وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 11917
منبع خبر: هشت صبح

تناقض در تحلیل‌ وضعیت کرونا؛ در کجای بحرانیم؟

8 سرطان 1399

 وزارت صحت عامه می‌گوید که آمارهای ابتلا به ویروس کرونا در کشور کاهش یافته و به حد ثابت آن رسیده است. به گفته مسوولان در این وزارت، شاخص‌های حد اوسط «موارد مثبت کرونا»، «بیماران جدید بسترشده»‌ و «بیماران دارای اعراض و علایم» نمایان‌گر تعادل در شیوع ویروس است و به نظر می‌رسد که بحران کرونا تا یکی دو ماه دیگر، سیر نزولی‌ خواهد گرفت.


آگاهان صحی اما با استدلال‌هایی، تحلیل وزارت صحت عامه را رد می‌کنند و باور دارند که با توجه به میزان بلند مرگ‌ومیر در کشور، وضعیت با گذشت هر روز پیچیده‌تر می‌شود. به گفته‌ی این آگاهان، بی‌اعتمادی‌های شهروندان به ماهیت کار وزارت صحت عامه و مراجعه نکردن برای آزمایش‌دهی و بستر شدن، آغاز آزمایش‌‌ها در سکتور خصوصی و شریک نشدن آمارها با این وزارت، نبود سروی جامع از شیوع کرونا در کشور و درج نتیجه آزمایش‌های تکراری در آمارهای روزانه از مواردی است که سبب شده آمارهای «غیرواقعی» و «غیرعلمی» به مردم ارایه شود. به گفته این آگاهان، وزارت صحت عامه با وجود آمار بلند مرگ‌ومیر بیماران کووید-۱۹، تلاش دارد که با بهتر خواندن وضعیت، جایگاه از دست رفته سکتور صحی را در میان شهروندان اعاده کند. بر اساس آمارها به میزان جان باخته‌گان در روزهای اخیر افزوده شده است. این در حالی است که وزارت صحت عامه هنوز نتوانسته به دلیل نبودن منابع بشری مورد نیاز از ۲۴ دستگاه‌ تنفس مصنوعی موجود در گدام‌های این وزارت برای حفظ جان بیماران استفاده کند.


وزارت صحت عامه در هفدهم جوزای سال روان اعلام کرد که کشور وارد مرحله «اوج فلاکت ویروس کرونا» شده است. این وزارت تصریح کرد که پوشیدن ماسک در اماکن عمومی و رعایت فاصله دو متری حتمی بوده و از تجمّعات بیش از ۱۰ نفر و خارج شدن بزرگ‌سالان از خانه جلوگیری شود. با این حال اما تنها دو هفته پس از آن، احمدجواد عثمانی،‌ سرپرست وزارت صحت عامه تصریح کرد که روند ابتلا به ویروس کرونا رو به کاهش است. وی که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که این وزارت پس از تحلیل‌هایی دریافته که آمارهای ابتلا به ویروس کرونا به تدریج در حال کم‌شدن است. هر چند صحبت‌های وزیر صحت عامه واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های اجتماعی به همراه داشت، اما این وزارت هم‌چنان بر موقفش مبنی بر کاهش در آمارها تاکید دارد.


اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه روز شنبه، هفتم سرطان در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که این وزارت پس از بررسی و تحلیل فاکتورهای حد اوسط موارد مثبت، حد اوسط بیماران جدید بسترشده‌ و حد اوسط بیماران دارای اعراض و علایم به این نتیجه رسیده که آمارهای ابتلای به کرونا ثباتش را پیدا کرده است. وی افزود، از میان آزمایش‌هایی که در جریان یک شبانه‌روز پس از روزهای عید گرفته می‌شد، موارد مثبت کرونا برخاسته از آن به حدود ۸۰ درصد افزایش یافته بود. با این حال،‌ وی می‌گوید که این آمار اکنون به حد ثابت ۵۰ درصد یا کم‌تر از آن رسیده است. آقای سمسور هم‌چنان تصریح کرد که شمار بیماران دارای اعراض و علایم طرق تنفسی‌ که برای آزمایش‌دهی به شفاخانه‌های دولتی در ۳۴ ولایت مراجعه می‌کنند، نیز کاهش یافته‌ است.


به گفته سخنگوی وزارت صحت عامه، از شمار بیماران بستری در شفاخانه‌ها نیز کاسته شده است. وی افزود که شمار بیماران حاضر در شفاخانه ۱۰۰ بستری افغان-جاپان پیش از این به ۱۲۰ تن می‌رسید‌، اما این آمار اکنون در کُل به ۶۰ تا ۸۰ تن رسیده است. به گفته آقای سمسور، این سه شاخص پس از روزهای عید افزایش چشم‌گیری داشت،‌ اما اکنون به حد ثابت آن رسیده و اگر این روند ادامه یابد، ابتلا به ویروس کرونا کم‌تر می‌شود. با این حال، سخنگوی وزارت صحت عامه تصریح کرد که اگر شهروندان توصیه‌های صحی را نادیده بگیرند، احتمال دارد به میزان مبتلایان افزوده شود.


آگاهان صحی: ادعای وزارت صحت واقع‌بینانه نیست


هم‌زمان با موقف‌گیری وزارت صحت عامه، آگاهان صحت با ارایه دلایلی، از جمله افزایش آمارهای مرگ‌ومیر در روزهای اخیر، می‌گویند که با گذشت زمان به دامنه بحران کرونا در کشور افزوده می‌شود. نوروز حقمل، آگاه سیستم صحی و استاد دانشگاه لندن به روزنامه ۸صبح گفت که برداشت وزارت صحت عامه از موارد مثبت کرونا «درست نیست»، زیرا به باور وی، برخی از بیماران برای بار دوم آزمایش می‌دهند و نتایج آزمایش‌های آنان، در مجموع آمارهای روزانه درج می‌شود. به گفته آقای حقمل، بیمارانی که نتیجه آزمایش‌شان پس از سپری کردن دو هفته‌ای بیماری کووید-۱۹ منفی می‌شود نیز در آمارها گنجانیده شده و به این صورت،‌ تاثیرش را در مجموع، روی آمارها می‌گذارد. وی هم‌چنان افزود که با آغاز کار سکتور خصوصی برای آزمایش‌گیری از ویروس کرونا، بیش از ۷۰ درصد بیماران در حال حاضر به این سکتور مراجعه می‌کنند و نتیجه آزمایش‌های‌شان نیز با وزارت صحت عامه در میان گذاشته نمی‌شود. به باور وی، آمارهای صحت عامه که در شرایط کنونی تنها از شفاخانه‌های دولتی گرفته می‌شود، نمی‌تواند از مجموع آمارهای ویروس کرونا در کشور نماینده‌گی کند.


این استاد دانشگاه لندن تصریح کرد، مشخص کردن میزان کاهش یا افزایش مبتلایان در یک کشور از بُعد علمی نیازمندی سروی «Prevalence» موارد مثبت ویروس یا صحت‌یافته‌گان آن است که توسط معاینات موجودیت انتی‌بادی در مقابل کووید-۱۹ مشخص می‌شود. وی اما افزود که با توجه به اجرا نشدن این سروی در کشور، استدلال وزارت صحت عامه مبنی بر کاهش موارد مثبت نمی‌تواند دلیل عمده برای تشخیص سیر نزولی ویروس کرونا باشد. نوروز حقمل هم‌چنان افزود که ظرفیت آزمایش کرونا در کشور پایین است و مردم نیز اعتمادشان به سکتور خصوصی را از دست داده‌اند. وی تصریح کرد که مردم به دلیل نبود اکسیجن و ماشین‌های دستگاه تنفس مصنوعی کم‌تر حاضر می‌شوند که در شرایط کنونی برای درمان بیماری‌شان به شفاخانه‌ها مراجعه کنند. به باور وی، میزان پایین مراجعه برای آزمایش‌های کرونا و کاهش در بیماران بستری هم‌زمان با میزان بلند بی‌اعتمادی بر سکتور صحی، نمی‌تواند بیان‌گر سیر نزولی بحران این ویروس در کشور باشد.


به باور وی، میزان ابتلای به ویروس کرونا با توجه به آمار بلند مرگ‌ومیر که در شبکه‌های اجتماعی به نشر می‌رسد، رو به افزایش است و وزارت صحت عامه نیز در حال حاضر «شیوه درست برای سرویلانس پیرامون موارد فوتی در سراسر کشور را ندارد». آقای حقمل گفت که آمارهای کنونی وزارت صحت عامه در محور شفاخانه‌ها دولتی ارایه می‌شود و با توجه به نبودن امکانات لازم و شکل‌گیری بی‌اعتمادی‌ها،‌ شیوه این وزارت برای تشخیص سیر صعودی و نزولی بحران کرونایی، «علمی و فنی نیست». این در حالی است که به گفته آگاهان، سکتور خصوصی هنوز آمار آزمایش‌هایی که انجام می‌دهند را در اختیار وزارت صحت عامه قرار نداده و به این ترتیب، وزارت صحت عامه تنها آمارهای شفاخانه‌های دولتی را به مردم ارایه می‌کند.


بشیر سعیدی، دیگر آگاه طبی افزود که نظام آمارگیری درست در وزارت صحت عامه وجود نداشته و این وزارت در حال حاضر تلاش دارد تا موج منفی شکل گرفته فرا راه سکتور صحی را با این ادعاها کنترل کند. وی تصریح کرد، در روزهای اخیر به میزان آزمایش‌ها در شفاخانه‌های خصوصی به شکل چشم‌گیری افزوده شده که نتیجه آن با وزارت صحت عامه در میان گذاشته نمی‌شود و حتا شماری از بیماران و خانواده‌ها با سکتور خصوصی هم‌آهنگ می‌کنند تا نتیجه آزمایش‌‌های‌شان همه‌گانی نشود. آقای سعیدی افزود که آمارهای مربوط به کرونا از یک‌سو به دلیل کاهش در ظرفیت آزمایش و از سویی هم به دلیل بی‌اعتمادی مردم کاهش یافته که نمی‌تواند سیر کُلی ویروس کرونا را مشخص سازد. به باور وی، وزارت صحت عامه از برخی ولایات و بیماران کرونایی بی‌خبر است و بررسی‌هایش را مبتنی بر آمارهای شفاخانه‌های دولتی اعلان می‌کند که «واقع‌بینانه نیست». به باور این آگاه صحی، آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر کرونا در کشور رو به افزایش بوده و نیاز است وزارت صحت عامه برای جلوگیری از بحرانی‌تر شدن وضعیت، قواعد سخت‌گیرانه‌تری برای بزرگ‌سالان وضع کرده و بیش‌تر تلاش‌هایش را روی حفظ جان آنان متمرکز سازد.


گفتنی است که اولین مورد مثبت ویروس کرونا در کشور در پنجم حوت سال گذشته به ثبت رسید. این آمار اما تا پایان حوت سال ۱۳۹۸ به ۲۴ مورد مثبت افزایش یافت. اولین مورد فوتی ویروس کرونا در کشور نیز در اول حمل ثبت شد. بر اساس آمارهای وزارت صحت عامه، ۹۳۳ مورد مثبت کرونا تنها در جریان حمل سال روان به ثبت رسیده که در کنار آن، ۱۱۲ بیمار تنها در همین ماه صحت‌یاب شده و۳۰ تن نیز جان باختند. در ماه ثور اما آمارهای مبتلایان کرونا و مرگ‌ومیر برخاسته از آن افزایش چشم‌گیری داشت. ارقام ارایه شده از سوی وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که هفت‌هزار و ۲۲۱ مورد مثبت کرونا تنها در ماه ثور به ثبت رسیده است. بر اساس این آمار، ۸۱۸ بیمار کرونایی در جریان ثور سال روان صحت‌یاب‌ شده‌اند و ۱۵۷ بیمار تنها در همین ماه جان‌های‌‌شان را از دست داده‌اند.


آمار رسمی وزارت صحت عامه اما در جوزای سال روان بالاترین حد ابتلا، بهبودی و مرگ‌ومیر برخاسته از ویروس کرونا را در جریان این بحران نشان می‌دهد. تنها در جریان ماه گذشته، ۲۰ هزار و ۲۷۹ مورد مثبت کرونا در کشور ثبت شده، هفت هزار و ۳۶۲ تن صحت‌یاب شده و ۳۸۲ بیمار بر اساس آمارهای رسمی جان‌های شان را از دست داده‌اند. از اول ماه روان تا روز شنبه، هفتم سرطان، دو هزار و ۱۹۲ مورد مثبت کرونا ثبت شده است. هم‌زمان با این، دو هزار ۳۸۲ تن نیز در جریان هفت روز اول سرطان صحت‌یاب شده‌اند که در مقایسه با میزان مبتلایان، افزایش را نشان می‌دهد. در این میان اما ۱۳۴ بیمار نیز جان‌های‌شان را از دست داده‌اند. در مجموع آمارهایی که از پنجم حوت تا پایان روز شنبه، هفتم سرطان در کشور به ثبت رسیده است، ابتلای۳۰ هزار و ۶۱۶ تن در کشور به ویروس کرونا تایید شده که از این میان، ۱۰ هزار و ۶۷۴ تن بهبود یافته و ۷۰۳ تن جان باخته‌اند.


پیش‌تر برخی از بیماران،‌ از جمله نماینده‌گان مجلس از کمبود آکسیجن و امکانات صحی در شفاخانه‌ها انتقاد کرده‌اند. این در حالی است که وزارت صحت عامه فهرست ۵۴ دستگاه تنفس مصنوعی را روز گذشته همه‌گانی کرد. در این فهرست درج شده است که ۲۴ دستگاه در حال حاضر در گدام‌های مرکزی این وزارت نگه‌داری می‌شود. مسوولان در وزارت صحت عامه اما در پاسخ به چرایی استفاده نشدن از این دستگاه‌ها برای بهتر شدن حال بیماران، می‌گویند که منابع بشری مورد نیاز برای این دستگاه‌ها در کشور وجود ندارد. به گفته سخنگوی این وزارت، حتا برخی از دستگاه‌های تنفس مصنوعی‌ای که به ولایت‌های هرات و قندهار نیز فرستاده شده‌اند نیز به دلیل نبود افراد وارد(ماهر)، استفاده‌نشده باقی مانده است.


آگاهان صحی در حالی ادعای وزارت صحت مبنی بر کاهش در ابتلای بیماران و احتمال رسیدن سیر نزولی بحران کرونا را به چالش می‌کشند که در روزهای اخیر به میزان خبرهای مرگ‌ومیر در رسانه‌های اجتماعی افزوده شده است. والی کابل هم‌زمان با اعلام مرحله «اوج فلاکت کرونا»‌ گفته بود که میزان مبتلایان کرونا تنها در کابل به یک میلیون یا بیش‌تر می‌رسد و به میزان مرگ‌ومیر نیز افزوده شده است. وزارت صحت عامه نیز میزان بلند بیماران را تایید کرده، اما گفته که به دلیل کم بودن ظرفیت آزمایش‌ها، نتوانسته مجموع بیماران را تشخیص دهد.

کرونا کابل.jpg

افغان سوله؛ کابل کې نړیواله غونډه پر څلورو مسلو بحث کوي

19 سرطان 1399
د افغانستان پلازمېنه کابل د پنجشنبې په ورځ( د جولای ۹) د افغان سولې په هکله د نړیوالې اجماع را منځ ته کولو لپاره د غونډې کوربه دی.
انفجار پوسته.jpeg

د وردګو د والي ویاند:

په وردګو کې د ملي اردو پر یو ټولي د طالبانو برید شنډ شو

19 سرطان 1399
د میدان وردګو د رسنیو دفتر وايي چې افغان امنیتي او دفاعي ځواکونو د سیداباد ولسوالۍ د شیخ اباد په بازار کې یو موټر بم بریدګر هدف ته له رسېدو مخکې له منځه وړی دی.
 غنی بابا.jpg

ولسمشر محمد اشرف غني:

افغانان تحمیلي سوله نه مني

18 سرطان 1399
د افغانستان جمهور رئیس محمداشرف غني وايي چې حکومت یې د سولې لپاره څرګنده سیاسي اراده لري، خو هیڅ څوک نشي کولی چې پر افغانانو تحمیلي سوله ومني.
پوسته پولیس.jpg

ځایي چارواکي:

کندهار د پولیسو پر یو مرکزځانمرګی برید؛ ۴ پولیس وژل شوي

18 سرطان 1399
 کندهار کې امنیتي چارواکي وايي، چې نن سهار پنځه بجې یو ځانمرګي بریدګر د دغه ولایت د شاه ولي کوټ په ولسوالۍ کې د پولیسو یو مرکز مخې ته د چاودیدونکو توکو ډک موټر ته چاودنه ورکړې، چې له امله یې ۴ پولیس و…
طالبان سابق.jpg

طالبان:

که له نوملړ سره سم زموږ بندیان خوشي نه شي بین الافغاني خبرې هم نه پیلېږي

18 سرطان 1399
 طالبانو له امریکا غوښتي چې د بندیانو د خلاصون لپاره په افغان حکومت فشار واچوي او خبرداری یې ورکړی دی که یې د بندیانو له لېست سره سم ټول بندیان نه پرېښودل شي بین الافغاني خبرې نه پیلیږي.
شیخ مصر.jpg

د افغانستان د علماوو متحدې شورا د مصر د شیخ د وروستۍ فتوا ملاتړ وکړ

17 سرطان 1399
 د افغانستان د علماوو متحدې شورا د مصر د الازهر د شیخ او مفتي محمد احمدالطیب د هغه فتوا ملاتړ کړی، چې په افغانستان کې یې جګړه حرامه او افغان ځواکونه پر حقه او شهیدان بللي دي.

 • جوزجان او فارياب کې د طالبانو او ازبک جنګياليو ګډ عمليات

 • 20 سرطان 1399
   د ازبک جهادي ملېشو ګروپ د دوو تصويرونو په خپرولو سره ادعا کړې چې اوس له طالبانو سره يو ځای شوي او د افغانستان په مختلفو برخو کې يې غړي پيدا کړي او د افغان ځواکونو خلاف عملیات اجرا کوي.

 • ننګرهار کې د ملکي نړیوال هوايي ډګر جوړېدو چارې رسمآ پیل شوې

 • 20 سرطان 1399
  د ختیځ په ګمیبري دښته کې د ننګرهار د نړیوال ملکي هوايي ډګر د جوړېدو چارې نن رسمأ پیل شوې.

 • طالبان وايي، حکومت ته یې د خپلو بندیانو متبادل لیست نه دی سپارلی

 • 20 سرطان 1399
   افغان طالبانو هغه راپورونه رد کړل چې ګنې دوی د افغانستان حکومت ته د خپلو بندیانو متبادل لیست سپارلی دی.

  سخنگوی والی زابل:

 • سه کودک در پی انفجار مرمی راکت در زابل کشته شدند

 • 20 سرطان 1399
   مقام‌های محلی در ولایت زابل می‌گویند که سه کودک خردسال در پی انفجار یک مرمی راکت در شهر قلات، مرکز این ولایت کشته شده‌اند.

 • له افغانستان پاکستان ته د غنمو له قاچاق د چارواکو اندېښنه

 • 20 سرطان 1399
  افغان چارواکي پاکستان ته له افغانستان د غنمو قاچاق اندېښمن کړي او دې برخه کې پر بندرونو د حکومت سخت څار غواړي.

 • وضعیت گردشگری در پنجشیر؛ از ممنوعیت سفر زنان بدون محرم تا سخت‌گیری در حمل آلات موسیقی

 • 19 سرطان 1399
   پنجشیر، ولایتی امن در شمال شرقی پایتخت، در فصل‌های مختلف سال مقصد سفر بسیاری از شهروندان و گردشگران خارجی است. شماری از شهروندان اما نرسیده به مقصد از ورودی پنجشیر مجبور به برگشت می‌شوند. آن‌ها می‌گو…

  د غزني د پولیسو ویاند:

 • غزني د ده یک ولسوالۍ امنیه قومندان ماین چاودنه کې وژل شوی

 • 18 سرطان 1399
   د غزني ولایتي چارواکي وايي، چې نن سهارد جولای اتم ( چنګاښ ۱۸) د دغه ولایت د ده یک ولسوالۍ امنیه قومندان حبیب الله د ماین په چاودنه کې وژل شوی دی.

  ددغه ریاست د خبرپاڼه:

 • د ملي امنیت ځواکونو په کابل ښار کې په «یوه رسنۍ او روغتون» د برید مخه ونيوله

 • 17 سرطان 1399
   د ملي امنیت ریاست وايي په کابل ښار کې یې د داعش خراسان ډلې دوه غړي نيولي دي.

  شورای امنیت ملی:

 • گروه طالبان حدود نیمی از زندانیان حکومت را آزاد کرده است

 • 20 سرطان 1399
   شورای امنیت ملی می‌گوید که گروه طالبان تاکنون حدود نیمی از یک‌هزار اسیر نیروهای امنیتی را که به آن موافقت کرده بود، رها کرده است.

  د سولې ولسي حرکت:

 • د سولې واک دې درېیمګړو ته وسپارل شي

 • 20 سرطان 1399

  د افغانستان د عامې روغتیا وزارت سرپرست:

 • افغانستان کې د کرونا د مثبتو پېښو ثبت کم شوی

 • 20 سرطان 1399

  د امریکا د دفاع وزیر:

 • ایران او روسیه مې تر سخت کنټرول لاندې دي

 • 18 سرطان 1399

  د بغلان د امنیه قوماندانۍ ویاند:

 • بغلان کې ۱۵ طالبانو ته مرګ‌ژوبله اوښتې

 • 17 سرطان 1399

  عامې روغتیا وزارت:

 • افغانستان کې د کرونا ویروس پېښې کمې شوي

 • 16 سرطان 1399

  د هرات والي سید وحید قتالي:

 • د هرات ګمرک ۹۰ سلنه عواید د مافیايي کړیو لاس ته ورځي

 • 15 سرطان 1399

  په هلمند کې د بشر حقونو د ساحوي دفتر:

 • هلمند کې په تېرو ۶ مياشتو کې ۲۰ ماشومان وژل شوي او ۵۴۶ نور ټپیان دي

 • 15 سرطان 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
     1234
  5678910

  11

  12

  13

  14

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

   

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  انفجار در مقابل پوهنتون مارشال فهیم
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری