وروستي خبرونه
آخرین اخبار
کود خبر: 11685
منبع خبر: هشت صبح

عید به پایان رسید اما

موقف طالبان درباره دوام یا پایان آتش‌بس مبهم است

7 جوزا 1399

طالبان تانگ.jpg

 هر چند آتش‌بس سه روزه طالبان با حکومت در روزهای عید به پایان رسیده، اما موقف رسمی‌اش این گروه در مورد ادامه یا پایان این روند هنوز مبهم است.


حکومت هم‌زمان با آخرین روز آتش‌بس، پیشنهاد ادامه آن را با طالبان در میان گذاشت، اما این گروه با وجود رهایی ۱۰۰۰ هزار زندانی‌شان در جریان دو روز، به این پیشنهاد پاسخ نداده‌اند.


حکومت هشدار داده است که مراحل روند صلح، از جمله رهایی زندانیان، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس، با هم مرتبط‌اند و آینده این روند نیز به گروه طالبان بسته‌گی دارد. این در حالی است که علاوه بر نهادهای حقوق بشری، شماری از سازمان‌ها و کشورهای جهان نیز خواستار ادامه آتش‌بس از سوی گروه طالبان شده‌اند.


حکومت روز سه‌شنبه، ششم جوزا از گروه طالبان خواست که روند آتش‌بس را ادامه داده تا مراحل برقراری صلح تسریع یابد. جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی در یک کنفرانس خبری گفت که حکومت توقع دارد خشونت‌های گروه طالبان متوقف شود و آتش‌بس جنگ‌جویان این گروه پس از روزهای عید نیز ادامه یابد. وی افزود که مردم قربانیان اصلی جنگ در کشور اند و دوام آتش‌بس میان دو طرف می‌تواند سبب تسریع روند رهایی زندانیان و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود. مسوولان در شورای امنیت ملی ادامه آتش‌بس از سوی گروه طالبان را ضروری خوانده و تصریح کردند که بحث‌های صلح، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، رهایی زندانیان و آتش‌بس دو طرف با هم مرتبط‌اند.


این در حالی است که امریکا پس از برقراری آتش‌بس میان حکومت و طالبان، خواستار ادامه این روند از سوی دو طرف شده بود. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا روز یک‌شنبه، چهار جوزا با استقبال از برقراری آتش‌بس در جریان روزهای عید، گفت که افزایش خشونت‌ها پس از روزهای عید سبب عمیق‌تر شدن شکایت‌های دو طرف و طولانی شدن رنج مردم افغانستان می‌شود. وی از حکومت و طالبان خواسته بود که برای تسهیل روند صلح، خشونت‌ها را پس از پایان روزهای عید افزایش ندهند. پومپئو روز دوشنبه، پنجم جوزا در تماس‌های تلفنی با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، از تصمیم رهایی دو هزار زندانی طالب، گفته بود که امریکا به دنبال آتش‌بس درازمدت و شروع مذاکرات مستقیم صلح در افغانستان است.


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز روز سه‌شنبه، ششم جوزا از حکومت و طالبان خواست که آتش‌بس را تمدید کنند و جنگ را پایان دهند. این کمیسیون با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که دو طرف در برابر جان و امنیت مردم مسوولیت دارند و نیاز است که آتش‌بس برای فراهم‌سازی زمینه برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ادامه یابد تا سبب افزایش دست‌یابی شهروندان به حقوق بشری‌شان شود. هر چند برخی از رسانه‌ها به نقل از سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گزارش داده‌اند که این روند تمدید نمی‌شود، اما این گروه هنوز موقف رسمی‌اش در مورد پیشنهاد اخیر حکومت را اعلام نکرده است. این در حالی است که سخنگویان گروه طالبان نیز در مورد ادامه یا پایان آتش‌بس معلومات ارایه نکردند.


طالبان روز شنبه، سوم جوزا آتش‌بس سه روزه با حکومت را اعلام کردند. حکومت نیز با استقبال از این اقدام طالبان، روند رهایی زندانیان این گروه را آغاز کرده و دستور داد که دو هزار زندانی گروه طالبان از زندان‌های حکومتی آزاد شوند تا روند صلح سرعت گیرد. این در حالی است که برقراری آتش‌بس سه روزه در کشور با استقبال برخی از سازمان‌ها و کشورهای خارجی قرار گرفت.


رهایی یک هزار زندانی طالب؛ «ادامه روند به گروه طالبان بسته‌گی دارد»


حکومت پس از اقدام طالبان مبنی بر اعلام آتش‌بس در جریان روزهای عید، اعلام کرد که روند تبادله زندانیان دوباره آغاز شده و دو هزار زندانی طالب از زندان‌ها آزاد می‌شوند. بر اساس این تصمیم، ۱۰۰ زندانی گروه طالب روز دوشنبه، پنجم جوزا از زندان بگرام آزاد شده و ۹۰۰ زندانی دیگر نیز روز گذشته به این روند پیوستند تا یک هزار زندانی تکمیل شود. با این حال، شورای امنیت ملی تصریح کرد که دوام تبادله زندانیان دو طرف به آتش‌بس گروه طالبان بسته‌گی دارد. جاوید فیصل افزود که حکومت در جریان روند صلح تلاش‌های متعددی انجام داده که به تنهایی موثر نیست باید طالبان نیز اقدامات لازم را روی دست گیرند. سخنگوی شورای امنیت ملی ابراز امیدواری کرد که تقسیم اوقات رهایی زندانیان این بار نیز نقض نشود، زیرا به گفته وی، طالبان هنوز در روند تبادله زندانیان عقب‌اند. هر چند سخنگوی شورای امنیت ملی تصریح کرد که ادامه رهایی زندانیان به این گروه وابسته است، اما مشخص نساخت که گام بعدی حکومت در صورت رد پیشنهاد ادامه آتش‌بس چه خواهد بود.


با این حال، رهایی یک هزار زندانی طالب با استقبال این گروه روبه‌رو شده است. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با نشر یک توییت گفته است که رهایی ۹۰۰ زندانی این گروه از سوی حکومت پیش‌رفت خوبی است و طالبان نیز هر چه زودتر شماری از زندانیان حکومت را آزاد خواهد کرد. وی پیش از این نیز دستور رییس جمهور غنی مبنی بر رهایی دو هزار زندانی این گروه را «گام خوب» پنداشته و تصریح کرده بود که باید روند رهایی زندانیان این گروه تکمیل شده تا زمینه برای پیش‌رفت‌های بعدی مساعد شود. به گفته سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، رهایی زندانیان بخشی از توافق‌نامه این گروه با امریکا در دوحه بوده که زمینه را برای اعتماد میان دو طرف فراهم می‌کرد.


تا کنون دو هزار زندانی گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح این گروه با امریکا در قطر، از زندان‌های حکومت آزاد شده‌اند. طالبان اما تنها ۲۶۱ عضو نیروهای امنیتی را از زندان‌های شان آزاد ساخته‌اند که با اما و اگرهایی روبه‌رو است. شورای امنیت ملی پیش‌تر گفته بود که بخشی از زندانیان رها شده از سوی طالبان عضویت نیروهای امنیتی را ندارد. این شورا هم‌چنان تصریح کرده بود که طالبان از روند رهایی زندانیان عقب مانده‌اند و این روند را به گونه موقت متوقف کرد. این در حالی است که بر اساس تناسبی که حکومت و گروه طالبان در جریان رهایی زندانیان در نظر گرفته‌اند، نیاز است که ۲۰۰ زندانی نیروهای امنیتی در ازای رهایی یک هزار زندانی طالب از زندان‌ آزاد می‌شد.


روزهای آتش‌بس چگونه گذشت؟


هر چند گروه طالبان اعلام کرد که به آتش‌بس سه روزه با حکومت متعهد است، اما تصریح کرده بود که در صورت حملات نیروهای امنیتی از خود دفاع خواهد کرد. حکومت نیز پس از تأیید آتش‌بس، بر این موقف تأکید کرده بود. اکنون آمارها نشان می‌دهد که برخی از تحرکات در جریان سه روز آتش‌بس رخ داده و فرد یا گروهی مسوولیت آن را برعهده نگرفته است. روز اول عید با حمله‌ی راکتی ناکام بر پایگاه نظامی بگرام آغاز شد. حکومت پیش از چاشت روز یک‌شنبه، چهارم جوزا اعلام کرد که سه فیر راکت جابه‌جا شده در یک موتر پیش از رسیدن به هدف انفجار کرده است. هر چند مقامات محلی در پروان هدف این حمله را پایگاه نظامی بگرام خواندند، اما هیچ گروهی مسوولیت آن را بر عهده نگرفت.


در مهم‌ترین رویداد، مقام‌های محلی در بدخشان از یک رشته حملات تهاجمی گروه طالبان بر ولسوالی خواهان و راغستان این ولایت خبر دادند. به گفته ثناءالله روحانی، سخنگوی پولیس بدخشان، گروه طالبان در جریان روزهای آتش‌بس بر این دو ولسوالی حمله کرد که با توجه به آگاهی‌های قبلی، از سوی نیروهای امنیتی عقب زده شده است. به گفته وی، در پی درگیری چند ساعته در ولسوالی خواهان بدخشان، ۱۴ تن از جنگ‌جویان گروه طالبان کشته شدند. هم‌زمان با این، دفتر مطبوعاتی والی بدخشان گفته است که یک حمله گروه طالبان در جریان روز دوم بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی راغستان را عقب زده‌اند که در نتیجه آن، سه جنگ‌جوی طالب کشته و شده و پنج تن دیگر زخم برداشتند.


گروه طالبان اما حکومت را به نقض آتش‌بس در جریان روزهای عید متهم کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه تصریح کرده که نیروهای امنیتی در منطقه «سپیدسنگان» ولسوالی خواهان بر مواضع گروه طالبان حملات تهاجمی انجام داده‌اند. وی گفته است که در این حمله، سه پولیس جان باخته و سه پولیس دیگر زخم برداشته‌اند. به گفته سخنگوی طالبان، این گروه هیچ‌گونه حمله‌ای بر مواضع نیروهای امنیتی در جریان آتش‌بس انجام نداده است. گفتنی است که نهادهای امنیتی امروز چهارشنبه، هفتم جوزا گزارش‌شان از آتش‌بس سه روزه با گروه طالبان را نشر می‌کنند.


طالبان اوایل شنبه‌شب، سوم جوزا آتش‌بس سه روزه با حکومت را اعلام کرده بودند. این در حالی است که برخی از حملات دیگر در ولایت‌های غزنی و لغمان ساعاتی پیش‌تر از برقراری آتش‌بس نیز اتفاق افتاده است. مقامات محلی در قندهار نیز اعلام کرده‌اند که چهار عضو یک خانواده در نتیجه انفجار ماین کنار جاده‌ای در ولسوالی میانشین این ولایت جان باخته‌‌اند و یک عضو دیگر این خانواده نیز زخمی شده است. با این حال، این روند تا پایان سه روز عید از سوی دو طرف به شکل عادی ادامه یافت.

کابل ۲۲.jpg

پس‌‌لرزه‌هایی زلزله؛ خانه‌های غیرمعیاری در شهر کابل در معرض خطر اند

20 سرطان 1399
حدود سه روز قبل زلزله‌ای به قدرت ۴٫۶ ریشتر در عمق هشت کیلومتری زمین که مرکز آن ولسوالی پغمان ولایت کابل تخمین شده بود، کابل و ولایت‌های همجوارش را لرزاند. اکنون وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث ا…
طیاره غزنی.jpg

 افغانستان دفاع وزارت:

بغلان کې د ملي اردو 'سوپرټکانو' طیاره لوېدلې

20 سرطان 1399
 افغانستان دفاع وزارت وايي، د بغلان ولایت په دوشي ولسوالۍ کې یوه A-29 نظامي طیارې د تعلیمي ماموریت پر مهال سقوط کړی دی.
بانک جهانی.jpg

جهت مقابله با اثرات منفی بحران کرونا در افغانستان:

بانک جهانی ۲۰۰ میلیون دالر دیگر افغانستان کمک می‌کند

20 سرطان 1399
بانک جهانی کمک “بلاعویض” ۲۰۰ میلیون دالری را به هدف حمایت از مردم آسیب پذیر از کروناویروس و تقویت سکتور خصوصی در افغانستان تصویب کرد.
غنی مراسم تحلیف.jpg

ولسمشر محمد اشرف غني:

طالبان دې 'جمهوري نظام' کې د ټاکنو له لارې سیاسي موخې تر لاسه کړي

20 سرطان 1399
 ولسمشر محمد اشرف غني وايي، افغان حکومت سیاسي هوکړي ته د رسېدو ظرفیت او اراده لري چې په وینا یې طالبان به په «جمهوري نظام» کې په حضور پیدا کېدو سره د پارلماني او جمهوري ریاست ټاکنو له لارې خپلې سیاسي…
کرونا کابل.jpg

افغان سوله؛ کابل کې نړیواله غونډه پر څلورو مسلو بحث کوي

19 سرطان 1399
د افغانستان پلازمېنه کابل د پنجشنبې په ورځ( د جولای ۹) د افغان سولې په هکله د نړیوالې اجماع را منځ ته کولو لپاره د غونډې کوربه دی.
انفجار پوسته.jpeg

د وردګو د والي ویاند:

په وردګو کې د ملي اردو پر یو ټولي د طالبانو برید شنډ شو

19 سرطان 1399
د میدان وردګو د رسنیو دفتر وايي چې افغان امنیتي او دفاعي ځواکونو د سیداباد ولسوالۍ د شیخ اباد په بازار کې یو موټر بم بریدګر هدف ته له رسېدو مخکې له منځه وړی دی.

سخنگوی پولیس فاریاب:

 • در تیراندازی طالبان بر نمازگزاران در فاریاب سه غیرنظامی کشته شدند

 • 24 سرطان 1399
   پولیس فاریاب می‌‌گوید در تیراندازی افراد وابسته به طالبان بر نمازگزاران در شهر میمنه، مرکز این ولایت، سه نمازگزار کشته شده و سه نمازگزار دیگر زخم برداشته‌اند.

  چارواکي:

 • شمال کې شااوخوا ۷۰ طالب وسله‌والو ته مرګ‌ژوبله اوښتې

 • 24 سرطان 1399
   په شمال کې د ملي اردو دېره قول اردو په تېرو ۲۴ ساعتونو کې د شااوخوا ۷۰ طالب وسله‌والو د مرګ‌ژوبلې خبر ورکوي.

 • امریکا وايي، د دوبي تر پایه به د کورونا پر ضد واکسین راوباسي

 • 24 سرطان 1399
   امریکا وايي، د سږني دوبي تر پایه به د کورونا پرضد واکسین جوړ او خلکو ته وړاندې کړي.

 • پینتاګون وايي، په افغانستان کې یې یو سرتېری وژل شوی

 • 24 سرطان 1399
   د امریکا دفاع وزارت (پینتاګون) وايي، په افغانستان کې یې یو سرتېری وژل شوی دی.

  کمیسیون حقوق بشر افغانستان:

 • حدود ۳۰۰۰ غیرنظامی افغان در ۶ ماه ۲۰۲۰ کشته و زخمی شده اند

 • 24 سرطان 1399
  کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نشر گزارش شش‌ماهۀ این نهاد از تلفات غیرنظامیان اعلام کرد که ۱۲۱۳ غیرنظامی افغان در شش ماه نخست ۲۰۲۰ میلادی در ۸۸۰ رویداد مختلف امنیتی کشته و ۱۷۴۴ غیرنظامی دیگر زخمی شده…

  ځایي چارواکي:

 • 'کندز کې د طالبانو بریدونو کې دولتي ځواکونه او ملکي وګړي وژل شوي'

 • 23 سرطان 1399
   د کندز چارواکي په دې ولایت کې د وسله‌والو طالبانو په نویو بریدونو کې د یو شمېر دولتي ځواکونو او ملکي وګړو د وژل کېدو خبره کوي.

  د عامې روغتیا وزارت:

 • افغانستان کې د کرونا له امله د مړو شوو کسانو شمېر نژدې زرو تنو ته ورسېد

 • 21 سرطان 1399
  د افغانستان روغتیا وزارت وايي، په تیرو ۲۴ ساعتونو کې په هیواد کې د کرونا ویروس ۱۷۲مثبتې پېښې ثبت شوي او ۲۳ تنه نور مړه شوي دي.

  د جورجیا رسنۍ:

 • افغانستان کې د جورجیا لسګونه عسکر په کروناویروس اخته شوي

 • 21 سرطان 1399
   د جورجیا رسنۍ وايي چې په افغانستان کې د دغه هیواد ۲۸ سرتېري د کرونا په ویروس اخته شوي دي.

  د مصالحې عالي شورا:

 • هېواد کې د تاوتریخوالي دوام د سولې بهیر په ګټه نه‌دی

 • 24 سرطان 1399
   د افغانستان د ملي مصالحې عالي شورا روان امنیتي وضعیت ته په کتو وایي په هېواد کې د تاوتریخوالي دوام د سولې بهیر په ګټه نه‌دی.

  والی سمنگان:

 • حمله طالبان به ریاست امنیت ملی سمنگان ۱۰ کشته و ۴۳ زخمی برجای گذاشت

 • 23 سرطان 1399
   مقام‌های محلی در ولایت سمنگان می‌گویند که حمله طالبان به ریاست امنیت ملی این ولایت با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافته است. عبداللطیف ابراهیمی، والی سمنگان، به روزنامه ۸صبح گفت چهار مهاجم طالب در این…

  بې وزلۍ سره د مبارزې سازمان:

 • د افغانستان په ګډون ۱۰ هېوادونه له سختې لوږې سره مخ دي

 • 21 سرطان 1399

  امریکایي جنرال:

 • روسیې طالبانو ته وسلې او پیسې ورکولې

 • 21 سرطان 1399
   د امریکا د پوځ تر ټولو جګپوړی جنرال وایي روسیې په افغانستان کې طالبانو سره د وسلو او پیسو په برخه کې همکارې کوله خو داسې استخباراتي معلومات نشته چې وښیيې روسیې دا همکاري طالبانو ته د امریکایي عسکرو د…

  شورای امنیت ملی:

 • گروه طالبان حدود نیمی از زندانیان حکومت را آزاد کرده است

 • 20 سرطان 1399
   شورای امنیت ملی می‌گوید که گروه طالبان تاکنون حدود نیمی از یک‌هزار اسیر نیروهای امنیتی را که به آن موافقت کرده بود، رها کرده است.

  د سولې ولسي حرکت:

 • د سولې واک دې درېیمګړو ته وسپارل شي

 • 20 سرطان 1399

  د افغانستان د عامې روغتیا وزارت سرپرست:

 • افغانستان کې د کرونا د مثبتو پېښو ثبت کم شوی

 • 20 سرطان 1399

  د امریکا د دفاع وزیر:

 • ایران او روسیه مې تر سخت کنټرول لاندې دي

 • 18 سرطان 1399

  د بغلان د امنیه قوماندانۍ ویاند:

 • بغلان کې ۱۵ طالبانو ته مرګ‌ژوبله اوښتې

 • 17 سرطان 1399

  عامې روغتیا وزارت:

 • افغانستان کې د کرونا ویروس پېښې کمې شوي

 • 16 سرطان 1399

  د نورو خبرونو د لیدو لپاره لاندې نیټه کلیک کړئ / برای دیدن اخبار قبلی تاریخ آن را کلیک کنید

  <
   
  >
  SunMonTueWedThuFriSat
     1234
  567891011

  12

  1314

  15

  16

  17

  18

  19

  20

  21

  22

  23

  24

  25

  26

  27

  28

  29

  30

  31

   

  گالری تصاویر

  مشاهده همه

  په کابل کې د څارنوالانو ترور
  انفجار در مسجد
  کورونا په افغانستان کې
  کورونا او طالبان
  افغانستان و خودکفایی از خرما
  طالب جنګیالي په جومات کې
  انفجار در مقابل پوهنتون مارشال فهیم
  مراسم افتتاح کاسا یکهزار
  زیبایی کابل در زمستان سرد امسال

  گالری ویدیو

  مشاهده همه

  اسلام آباد کې د ولسمشر مهمه وینا
  د طالب پلاوی وینا
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری
  زورواکو ته د ولسمشر خبرداری