال کشورهای منطقه نیز بیش‌تر از هر زمان دیگر در این راستا فعال شده و تماس‌ها و گفت‌وگوهایی با طالبان دارند.


ایران به دنبال همسایه‌‌ی باثبات است


تهران و واشنگتن در بسیاری از معادلات خاورمیانه اختلافات شدید دارند، اما یک محور مشترک را در افغانستان دنبال کرده‌اند و آن ثبات در افغانستان است. ایران از ائتلاف جهانی به رهبری ایالات متحده پس از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تحت عنوان جنگ جهان در مقابل ترور حمایت کرد و به ایجاد دولت پسا‌طالبان در کابل کمک کرد. در مذاکرات اولیه پس از حمله یازده سپتامبر مقامات ایرانی بر اهمیت برگزاری انتخابات دموکراتیک در افغانستان تاکید کردند.


ایران نیازمند ثبات در افغانستان است. از این‌که هردو کشور مرز مشترک طویل با هم دارند، هرگونه آشوب و تنش در کشور می‌تواند نتایج و پی‌آمد‌های منفی را در ایران به بار بیاورد. تجاوز اتحاد جماهیر شوروی و بی‌ثباتی‌های متعاقب آن حدود سه میلیون پناهنده افغان را به ایران فرستاد و این باعث صدمه بیش‌تر منابع و خدمات عمومی ایران گردید. علاوه بر این، تهران بیم پرورش جنگ‌جویان نیابتی تحت حمایت عربستان سعودی را در امتداد مرزهای شرقی خود دارد.


این کشور میزبان میلیون‌ها مهاجر افغان بوده و در صورت وقوع جنگ در افغانستان، با سیل مهاجران افغان روبه‌رو خواهد شد. بی‌ثباتی در افغانستان باعث آسیب ‌اقتصادی در ایران می‌شود، صادرات به افغانستان مختل شده و بسیاری از کارگاه‌ها و تولیدکننده‌گانی که کالاهای خودشان را به افغانستان صادر می‌کنند، فعالیت‌شان مختل شود.


ایران و طالبان در سال ۱۹۹۸ پس از آن‌که طالبان هشت دیپلمات ایرانی را در شهر مزارشریف کشتند، در آستانه جنگ قرار گرفتند.  ایران به بسیج دوصد هزار سرباز در مرز خود با افغانستان اقدام کرد و  در کنار هند، روسیه و سایر قدرت‌های منطقه‌ای، از اتحاد شمال حمایت کرد.


بی‌اعتمادی‌های طولانی نسبت به طالبان باعث شده تا ایران نتیجه گفت‌وگوهای صلح افغانستان را به دقت دنبال کند. تهران از عناصر افراطی طالبان نزدیک به پاکستان و عربستان سعودی در هراس است و می‌خواهد این جناح دور از قدرت در دولت مرکزی پسا‌توافق‌نامه صلح  باقی بماند. ایران در صورتی مایل به همکاری با دولت آینده افغانستان مرکب از طالبان خواهد بود تا منافع اساسی تهران حفظ گردد. اگر‌چه در یک دهه گذشته رابطه ایران با طالبان بهبود یافته و تهران حتا حمایت شورشیان طالب را با خود جلب کرده است، اما مشخص نیست این همکاری بعد از خروج نظامیان امریکایی ادامه می‌یابد یا نه. طالبان توقع دارند که قدرت سیاسی قابل ملاحظه‌ای را در نتیجه مذاکرات (آوردن صلح برای افغانستان) به دست بیاورد. اقدامات اخیر ایران در افغانستان نشان می‌دهد این کشور مایل است اطمینان حاصل کند که آیا با نشستن طالبان بر اریکه قدرت، تنش‌ها و منازعات همانند دهه ۱۹۹۰ از سر گرفته خواهد شد؟ در اواخر سال ۲۰۱۸ رهبران ایران و اعضای بلندپایه طالبان طی دیداری زمینه‌های بالقوه همکاری جهت تثبیت وضعیت افغانستان بعد از خروج نظامیان امریکایی را بحث و بررسی کردند. اما هنوز شک و تردید زیادی وجود دارد که ایران چگونه می‌خواهد با جنگ‌طلبان همراهی و مدارا کند.


یکی از عواملی که رابطه محتمل طالبان و ایران را تقویت می‌کند، دشمن مشترک آن‌ها یعنی شاخه خراسان داعش در افغانستان است. به همین دلیل تهران لازم می‌بیند افغانستان همسایه‌ای باثبات برایش باشد تا بتواند مانع برنامه‌ریزی و انجام حمله به خاک خود از طرف داعش در افغانستان شود. تهران برای دست‌یابی به این هدف، آشکارا با هر جناحی در افغانستان از جمله با دشمن سابق خود یعنی طالبان همکاری خواهد کرد. ایران در دو دهه جنگ امریکا در افغانستان، بنا بر ادعاها، طالبان و شورشیان را در سطوح مختلف از تجهیز و آموزش تا تمویل مالی، کمک کرده است. این کشور احتمالاً یک بازیگر مهم در افغانستان باقی خواهد ماند. در نهایت ایران علاقه‌مند حفظ ثبات در افغانستان است.


اهمیت افغانستان برای ایران


افغانستان از ابعاد مختلف برای ایران اهمیت دارد. نخست، افغانستان از نظر ژیوپلیتیک برای ایران اهمیت دارد. موقعیت جغرافیایی و ژیوپلیتیک کشور  جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران داشته است.


دوم، افغانستان از لحاظ «ژیو‌کلچر» برای ایران اهمیت دارد. افغانستان مشترکات تاریخی، فرهنگی، زبانی، تمدنی و ایدیولوژیک با ایران دارد. بنابراین ایران همیشه در تلاش بوده تا از اصل «ژیو‌کلچر» به خوبی بهره‌برداری کند و تلاش کرده با گروه‌هایی که از لحاظ فرهنگی و دینی به آن‌ها نزدیک بوده، ارتباطات وسیع برقرار سازد. این امر می‌تواند به نوبه خود منجر به نفوذ بیش‌تر ایران در افغانستان شود.


سوم، افغانستان از نظر ژیواستراتژیک برای ایران اهمیت دارد. نفوذ و حضور قدرت‌های بزرگ در افغانستان تهدید جدی علیه امنیت ملی ایران تلقی می‌گردد.


چهارم، بالاخره افغانستان اهمیت ژیو‌اکونومیک برای ایران دارد. نفوذ بیش‌تر ایران در افغانستان این فرصت را برای آن کشور مساعد می‌کند تا منافع بیش‌تر اقتصادی به دست بیاورد.


منافع سیاسی و اقتصادی ایران در افغانستان دسترسی به بازار‌های افغانستان، به دست آوردن آب‌های رود هیرمند، جلوگیری از بی‌ثباتی در امتداد مرزهای شرقی آن کشور و مبارزه با قاچاق مواد مخدر و گروه‌های جنایی در امتداد سرحداتش با افغانستان است. اقتصاد ایران هنوز از تاثیرات تحریم‌های ایالات متحده و بحران کووید-۱۹ رنج می‌برد. مقام‌های ایرانی نگران هرج‌و‌مرج در افغانستان بوده و در صورت بی‌ثباتی در افغانستان ممکن موج دیگری از پناهنده‌گان وارد این کشور شوند. در این صورت ایران قادر نخواهد بود تا به این معضل رسیده‌گی کند. بحران پاندیمی کووید-۱۹ مشکلات طویل‌المدت و فقر را در میان پناهنده‌گان مقیم ایران که در تلاش برای به دست آوردن شغل و مراقبت‌های بهداشتی بودند، تشدید کرده است. ایران هزاران افغان را اخراج کرده است، اما خشونت زمانی بیش‌تر می‌شود که هجوم تازه پناه‌جویان آغاز شود. بنابراین ایران تا حد زیادی طرفدار وضع موجود حداقل ثبات در افغانستان است که به تهران اجازه می‌دهد تا روی اولویت‌های دیگرش تمرکز کند.


ایران زمانی وادار به مداخله بیش‌تر در امور داخلی افغانستان می‌شود که در مذاکرات صلح امریکا و طالبان منافع ایران در نظر گرفته نشود؛ یعنی قرار گرفتن عناصر تندرو و افراطی در راس حکومت که منافع ایران را با خطر مواجه سازد. در این صورت ایران ممکن سربازان خود را در غرب افغانستان به عنوان یک منطقه‌ی حایل در برابر هر گونه آشفته‌گی و آشوب اعزام کند. در صورت عدم مقابله موثر در برابر شورشیان به خصوص علیه داعش توسط نظامیان افغان که منافع ایران را در کشور با خطر مواجه می‌سازد، ایران ممکن به این نتیجه برسد که خود برای نابودی داعش وارد عمل گردد و شبه‌نظامیان یک گزینه خوب برای حل این معضل خواهد بود.


استفاده از مبارزان افغان در جنگ‌های نیابتی


اگر ایران مصمم به مداخله بیش‌تر در امور افغانستان باشد، ابزارهای قوی برای انجام این امر دارد. تجربه همکاری ایران و افغانستان به دهه‌ها قبل یعنی جنگ ایران و عراق در دهه‌ی هشتاد برمی‌گردد؛ زمانی که مبارزان افغان به نماینده‌گی از ایران علیه نیروهای صدام حسین می‌جنگیدند. در حال حاضر ایران می‌تواند طیف وسیعی از شبه‌نظامیان لوای فاطمیون را که نیرویی بین ۱۰,۰۰۰ و ۱۵,۰۰۰ در حلب، دمشق، لاذقیه و منطقه قرارون است، برای تامین امنیت و محافظت از منافع خود به افغانستان اعزام کند. تعدادی از این سربازان از افغانستان و پاکستان می‌باشند.


اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید شاخه بیرون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (سپاه قدس) تجربه طولانی در افغانستان به خصوص در جلب و جذب افغان‌ها برای شرکت در جنگ ایران و عراق در دهه هشتاد و مبارزه با طالبان در دهه نود دارد. قاآنی دانش عمیقی از فعالیت‌های مبارزه با قاچاق مواد مخدر، قاچاق‌چیان و دیگر گروه‌های جنایی در مرز افغانستان و ایران دارد. این تجارب باعث می‌گردد تا  قاآنی درک عمیق از بی‌ثباتی در منطقه و تهدیدات در امتداد مرز داشته باشد.


سپاه قدس می‌تواند از میان گروه‌ها افرادی کارکشته را برای حملات پیچیده در افغانستان و یا جا‌های دیگر اعزام کند. در سوریه این جنگ‌جویان بدون دستور رژیم حاکم، از ایران دستور انجام حملات را اخذ می‌کرد و این نشان‌دهنده آشنایی وکنترل مقامات ایرانی بالای این جنگ‌جویان بوده و می‌تواند حافظ منافع ایران در افغانستان نیز باشد.


در صورت پایان درگیری‌های بالقوه در سوریه، ایران احتمالاً جنگ‌جویان لوای فاطمیون را به افغانستان اعزام کند تا در برابر داعش به جنگ بپردازند. داعش توانایی انجام خشونت و حملات پیچیده را دارد. این گروه حملات وحشتناک در ماه می از جمله هدف قرار دادن مراسم تشییع جنازه و یک بخش از شفاخانه نسایی‌ـ‌ولادی را در کارنامه دارد‌. در حال حاضر جنگ‌جویان داعش بیش‌تر به بخش شرقی افغانستان در نزدیکی مرز با پاکستان به دور از مرز‌های ایران فعالیت دارند. در صورت تغییر جغرافیای فعالیت‌های این گروه، ایران هم حساب خود را تغییر خواهد داد. داعش ثابت کرده که قادر به راه‌اندازی حملات در خاک ایران است، چنان‌که در سال ۲۰۱۷ انجام داد.


جنگ‌جویان نیابتی نقش مرکزی را در سیاست خارجی و استراتژی بزرگ ایران دارند. سپاه قدس به گونه موفقانه در سراسر خاورمیانه از حزب‌الله در لبنان گرفته تا حوثی‌ها در یمن ارتباط برقرار کرده است. در روز‌های اول قتل قاسم سلیمانی رهبران ایران به خوبی می‌توانستند تصمیم بگیرند که جبهه‌ای تازه را علیه واشنگتن در افغانستان باز کنند. ایران ممکن به دنبال طرح یک سلسله حملات باشد تا روند خروج نظامیان امریکایی را سرعت بدهد و هم‌چنان نقشی در عقب‌نشینی نظامیان ایالات متحده داشته باشد. حملات می‌تواند پراکنده و شامل هدف قرار دادن نظامیان ایالات متحده و خطوط تدارکاتی مورد استفاده برای تسهیل خروج آن‌ها باشد.


ایران میلیاردها دالر برای تجهیز و آموزش هزاران جنگ‌جوی خارجی در سوریه از جمله افغان‌ها صرف کرده است. مهم‌ترین وظیفه‌ی قاآنی به عنوان جانشین سلیمانی، مدیریت روابط سپاه پاسداران با جنگ‌جویان خواهد بود.


با شکل‌گیری دولتی با‌ثبات و مسوول در افغانستان، می‌توان برای حل تمام مشکلات از طریق دیپلماتیک امیدوار بود. در غیر آن، با حاکمیت گروه‌های تندرو در افغانستان، امنیت و صلح جهانی و منطقه‌ای مانند گذشته به خطر خواهد افتاد. ایران در تلاش توسعه نفوذش در افغانستان است تا بتواند در صورت ضرورت از آن به نفع خود استفاده کند. ایران با علنی‌ساختن تماس و گفت‌وگوهایش با رقیب اصلی دولت افغانستان، می‌خواهد در صورت بروز چنین یک اتفاق، از این وسیله فشار وارد کند و یا حد‌اقل فشارهای موجود را خنثا کند. ایران هم‌زمان از نقش عربستان سعودی، رقیب منطقه‌ای خود، نیز نگران است. حالا که عربستان سعودی بیش‌تر از پیش در روند صلح افغانستان دخیل شده است، تهران نمی‌خواهد از قافله عقب بماند.

بیرغ اتحادیه اروپا.jpg

د ملي مصالحې عالي شورا پر فعالېدو د اروپايي ټولنې ټینګار

8 قوس 1399
په افغانستان کې د اروپايي ټولنې غړو هیوادونو سفیرانو د ملي مصالحې عالي شورا د تشکیلاتو پوره کېدو او د یادې شورا د فعالیت پیلېدو غوښته کړې ده.
خشونت جنگ انفجار.jpg

انستیتوت اقتصاد و صلح:

افغانستان در رده‌بندی کشورهای قربانی تروریسم برای دومین سال جایگاه نخست را حفظ کرد

6 قوس 1399
 در تازه‌ترین رده‌بندی که از سوی انستیتوت اقتصاد و صلح صورت گرفته است، افغانستان با ۴۱ درصد کل مرگ‌های ناشی از رویدادهای هراس‌افگنی در جهان، برای دوم سال متوالی در جایگاه نخست قرار گرفته است.
عطاء محمد نور.jpg

عطامحمد نور:

معاونان رییس جمهور در تلاش تخریب روند صلح استند

6 قوس 1399
 عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی می‌گوید که یک حلقه‌ی خاص به شمول معاونان رییس جمهور غنی در تلاش تخریب روند صلح اند.
قطر هوتل.jpg

معاون دوم شورای عالی مصالحه ملی:

هیئت‌ها در دوحه برای دستیابی به راه حل سیاسی تمایل ندارند

6 قوس 1399
شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که هیئت‌های مذاکره کننده در دوحه، دربارۀ نهایی سازی یک متن برای رسیدن به یک توافق در آغاز مذاکرات صلح پیشرفت‌هایی داشته‌اند، اما این متن در مرکزهای قدرت دو طرف، پذیرفته…
سربازان امریکایی.jpg

ناټو:

له کندزه د جرمني سرتېرو د اېستلو پرېکړه د ښې ګټې اخېستنې په پار شوې

6 قوس 1399
وروسته له هغې چې له کندزه د جرمني سرتېرو د وتلو راپورونه خپاره شول، د ناټو یوه چارواکي ازادي راډيو ته وویل چې دا پرېکړه د یادو ځواکونو د ښې او ګټورې ګټې اخېستنې په هدف شوی دی.
موادمخدر.jpg

هشدار اتحادیه اروپا:

افغانستان در حال تبدیل شدن به تولید کننده عمده مخدر 'شیشه' است

6 قوس 1399
نهاد نظارت بر مواد مخدر اتحادیه اروپا در تازه‌ترین گزارش خود نوشته است که بر اساس یافته‌های آنها فقط در یکی از ولسوالی‌ها در غرب افغانستان بیش از ۳۰۰ کارگاه تولید “مت آمفتامین” شناسایی شده است. این ما…

با ظرفیت ۳ ملیارد پکسل

 • بزرگترین کمرۀ جهان برای تصویربرداری از کاینات آماده می‌شود

 • 11 قوس 1399
  به زودی پروژه ساخت بزرگترین فلم در تاریخ جهان در یکی از کو‌ه‌های کشور چلی آغاز خواهد شدو سوژۀ آن، چیز دیگری جز تصاویر تمام‌ بخش‌های قابل دید کاینات نخواهد بود.

  مقام‌ها:

 • تمام مسافرین ربوده‌شدۀ میدان وردک رها شدند

 • 11 قوس 1399
  مقام‌های محلی میدان وردک می‌گویند که شب گذشته تمامی غیرنظامیان ربوده شده در درۀ جلریز این ولایت رها شده و به خانواده‌های شان تحویل داده شدند.

 • د غیرقانوني کډوالو په اړه د ایران نوې طرحې افغانستان کې جدي غبرګونونه پارولي

 • 8 قوس 1399
  په ایران کې یو شمېر مېشت افغان کډوال وايي، که د دغه هېواد د اسلامي شورا مجلس د پارلمان نوې طرحه تصویب کړي، نو دغلته زیات شمېر مېشت افغان کډوال به له یو لوی ناورین سره مخ شي.

  د بهرنیو چارو وزارت لخوا خپره شوې اعلامیه

 • پاکستان افغانستان کې د تاوتریخوالي کمېدو غوښتنه کړې

 • 8 قوس 1399
  د پاکستان د بهرنیو چارو وزیر شاه محمود قریشي په افغانستان کې د تاوتریخوالي د کچې ټیټېدو غوښتنه کړې ده.

  رییس حوزه‌ی دریایی هریرود:

 • «مشکلات تخنیکی مانع ذخیره‌سازی بخشی از آب در بند سلمای هرات شده است»

 • 6 قوس 1399
   مسئولان در حوزه‌ی فرعی دریایی هریرود در ولایت هرات می‌گویند که به‌دلیل مشکلات تخنیکی طی دو سال اخیر، ظرفیت ذخیره‌ی آب بند سلما در این ولایت تکمیل نشده است.

  دفاع وزارت:

 • په کندهار کې د هوايي برید پر مهال ۱۵ طالبان وژل شوي دي

 • 6 قوس 1399
  ملي دفاع وزارت وايي، افغان ځواکونو په کندهار ولایت کې پر وسله والو طالبانو هوايي برید کړی او د دغه ډلې ۱۵ غړي یې وژلي دي.

  امرالله صالح:

 • د ترافیکو دوه ویاړ لرونکي افسرانو مو تقدیر کړل

 • 6 قوس 1399
  د ولسمشر لومړی مرستیال امرالله صالح وايي، د شپږ نیمو په امنیتي غونډه کې یې د کابل ښار هغه دوه ترافیک افسران مادي او معنوي تقدیر کړي، چې یو وسله لرونکی حیوان خویه کس یې نیولی دی.

 • واکنش‌ها به تاراج وسایل یک دارالمعلمین در ارزگان

 • 6 قوس 1399
  پخش تصویرهای تاراج و نابود شدن یک دارالمعلمین در ولایت ارزگان با واکنش‌های تند کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده‌است.

  د افغانستان د کډوالو او بېرته راستنېدونکو وزارت:

 • افغانستان کې روان کال جګړو ۴۵ زره کورنۍ په کور د ننه بې ځایه کړې دي

 • 6 قوس 1399

  د ملي امنیت لوی ریاست سرپرست:

 • طالبان افغانستان کې د شلو ترهګرو ډلو ملاتړ کوي

 • 4 قوس 1399

  د ماشومانو د ژغونې بنسټ:

 • له ۲۰۰۵ کال راهیسې افغانستان کې ۲۶ زره ماشومان وژل شوي یا معلول شوي

 • 4 قوس 1399
  د یوه خیریه بنسټ موندنې ښیي چې په تېرو ۱۴ کالو کې افغانستان کې هره ورځ په اوسط ډول پنځه ماشومان وژل شوي‌ او یا هم ژوبل شوي‌ دي.‌

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

    

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری