وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 12000
منبع خبر: هشت صبح

پس‌‌لرزه‌هایی زلزله؛ خانه‌های غیرمعیاری در شهر کابل در معرض خطر اند

20 سرطان 1399

کابل ۲۲.jpg

حدود سه روز قبل زلزله‌ای به قدرت ۴٫۶ ریشتر در عمق هشت کیلومتری زمین که مرکز آن ولسوالی پغمان ولایت کابل تخمین شده بود، کابل و ولایت‌های همجوارش را لرزاند. اکنون وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث از پس‌لرزه‌های این زلزله ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که اکثر خانه‌ها در شهر کابل به ‌گونه‌ی غیرمعیاری اعمار شده‌ و در معرض خطر قرار دارند.


این وزارت تصریح می‌کند که هر زلزله‌ای پس‌لرزه‌های خود را به دنبال دارد و ممکن است تاه یک ماه دیگر پس‌لرزه‌های آن اتفاق بیفتد. از سوی دیگر وزیر پیشین دولت در امور رسیده‌گی به حوادث معتقد است که شهر کابل در مجاورت یک شکسته‌گی یا خط گسل قرار دارد که هرازگاهی سبب وقوع زلزله می‌شود. به باور وی شهر کابل یک شهر زلزله‌خیز است و دولت باید برای پیش‌گیری از تلفات و خسارات گام‌هایی را بردارد.


احمدتمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید، زلزله‌ای که سه روز قبل در شهر کابل اتفاق افتاد، دارای پس‌لرزه‌هایی است که ممکن است تا یک ماه دیگر اتفاق بیفتد. وی بیان داشت از آن‌جایی که اکثر خانه‌ها و بلندمنزل‌ها در بزرگ‌شهرهای کشور غیرمعیاری ساخته ‌شده‌اند، در معرض خط قرار دارند و در مقابل زلزله مقاوم نیستند. از این رو آقای عظیمی تصریح کرد که وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث یک تفاهم‌نامه‌ را با وزارت شهرسازی به امضا رسانده که براساس آن این وزارت از رهنمود‌هایی در تأسیسات دولتی و غیردولتی استفاده می‌کند. علاوه بر این وزارت شهرسازی نیز در زمان ساخت‌وساز باید نظر وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث را داشته باشد تا در جاهایی تأسیساتش را اعمار کند که خطر وقوع زلزله در آن‌جا کم‌تر باشد.


از سوی دیگر وی خاطرنشان کرد، از آن‌جایی که وقوع زلزله یک چیزی غیرقابل پیش‌بینی است، دولت باید برای آن آماده‌گی لازم را داشته باشد. او گفت که شهروندان کشور باید توصیه‌های تخنیکی این وزارت در زمان وقوع زلزله را رعایت کنند. او توضیح داد که در زمان وقوع زلزله شهروندان باید فیوز برق‌ها‌ی‌شان را قطع کنند، از زیر سقف به کناره‌های دیوارهای پناه بگیرند و در ساحه‌ای قرار گیرند که سقف بالای سرشان نباشد. او تصریح کرد که پس‌لرزه قوی‌تر از اصل زلزله است و شهروندان باید ساحات مصون را اختیار کنند. سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث تبیین کرد که این وزارت در سال گذشته در نهادهای تعلیمی و تحصیلی برنامه‌های آموزشی را در مورد زلزله دایر کرده‌ و بیش از یک میلیون نفر از این آموزش‌ها بهره برده‌اند. هم‌چنان سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این وزارت در برابر هرنوع حادثه احتمالی آماده‌گی دارد و در صورت وقوع کدام حادثه، آماده است تا از تمامی امکانات جهت رفع خطرهای احتمالی استفاده کند و شهروندان را از خطر نجات دهد.


در کنار این تاکنون دولت برای پیش‌بینی و سنجش زلزله، مرکز زلزله‌سنج ندارد. وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید هرچند کمک‌کننده‌های بین‌المللی وعده داده‌اند که یک مرکز زلزله‌سنج را برای کشور ایجاد می‌کنند، اما از آن‌جایی که این وزارت تاکنون یک تعمیر مستقل ندارد، آنان از ساخت این مرکز ابا ورزیده‌اند. آقای عظیمی تصریح کرد که تاکنون وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث تعمیر شخصی ندارد و در تعمیر کرایی کارهایش را به پیش می‌برد. او افزود، زمانی‌ که این وزارت صاحب تعمیر دولتی شود، این مرکز ایجاد خواهد شد.


در همین رابطه وزیر پیشین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که شهر کابل در مجاورت یک شکسته‌گی یا خط گسل قرار دارد که از چمن شروع شده و تا پغمان و حتا تاجیکستان ادامه پیدا می‌کند. نجیب‌آقا فهیم، وزیر پیشین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، گفت مناطقی که در مجاورت این خط قرار دارند، مناطق زلزله‌خیز اند که کابل نیز جزو آن‌ها است. او در رابطه به زلزله سه روز قبل بیان داشت که این زلزله نشان می‌دهد که این خط گسل فعال است و امکان تکرار این زلزله‌ وجود دارد. او با دسته‌بندی‌ انواع زلزله گفت: «زلزله‌های ۴ درجه ریشتر در ردیف زلزله‌های شدید قرار نمی‌گیرد و قدرت تخریبی آن اندک است، اما زلزله‌هایی که ۷ درجه و بالاتر از آن باشد، از جمله زلزله‌های شدید است که قدرت تخریبی بیش‌تر دارد و می‌تواند خطرساز باشد.»


هم‌چنان وی خاطرنشان کرد، از آن‌جایی‌ که شهر کابل از جمله شهرهای زلزله‌خیز افغانستان است، باید دولت و مردم آماده‌گی لازم را داشته باشند. آقای فهیم تصریح کرد که برای جلوگیری از تلفات و خسارات، دولت باید برنامه‌های وسیع آموزشی را برای شهروندان دایر کند و به مردم آموزش دهد که در زمان وقوع زلزله چه کارهایی را انجام دهند. وی افزود که با آموزش به مردم میزان تلفات به شکل گسترده کاهش پیدا خواهد یافت. علاوه بر این او پیشنهاد کرد که برای پیش‌گیری از خسارات، خانه‌ها باید مقاوم‌سازی شوند و از ساخت‌وساز باید نظارت جدی صورت گیرد.

طالبان سابق.jpg

طالبان:

تورو لېستونو کې زموږ د مشرانو نومونه د سولې پر وړاندې لوی خنډ جوړوي

15 ثور 1400
افغان طالبانو ویلي، په هېواد کې د سولې پر وړاندې یو لوی خنډ دا دی چې د دوی د یو شمېر مشرانو نومونه لا هم په ‘تورو لېستونو’ او د ‘جایزو په لېستونو’ کې دي.‌ طالبانو له ملګرو ملتونو او نورو اړونده ادارو…
کمک فقر نان خشک زنان.jpeg

برنامه جهانی غذا:

یک سوم نفوس افغانستان امنیت غذایی ندارد

14 ثور 1400
دریک گزارش تازه حکومت، برنامه جهانی غذا و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل آمده است که یک سوم نفوس افغانستان امنیت غذلیی ندارد.
بمبار.jpeg

دفاع وزارت:

هلمند کې 'د هند لپاره د القاعدې شبکې' ۲۲ غړي وژل شوي دي

14 ثور 1400
د افغانستان دفاع وزارت اعلان کړی چې په هلمند کې یې له څو ورځو راهیسې روانې جګړې په ترڅ کې د هند جزيرې لپاره د القاعده شبکې ۲۲ غړي وژلي. یاد وزارت وایي، دا وسلوال د پاکستان د پنجاب ایالت اصلي اوسیدونک…
طالبان جنگ.jpg

د افغانستان دفاع وزارت:

تېر یوه شپه او ورځ کې ۱۸۱ وسله‌وال طالبان ووژل شول

14 ثور 1400
د افغانستان دفاع وزارت وایي، تېر یوه شپه او ورځ ۱۸۱ وسله‌وال طالبان د افغان ځواکونو په عملیاتو کې وژل شوي او ۸۷ نور یې ټپيان دي.
اشرف غنی نمبر یک.jpg

اشرف غني:

طالبان د سولې په پرتله واک رسېدو ته ډېر لیوال دي

14 ثور 1400
د افغانستان ولسمشر محمد اشرف غني له طالبانو سره د سولې، مذاکرې او جګړې د طرحې په اړه یوه مقاله لیکلې چې «Foreign Affairs » خپره کړې ده.
موادمخدر.jpg

نتایج یک سروی:

کشت کوکنار در افغانستان ۳۷ درصد افزایش یافته است

14 ثور 1400
  اداره ملی احصاییه و معلومات و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) در یک اعلامیه مشترک اعلام کرده‌اند که کشت کوکنار در افغانستان ۳۷ درصد افزایش یافته است.

 • خوستوال په خپلو پیسو د ښوونځیو لپاره کتابونه چاپوي

 • 15 ثور 1400
  خوستوالو په یوه بل نادر اقدام کې له مدنیت او پوهې سره خپله مینه ثابته کړه.

 • پاکستان وايي، د افغانستان له لوري په برید کې یې ۴ پوځیان وژل شوي

 • 15 ثور 1400
  پاکستان نن ادعا وکړه چې څلور پوځیان یې په هغه حمله کې  ووژل شول چې د افغانستان له خاورې څخه پرې وشوه.

 • په ۲۰ ولایتونو کې د سختو بارانونو وړاندوینه شوې

 • 15 ثور 1400
  د افغانستان د هوا پېژندنې اداره د هیواد په ۲۰ ولایتونو کې د شدیدو بارانونو او تالندې وړاندوینه کړې ده.

 • به‌دنبال خروج نیروهای خارجی تحولات نظامی در افغانستان سرعت یافته است

 • 15 ثور 1400
  همزمان با تأیید سقوط ولسوالی برکه ولایت بغلان در شمال افغانستان به دست طالبان، مقامهای امنیتی از عقب‌زدن نزدیک به ۹۰ حمله این‌گروه در ولایت جنوبی هلمند خبر داده‌اند.

 • پس از اعلام زمان خروج نیروهای خارجی جوانان در حال ترک کشور استند

 • 15 ثور 1400
  با اعلام زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، شماری از شهروندان کشور، به‌ویژه جوانان تصمیم گرفته‌اند تا افغانستان را ترک بگویند.

 • د افغانستان ۱۵ ولایتونو کې سېلابونو ۴۶ کسان مړه کړي

 • 15 ثور 1400
  طبیعي‌ پېښو ته د رسېدو په چارو کې د دولت وزارت وايي، د تیرې څلورو ورځو راپدېخوا په ۱۵ ولایتونو کې د سېلابونو را وتلو له امله ګڼ ځاني او مالي زیانونه اوښتي دي.

 • د پکتیکا د سروضې ولسوالۍ امنیه قوماندان ماین چاودنه کې وژل شوی

 • 15 ثور 1400
  د پکتيکا پوليس وايي چې د دغه ولايت د سروضې ولسوالۍ امنيه قوماندان د سړک غاړې په يوه بمي چاودنه کې وژل شوی دی.

 • چهار نظامی پاکستانی هنگام حصارکشی در مرز افغانستان کشته شدند

 • 15 ثور 1400
  نظامیان پاکستانی گفته اندکه چهار سرباز آن کشور هنگام حصار کشی در امتداد مرز آن کشور با افغانستان، در کمین تندروان مسلح کشته شدند.

  د لښکرګاه ایمرجنسي روغتون:

 • څلورو ورځو کې تر ۱۰۰ ډېر ټپیان راوړل شوي

 • 15 ثور 1400

  د امریکا استخبارات:

 • افغانې میرمنې ښایي خپل حقونه وبایلي

 • 15 ثور 1400

  غني طالبانو ته:

 • بهرني ځواکونه وځي؛ جګړې ته پلمې مه‌لټوئ، افغانستان مه‌بربادوئ

 • 14 ثور 1400
  د افغانستان جمهور رییس محمد اشرف غني وايي، طالبان دې د بهرنیو ځواکونو له وتلو وروسته د جګړې د دوام پلمې نه لټوي او د پردیو په غوښتنه دې افغانستان نه بربادوي.

  معنوي:

 • یو شمیر پخواني افغان چارواکي د انسان په قاچاق تورن دي

 • 14 ثور 1400
  د افغانستان د عدليې وزیر فضل احمد معنوي وايي چې د افغان حکومت یو شمېر پخواني چارواکي د انسانانو او د کډوالو په قاچاق تورن دي.

  وزیر امور خارجه امریکا:

 • خروج نیروهای امریکایی به معنای ترک کامل افغانستان نیست

 • 14 ثور 1400
  آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا می‌گوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به معنای ترک کامل این کشور نیست.

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
    

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

     

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال
  زیبایی ولایت کنر/ د کنر ولایت ښکلا

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  موادمخدر در افغانستان و بحران آن / بدون تبصره
  مصاحبه با نستوه نادری و سونامی اعتیاد در افغانستان
  میز گرد/ مواد‌مخدر در افغانستان و اسلام
  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا