وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12000
منبع خبر: هشت صبح

پس‌‌لرزه‌هایی زلزله؛ خانه‌های غیرمعیاری در شهر کابل در معرض خطر اند

20 سرطان 1399

کابل ۲۲.jpg

حدود سه روز قبل زلزله‌ای به قدرت ۴٫۶ ریشتر در عمق هشت کیلومتری زمین که مرکز آن ولسوالی پغمان ولایت کابل تخمین شده بود، کابل و ولایت‌های همجوارش را لرزاند. اکنون وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث از پس‌لرزه‌های این زلزله ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که اکثر خانه‌ها در شهر کابل به ‌گونه‌ی غیرمعیاری اعمار شده‌ و در معرض خطر قرار دارند.


این وزارت تصریح می‌کند که هر زلزله‌ای پس‌لرزه‌های خود را به دنبال دارد و ممکن است تاه یک ماه دیگر پس‌لرزه‌های آن اتفاق بیفتد. از سوی دیگر وزیر پیشین دولت در امور رسیده‌گی به حوادث معتقد است که شهر کابل در مجاورت یک شکسته‌گی یا خط گسل قرار دارد که هرازگاهی سبب وقوع زلزله می‌شود. به باور وی شهر کابل یک شهر زلزله‌خیز است و دولت باید برای پیش‌گیری از تلفات و خسارات گام‌هایی را بردارد.


احمدتمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید، زلزله‌ای که سه روز قبل در شهر کابل اتفاق افتاد، دارای پس‌لرزه‌هایی است که ممکن است تا یک ماه دیگر اتفاق بیفتد. وی بیان داشت از آن‌جایی که اکثر خانه‌ها و بلندمنزل‌ها در بزرگ‌شهرهای کشور غیرمعیاری ساخته ‌شده‌اند، در معرض خط قرار دارند و در مقابل زلزله مقاوم نیستند. از این رو آقای عظیمی تصریح کرد که وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث یک تفاهم‌نامه‌ را با وزارت شهرسازی به امضا رسانده که براساس آن این وزارت از رهنمود‌هایی در تأسیسات دولتی و غیردولتی استفاده می‌کند. علاوه بر این وزارت شهرسازی نیز در زمان ساخت‌وساز باید نظر وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث را داشته باشد تا در جاهایی تأسیساتش را اعمار کند که خطر وقوع زلزله در آن‌جا کم‌تر باشد.


از سوی دیگر وی خاطرنشان کرد، از آن‌جایی که وقوع زلزله یک چیزی غیرقابل پیش‌بینی است، دولت باید برای آن آماده‌گی لازم را داشته باشد. او گفت که شهروندان کشور باید توصیه‌های تخنیکی این وزارت در زمان وقوع زلزله را رعایت کنند. او توضیح داد که در زمان وقوع زلزله شهروندان باید فیوز برق‌ها‌ی‌شان را قطع کنند، از زیر سقف به کناره‌های دیوارهای پناه بگیرند و در ساحه‌ای قرار گیرند که سقف بالای سرشان نباشد. او تصریح کرد که پس‌لرزه قوی‌تر از اصل زلزله است و شهروندان باید ساحات مصون را اختیار کنند. سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث تبیین کرد که این وزارت در سال گذشته در نهادهای تعلیمی و تحصیلی برنامه‌های آموزشی را در مورد زلزله دایر کرده‌ و بیش از یک میلیون نفر از این آموزش‌ها بهره برده‌اند. هم‌چنان سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این وزارت در برابر هرنوع حادثه احتمالی آماده‌گی دارد و در صورت وقوع کدام حادثه، آماده است تا از تمامی امکانات جهت رفع خطرهای احتمالی استفاده کند و شهروندان را از خطر نجات دهد.


در کنار این تاکنون دولت برای پیش‌بینی و سنجش زلزله، مرکز زلزله‌سنج ندارد. وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید هرچند کمک‌کننده‌های بین‌المللی وعده داده‌اند که یک مرکز زلزله‌سنج را برای کشور ایجاد می‌کنند، اما از آن‌جایی که این وزارت تاکنون یک تعمیر مستقل ندارد، آنان از ساخت این مرکز ابا ورزیده‌اند. آقای عظیمی تصریح کرد که تاکنون وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث تعمیر شخصی ندارد و در تعمیر کرایی کارهایش را به پیش می‌برد. او افزود، زمانی‌ که این وزارت صاحب تعمیر دولتی شود، این مرکز ایجاد خواهد شد.


در همین رابطه وزیر پیشین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که شهر کابل در مجاورت یک شکسته‌گی یا خط گسل قرار دارد که از چمن شروع شده و تا پغمان و حتا تاجیکستان ادامه پیدا می‌کند. نجیب‌آقا فهیم، وزیر پیشین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، گفت مناطقی که در مجاورت این خط قرار دارند، مناطق زلزله‌خیز اند که کابل نیز جزو آن‌ها است. او در رابطه به زلزله سه روز قبل بیان داشت که این زلزله نشان می‌دهد که این خط گسل فعال است و امکان تکرار این زلزله‌ وجود دارد. او با دسته‌بندی‌ انواع زلزله گفت: «زلزله‌های ۴ درجه ریشتر در ردیف زلزله‌های شدید قرار نمی‌گیرد و قدرت تخریبی آن اندک است، اما زلزله‌هایی که ۷ درجه و بالاتر از آن باشد، از جمله زلزله‌های شدید است که قدرت تخریبی بیش‌تر دارد و می‌تواند خطرساز باشد.»


هم‌چنان وی خاطرنشان کرد، از آن‌جایی‌ که شهر کابل از جمله شهرهای زلزله‌خیز افغانستان است، باید دولت و مردم آماده‌گی لازم را داشته باشند. آقای فهیم تصریح کرد که برای جلوگیری از تلفات و خسارات، دولت باید برنامه‌های وسیع آموزشی را برای شهروندان دایر کند و به مردم آموزش دهد که در زمان وقوع زلزله چه کارهایی را انجام دهند. وی افزود که با آموزش به مردم میزان تلفات به شکل گسترده کاهش پیدا خواهد یافت. علاوه بر این او پیشنهاد کرد که برای پیش‌گیری از خسارات، خانه‌ها باید مقاوم‌سازی شوند و از ساخت‌وساز باید نظارت جدی صورت گیرد.

لویه جرگه 1.jpg

د سولې مشورتي جرګه:

۴۰۰ طالب بندیان دې په نړیوال ضمانت ازاد شي

18 اسد 1399
د سولې په اړه د مشورتي لویې جرګې په دوهمه د ۵۰ کمېټو رئیسانو د جرګې له رئیس او نورو غړو سره د خپلو راپورنو شریکولو پر مهال ویلي چې ۴۰۰ طالب بندیان دي په نړیوال ضمانت ازاد شي.
لویه جرگه 1.jpg

د مشورتي لویې جرګې دویمه ورځ‎:

د طالب‌بندیانو برخلیک په اړه بحثونه کوي

18 اسد 1399
د سولې مشورتي جرګې ګډونوال پر دویمه ورځ د ۴۰۰ طالب بندیانو د برخلیک په اړه بحثونه کوي او د ۵۰ کمېټو غړي به له طالبانو سره د راتلونکو بین الافغاني مذاکراتو په اړه د افغانانو غوښتنې شریکې او افغان حکومت…
ذبیح الله ابراهیمی.jpeg

رئیس محکمه استیناف ولایت کندهار در مصاحبه با افغانستان مانیتور:

قوه قضائیه در کندهار استقلالیت خود را بدست آورده و تحت تاثیر هیچ قدرت و زورمند نیست

18 اسد 1399
 رئیس محکمه استیناف ولایت کندهار میگوید که با  آمدن وی به حیث مسؤول قوه قضایه  به این ولایت دست  مقامات دولتی ، زوسالاران ، قدرت مندان و ثروت مندان را از محاکم کوتاه کرده و استقلالیت کامل قوه قضائیه ر…
صلح مذاکرات بین الافغانی.jpg

ټاکل شوې د اسد په ۲۰ مه بین الافغاني مذاکرات پیل شي

17 اسد 1399
د مشورتي لویې جرګې د کاري کمېټو د یوې پوښتنپاڼې په اساس احتمال شته چې د اسد میاشتې په ۲۰ نېټه د حکومت او طالبانو تر منځ د سولې خبرې اترې پیل شي.
لویه جرگه 1.jpg

مشورتي لویې جرګې ته د غني سپارښتنه:

ژر پرېکړه وکړئ چې طالبانو سره خبرې پیل شي

17 اسد 1399
کابل کې نن جمعه د ۴۰۰ طالب زندانیانو د برخلیک ټاکلو لپاره مشورتي لویه جرګه پیل شوه. په دې جرګه کې به د طالبانو د ۴۰۰ بندیانو د برخلیک په اړه مشوره کېږي.
خلیلزاد و عبدالله.jpg

سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی:

تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی به رهبری عبدالله عبدالله تکمیل شد

16 اسد 1399
تکمیل شدن تشکیلات شورای عالی مصالحه ملی به رهبری عبدالله عبدالله پس از نزدیک به دو نیم ماه تأخیر.

د تخار د والي ویاند:

 • وسله‌والو په تخار کې یو ښوونځی سوځولی دی

 • 23 اسد 1399
  د تخار په مرکز تالقان ښار کې د ابو عثمان تالقاني هغه لیسه چې په دغه ښار کې تاریخي حیثیت لري د ناپېژندو کسانو له خوا سوځول شوې ده.

  د افغانستان د بهرنیو چارو وزارت:

 • مسکو کې د افغانستان سفیر له دندې ګوښه شوی

 • 23 اسد 1399
  د افغانستان د بهرنیو چارو وزارت وايي چې په مسکو کې افغان سفیر لطیف بهاند له دندې څخه ګوښه شوی دی.

 • د سولې مشورتي لویې جرګې قطعه نامه

 • 19 اسد 1399
  د ۴۰۰ طالب بندیانو د برخلیک روښانه کولو لپاره د مشورتې لویې جرګې تر درې ورځو وروسته د خپلو بحثونو پایلې په ۲۵ مادو کې وړاندې کړې.

  د امریکا دفاع وزارت:

 • امریکا افغانستان کې خپل پوځيان تر ۵۰۰۰ راکموي

 • 19 اسد 1399
  د امریکا دفاع وزیر مارک ایسپر ویلي، هېواد به یې د راتلونکې نومبر میاشتې تر پایه په افغانستان کې د خپلو پوځیانو شمېر تر ۵۰۰۰ راټیټ کړي.

  وزارت امور خارجه کشور:

 • افغانستان و اوزبیکستان قرارداد ۱۰ ساله انتقال برق امضا می‌کند

 • 18 اسد 1399
  قرار است قرارداد ۱۰ ساله انتقال برق بین افغانستان و اوزبیکستان در سی‌ام اسد امضا شود.

  سخنگوی والی غزنی:

 • حمله موتربمب به کندک محافظت عامه در غزنی

 • 18 اسد 1399
  مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که «مخالفان مسلح» ساعت ۸:۰۰ شام روز شنبه، هژدهم اسد، با استفاده از یک موتر بمب‌گذاری‌شده بر کندک محافظت عامه در منطقه کوتل روضه‌ از مربوطات شهر غزنی حمله کرده‌اند…

 • د جمعیت اسلامي انشعاب؛ د سولې مشورتي جرګې په اړه متضاد نظرونه

 • 17 اسد 1399
  د صلاح الدین رباني او عطا محمد نور ترمنځ د جمعیت اسلامي تر وېشل کېدو او پارچه کېدو وروسته، دواړو ډلو د سولې مشورتي لویې جرګې په اړه متضاد نظرونه ورکړي دي.

 • هشدار داکتران از خطر شیوع کرونا درمیان شرکت‌کننده‌گان لویه‌جرگه

 • 17 اسد 1399
  بیش از سه‌هزار تن در حالی‌ زیر یک سقف در تالار لویه‌جرگه گردآمده‌اند که خطر موج دوم ویروس کرونا در کمین است.

  د بشر حقونو د څار نړیوال سازمان:

 • لویه جرګه افغانستان ته سوله نه شي راوستلای

 • 18 اسد 1399

  د افغانستان د عامې روغتیا سرپرست وزیر

 • افغانستان کې د کروناویروس د دویمې څپې راتلو ویره شته

 • 17 اسد 1399

  پاکستان:

 • افغان ځواکونو زموږ پر پوستو بریدونه کړي

 • 16 اسد 1399
  پاکستان ادعا کوي چې افغان سرحدي پولیسو له ډیورند کرښې هاخوا د پاکستاني ځواکونو پر پوستو بریدونه کړي، یو پاکستاني سرتېری یې وژلی او دوه نور یې ټپیان کړي دي.

  ټرمپ:

 • ډېر ژر به افغانستان کې د امریکايي پوځیانو شمېر ۴،۰۰۰ ته راکم شي

 • 15 اسد 1399
  د امریکا متحده ایالاتو ولسمشر ډونالد ټرمپ غواړي چې د نومبر له ولسمشرۍ ټاکنو وړاندې، په افغانستان کې د خپلو عسکرو شمېر نږدې ۵ زرو ته راکم کړي.

  کمیسیون مستقل حقوق بشر:

 • در روزهای عید ۳۲ غیرنظامی کشته شده‌اند

 • 15 اسد 1399

  از سوی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات افغانستان

 • جمعیت کابل افغانستان بیش از پنج میلیون و 204 هزار نفر اعلام شد

 • 15 اسد 1399

  د بغلان د پولیسو ویاند:

 • د بغلان ولایتي شورا د یوه پخواني غړي ۱۱ ساتونکي ووژل شول

 • 15 اسد 1399
   د بغلان د ولایتي شورا د یوه پخواني غړي ۱۱ ساتونکي د سړک د غاړې ماین په چاودنه کې ووژل شول.

  د مشورتي لویې جرګې د جوړېدو کمېسیون مشر:

 • ۴۰۰ طالب بندیانو کې بهرنی وګړی نه‌شته

 • 15 اسد 1399
   د مشورتي لویې جرګې د جوړېدو کمېسیون مسؤلین وايي چې په ۴۰۰ طالب بندیانو کې هېڅ بهرنی وګړی نه‌شته.

  لیکوال: اعظم منور

 • د چين او امريکا ترمنځ د نوې لانجې پيلېدل

 • 14 اسد 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
        

  1

  2

  3

  45678
  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

       

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  انفجار در مقابل پوهنتون مارشال فهیم
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری